לאחר המתקפה על רוסיה בסיני-הרוגים אמריקנים בהתקפת ISIS בירדן


לאחר  הצלחת ISIS להפיל בשבת 31.10 מטוס נוסעים רוסי שהמריא משארם-א-שייח', ולהביא למותם של 224 נוסעים ואנשי צוות רוסיים, הפנה ISIS, ביום  ב' 9.11,  את האש שלו למטרה צבאית אמריקנית.
בהתקפה, שהועתקה מצורת הפעולה-המודוס אופראנדי, של אל קעידה והטאליבן באפגניסטן, פתח קצין משטרה ירדני בדרגת קפטן באש בקפטריה של מחנה צבאי ירדני, היכן שהאמריקנים מאמנים כוחות צבא עיראקיים להלחם ב-ISIS.  מהירי נהרגו 8 אנשים, מהם לפחות שני מדריכים צבאיים אמריקנים, ומדריך צבאי מדרום אפריקה, שאימנו לוחמים עיראקיים בשיטות לחימה נגד ISIS.
 פיגוע הירי התרחש במתקן האימונים המלך עבדאללה של הכוחות המיוחדים  King Abdullah Special Operations Training Center, ליד הבירה הירדנית רבת עמון. עוד 6 איש שזהותם לא נמסרה נפצעו בפיגוע.  קצין המשטרה הירדני התאבד. מקורות אחרים אמרו, כי  היורה נהרג באש כוחות הביטחון הירדניים.
אם הפלת המטוס הרוסי זעזע את משטרו של נשיא מצרים פאתח-אל-סיסי, אין ספק כי מתקפה זו תזעזע את משטרו של עבדאללה מלך ירדן.
התקפה זו גם מעידה, כמו הפלת המטוס הרוסי, על התקרבותה המהירה של ISIS לגבולות ישראל, מצפון-בסוריה, דרום-מצרים, ומזרח-ירדן, בייחוד כאשר היא בוצעה זמן קצר לפני פתיחת פגישתם של נשיא ארה"ב אובמה ושל ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בוושינגטון. אפשר וצריך להניח כי ההתקפה בירדן שינתה את אופי השיחה בין שני המנהיגים, וכי חלק גדול ממנה הוקדש לניתוח אירוע טרור זה.  
עד עתה היה בירדן הבסיס האמריקני הצבאי הקדמי החשוב והבטוח ביותר למלחמה ב-ISIS, בעיראק ובסוריה.
בעוד שארצות הברית הפעילה מטורקיה רק מטוסים, מירדן היא הפעילה כוחות קרקעיים וכוחות מיוחדים במערב עיראק ובמזרח סוריה. מספר החיילים האמריקנים המוצבים כיום בירדן עולה על 10,000.
 כמו כן משמשת ירדן כמרכז האימונים והפעולות הלוגיסטיות האמריקניות בעיראק ובסוריה, ולשם כך הוקמה ליד הבירה הירדנית מפקדה קדמית של מפקדת פיקוד מרכז האמריקני US Central Command Forward-Jordan CF-J.
עד עתה, למרות כל החששות כי ISIS יצליח לחדור לירדן כדי לבצע פיגועים ולערער בכך את משטר המלך עבדאללה הצליח המודיעין הירדני לסכל חדירות ופעולות כאלה.
אולם המודיעין הירדני פעל מול גורמי חוץ שניסו להסתנן בעיקר אל מחנות הפליטים הסוריים והעיראקיים.  ההתרכזות באיומים החיצוניים של ISIS, באה על חשבון המאמצים לבלום את חדירת ISIS אל פנים הממלכה ובייחוד אל שירותי הביטחון  המודיעין הירדניים.
לאחר ההצלחה ביום ב' של ISIS בירדן בה נהרגו מדריכים צבאיים אמריקנים, צריך להמתין ולראות באם יהיה המשך לפעולות טרור אלה ובאם הן תתרחבנה.
כמו במצרים, כך בירדן הוכרזה כוננות ביטחונית לאורך כל הגבולות ובפנים המדינה.
כולם, ארצות הברית, רוסיה, מצרים, ירדן וישראל, מצפות לראות מה יהיו הצעדים הבאים של ISIS.         

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות