לאחר יום של אופנסיבה אווירית הושגה בלימה אבל לא הכרעה מול השריפה. נמשכות ההצתות

לאחר יום של אופנסיבה אווירית, בה הופעל בשבת 4.12 צי של מטוסי כיבוי מ-5 מדינות, ביניהן רוסיה, לא הושגה הכרעה, או 'שובר שיווין' מול האש בכרמל. בכמה זירות אש ביניהן וואדי גלים, המוליך לשכונת דניה ולאוניברסיטת חיפה, האש כובתה. גם בזירות טירת הכרמל, כפר גלים, ומגדים, האש שככה. עם רדת החשיכה והפסקת פעולת המטוסים חזרו הזירות העיקריות של האש, ביניהן בעוספיא, דלית אל-כרמל, עין הוד, ניר עציון, עין חוד, להתלקח. במקביל התגבר גל הצתות המכוון בחלקים שונים של הארץ. שריפות שנגרמו מהצתה התרחשו בשבת, באזורי ירושלים, הגליל העליון והמערבי. במוצאי שבת הוצתה שריפה באזור בית רימון וכפר כנא. מפקד המחוז הצפוני ניצב שמעון קורן אמר כי החקירה בהצתות מתקדמת וכי צפויים מעצרים. במוצאי שבת הודיעה המשטרה כי עצרה שני נערים בני 16 מעוספייא אשר המדורה שהדליקו הביאה לשריפה הגדולה ביותר בתולדות ישראל.
המקורות של תיקדבה מציינים כי המדובר במוקד הראשון של השריפה ולא במוקדים נוספים שלה שבאו מהצתה מכוונת. החקירה במוקדים אל עדיין נמשכת. 
במשך שבת 4.12 דיווח תיקדבקה:
 הקרב על השריפה נכנס בשבת בבוקר 4.12 לשיא חדש, כאשר לפחות 10 מטוסי כיבוי, ביניהם מטוס הענק הרוסי 'איליושין 76' המסוגל לשאת עד 42 אלף ליטר מים, נכנסו לפעולה. אולם למרות התיאורים האופטימיים, אמר השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' המרכז את עבודות הכיבוי ההצלה, כי הוא איננו אופטימי, וכי אי אפשר יהיה לדעת עם המאבק באש הצליח או לא, עד שעות הערב.
מערכה שנייה אותה מנהלת המשטרה, לפי הוראות של הדרג המדיני, היא לנסות ולא לשוות לגל השריפות וההצתות המתנהלות בחלקים רבים של הארץ, אופי של פיגועים, או מערכה מתוכננת על ידי גורמי חוץ המסתייעים בגורמים מקומיים כפי שתיקדבקה דיווח ביום ו'. במסגרת מאמץ זה פרסמה המשטרה מה שהיא הגדירה 'תוצאות ראשונות' בלבד של חקירתה, אשר מראות כי המוקד הראשון של השריפה ליד עוספייא, פרץ כתוצאה מרשלנות של אנשים. אולם המשטרה הדגישה, כי המדובר רק במוקד הראשון ממנו החלה האש להתפשט, וכי נמשכת החקירה לגבי המוקדים האחרים של השריפה אשר נמצאו בשטח.
המשטרה הכריזה בשבת גם על כוננות הצתות בצפון הארץ ושלחה לגליל המערבי והעליון כוחות בניסיון למנוע הצתות נוספות. המשטרה גם ביקשה מהקרן הקיימת להפעיל את מגדלי התצפית שלה, כדי לנסות ולאתר תנועות חשודות ביערות. גם חיל האוויר ממשיך להפעיל מלטים ומטוסי תצפית למטרה זו.    
בשבת בצהרים הגיע גל ההצתות המכוון לאזור ירושלים. שריפות, שנגרמו מהצתה התלקחו בצור הדסה, וביער ירושלים. 
המקורות שלנו מוסרים, כי למרות הפעלת מספר גדול כזה של מטוסי כיבוי השריפה בכרמל מגלה עקשנות לא פחות גדולה מאלה הנלחמים בה, והיא ממשיכה להשתולל. בשבת בבוקר אילצו האש והרוחות לחדש את המאבק של הכבאים לנסות ולהחזיק את שני צירי התנועה העיקריים של המדינה כביש מס' 2 וכביש מס' 4 פתוחים.
בלילה יום ו' 3.12, התפרצו מחדש הלהבות באזורי ניר עציון, ימין אורד ועין הוד, כאשר הן חודרות לבתים ביישובים וגורמים להם נזק ונזק כבד. 7 בני אדם שנלכדו במבנה בוער בעין הוד חולצו בשלום. כמו כן לכדה האש 3 כבאיות וג'יפ משטרתי. גם באירוע הזה הצליחו כוחות ההצלה, בעזרת הדרכה ממסוק, להיחלץ בשלום.
מוקד מסוכן נוסף של השריפה בשבת בבוקר הוא אזור הר שוקף, סמוך ליישוב דלית אל כרמל, שם הכבאים מנסים לעצור את האש מלהגיע לבתי היישוב. לקראת הצהרים הוחל בפינוי תושבי דלית אל כרמל. בשבת בבוקר פרצה שריפה גדולה, שנגרמה מהצתה בין קריית שמונה למרגליות. בכך עבר גל ההצתות לגליל העליון. לשריפה זו פוטנציאל להתפשט לעבר קריית שמונה, ומטולה.
   

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות