לאחר חיסול שר ההגנה שלו, מבטיח אסד לטורקים להמשיך ולחסל את המורדים

המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי שר החוץ הטורקי אחמט דאווטולו חזר ביום ג' 9.8, מפגישה עם נשיא סוריה בידיים ריקות. שש שעות נמשכה הפגישה בין המשלחת הטורקית ובין המשלחת הסורית שבראשה עמד הנשיא אסד, כאשר שלוש השעות האחרונות של הפגישה היו בארבע עיניים בין הנשיא הסורי ושר החוץ הטורקי.
המקורות שלנו מוסרים, כי אסד רמז בפגישה כי פעולות הצבא נגד המורדים עומדת להסתיים 'בקרוב', אולם הוא סירב בתוקף להתחייב לתאריך לסיום הפעולות הצבאיות באומרו, כי הדבר תלוי במורדים ולא בו, או בצבא הסורי. כמו כן סירב אסד להתחייב לנסות ולפתוח שוב בדיאלוג עם האופוזיציה. 'הם לא רוצים לדבר איתי', אמר אסד לדאווטולו, 'הם רוצים את ראשי'. 'כל זמן שהם לא יניחו את נשקם, אין מה לדבר אתם', הדגיש אסד. מיד אחר צאתו של שר החוץ הטורקי את דמשק פרסמו הסורים הודעה בה נאמר כי סוריה 'לא תפסיק לרדוף את הטרוריסטים', not relent in pursuing terrorist groups. במילים אחרות, הפעולה הצבאית הסורית תימשך.
זו הסיבה מדוע אחמט דאווטולו, אמר במסיבת עיתונאים שערך באנקרה מיד עם שובו, כי טורקיה תעקוב בימים הבאים אחר ההתפתחויות בסוריה. תיקדבקה: הייתה בדברים אלה נסיגה בולטת מההתבטאויות החריפות שראש הממשלה הטורקי טאייפ ארדואן השמיע בימים האחרונים, כי סבלנותה של טורקיה לגבי סוריה פוקעת, ומהדברים שהדליפו עוזריו של דאווטולו באנקרה עוד בטרם יצא את דמשק, כי שר החוץ הטורקי הזהיר את אסד שצפוי לו גורל דומה לזה של מועמר קדאפי. כלומר התקפה צבאית של כוחות נאט''ו.
המקורות הצבאיים של תיקדבה מדווחים כי דאווטולו ועוזריו הבחינו במתיחות הקשה השוררת בצמרת הפוליטית והצבאית הסורית בעקבות הירצחו, ביום ג' לפנות בוקר של שר ההגנה הסורי שפוטר ביום ב' הגנרל עלי חביב. בערב טענו מקורות סוריים כי עלי חביב לא נרצח אלא הוא עבר בתחילת השבוע ניתוח המחייב אותו לנוח חודשיים.
המקורות שלנו מוסרים, כי המדובר בהודעה שקרית. הגנרל עלי חביב לא עבר שום ניתוח רפואי, ועוד במשך יום ב' 8.8, הוא היה במשך כל היום בלשכתו, כאשר הוא ממלא את תפקידו כשר ההגנה הסורי.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה דיווחו ביום ג' תחת הכותרת 'אנשי אסד הרגו את שר ההגנה הסורי שפוטר הגנרל עלי חביב'.
המשבר הפנימי בסוריה הגיע ביום ג' 9.8 לשיאו, כאשר  מקורות בסוריה מסרו כי נמצאה גופתו של שר ההגנה הגנרל עלי חביב, שפוטר על ידי הנשיא אסד, רק יום קודם לכן ביום ב'. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי הגנרל עלי חביב חוסל בירי אוטומטי על ידי אנשיו של נשיא סוריה בשאר אסד.
השלטונות הסוריים טוענים כי הוא התאבד לאחר פיטוריו. אולם המקורות שלנו מוסרים, כי חיסולו של עלי חביב, מצביע יותר מכל דבר אחר על המאבק הפנימי המתחולל עתה בצמרת הצבא הסורי בין קבוצות מפקדים אשר חלקן רוצה לחולל הפיכה צבאית בסוריה, ולהוריד את נשיא סוריה בשאר אסד מהשלטון, וחלקן רוצה להפסיק את הדיכוי ה כזרי של המפגינים.
במקביל לידיעות על פעולות הצבא הסורי נגד העיר דיר אל-זור, ישנן בימים האחרונים ידיעות על תסיסה והתרחשויות שעד עתה לא היה להן הסבר במטכ''ל הסורי בדמשק ובין מפקדי הדוויזיות של הצבא הפועלות בשטח.
ידיעות אלה הראו כי המפקדים הסוריים עסוקים יותר במאבקים הפנימיים ביניהם, מאשר בדיכוי המרידה. עתה ברור, כי נשיא סוריה בשאר אסד חשד בגנרל עלי חביב, כי הוא עומד בקשר עם הקצינים המתמרדים, וזו היא הסיבה  מדוע הוא פוטר וחוסל.
 

Print Friendly, PDF & Email