לאחר הווטו העמידה רוסיה יחידות מעורבות מהירה ה-Spetsnaz, בכוננות לצאת לסוריה

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי יחד הטלת הווטו הרוסי-סיני, בשבת 4.2 במועצת הביטחון, על החלטה המערבית-ערבית בנושא הסורי, אשר קוראת לנשיא אסד לא להתפטר אלא למסור את סמכויותיו לסגנו פארוק-א-שרע שיקיים בדמשק ממשלת חירום לאומית, העמידה מוסקבה יחידות של כוח המעורבות המהיר שלה  הנקראות 'ספטצנאז'  Spetsnaz, בבסיסים באזור הים השחור, כשהן מוכנות לצאת לסוריה להגן על דמשק. נשיא ארה''ב באראק אובמה קרא בשבת לאסד לרשת מהשלטון.
העמדה הרוסית הנחושה להתנגד להחלטה המערבית-ערבית בנושא הסורי, העבירה את ההתרחשויות בסוריה, מהשלב של מלחמה פנימית בין העלוואים (השיעיים) והסונים, ומהשלב של התמודדות אזורית בזירה הסורית, בין איראן, טורקיה ומדינות המפרץ הפרסי, לשלב של התמודדות בינ-מעצמתית, בין רוסיה, לארצות הברית, ולאירופאים.  
זו היא הסיבה, מדוע בשבת כמה שעות לפני הטלת הווטו במועצת הביטחון, הודיע שר החוץ הרוסי סרגיי לברורב, כי לפי הוראת נשיא רוסיה דימטרי מדבדב, הוא יגיע לדמשק ביום ג' 7.2, ביחד עם ראש שירותי המודיעין הרוסיים ה-SVR, מיכאל פראדקוב Mikhail Fradkov,  לשיחות עם נשיא סוריה בשאר אסד.
בכך, קודם כל העניקה מוסקבה לאסד עוד ארבעה עד חמישה ימים נוספים, בהם הוא יכול לנסות ולנקות את השטח מהמורדים, כפי שכוחותיו עשו בשבת לפנות בוקר בפרבר חאלדייה Khaldiyeh בעיר חומס בצפון סוריה, שם הפגזת הצבא הסורי גרמה לכ-370 הרוגים, ולכ-1,500  פצועים, ובמשך שבוע שעבר באזור דמשק.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי כאשר מוסקבה שולחת לדמשק את ראש ה-SVR הרוסי מיכאל פראדקוב, מדובר בצעד הדומה לכך אם וושינגטון הייתה שולחת ביום א' את  ראש סוכנות הביון המרכזית ה-CIA דיוויד פטראוס, לאנקרה ולירושלים.
צריך וכדאי לזכור, כי שר החוץ וראש שירותי מודיעין החוץ הרוסיים, יהיו כבר מגובים בעת שיחותיהם בדמשק בכוח תקיפה ימי רוסי שבראשו נושאת המטוסים 'האדמירל קוזנצוב' Admiral Kuznetsov, המלווה בשתי משחתות מונחות טילים, ובכוח מרינס רוסי, הנמצאים בבסיסי הימי הרוסי בטרטוס. מלבד צבא טורקיה, שכמה מחטיבותיו פרוסות לאורך הגבול הטורקי-הסורי, אין למערב עתה כוחות צבאיים בסביבות סוריה, זאת לאחר שהכוחות האמריקנים יצאו לפני שלושה חודשים, בדצמבר 2011, מעיראק.
בשבת, זמן קצר לאחר ההודעה הרוסית על הביקור בדמשק, הופיע נשיא ארה''ב באראק אובמה ואמר, כי מועצת הביטחון חייבת להצביע על ההחלטה במועצת הביטחון, בייחוד לאחר ההתרחשויות בחומס. שרת החוץ הילארי קלינטון קראה להפסיק לבזבז זמן יקר, בו כל הזמן נעשים מאמצים לדלל further watering-down לפי דרישת רוסיה את נוסח ההחלטה.
המקורות של תיקדבקה מדווחים,  כי העמדות הנוקשות שמציבות וושינגטון ומוסקבה זו מול זו, מצביעות על כך כי שתי המעצמות החליטו ללכת לעימות חזיתי ביניהן על עתיד המרד הערבי.
הצמרת הרוסית בראשותם של הנשיא דימטרי מדבדב, וראש הממשלה ולדימיר פוטין, שהעמיד את מועמדותו לבחירות לנשיאות  שתתקיימנה במרס, החליטו כי הם לא ירשו, אפילו אם הדבר יצריך מעורבות צבאית רוסית, שבדמשק תתרחש אותה מעורבות צבאית מערבית-ערבית אשר הביאה להפלת משטר מועמר קדאפי בלוב לפני שבעה חודשים באוגוסט 2007.      
בשלב נראה, כי ממשל הנשיא אובמה, החליט להרים את הכפפה שהרוסים זרקו לעברו בזירה הסורית, ולהעמיד את עוצמתה של ארצות הברית  בהתמודדות על ההתפתחויות הבאות בסוריה.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי אם הרוסים יתמידו בעמדתם זו, פירוש הדבר יהיה שהם מנסים לעצור את המעורבות המערבית-ערבית במרד הערבי, ואת התמיכה האמריקנית והאירופאית הכמעט הגורפת בתפקיד שיש לאחים המוסלמיים  במרד. לעומתם האמריקנים,  האירופאים, והערבים יכפילו עתה את מאמציהם להדיח את בשאר אסד. 


 

Print Friendly, PDF & Email