לאחר ניצחון הדמוקרטים בבית הנבחרים, וניצחון הרפובליקנים בסנט, יתרכז הנשיא טראמפ  בהכנת מערכת הבחירות שלו לכהונה שנייה ב-2020

התוצאות של בחירות 'אמצע העונה' midterm elections בארצות הברית מלמדות על ארבעה מצבים חדשים/ישנים בפוליטיקה האמריקנית:
1. הדמוקרטים זכו ברוב בבית הנבחרים, 220 מושבים לעומת  195-193 מושבים של הרפובליקנים. מדובר ברוב זעום, אשר יקשה על הדמוקרטים לנהל מערכה מורכבת נגד הנשיא דונלד טראמפ, ובוודאי שמרחיקה מהם את חלומם להביא להדחהimpeachment  של הנשיא.
מי שעומדת לקבל בחזרה את משרת יו"ר בית הנבחרים the speaker, ננסי פלוסי, הבינה זאת מיד, ולכן בשעת בוקר מוקדמת ביום ד' אמרה, כי צריך לקדם את האחדות בעם האמריקני, אחר הכול מדובר באותה ארץ.  הנשיא טראמפ החזיר לה באותו מטבע וצלצל אליה כדי לברכה על הניצחון.
גם הוא יודע, כי בית נבחרים בו יש רוב לדמוקרטים יחסום את כל יוזמותיו, באמצעות צעד פשוט של אי אישור התקציבים שהנשיא יגיש לבית הנבחרים.
2. לעומת הניצחון הדמוקרטי בבית הנבחרים, לא רק שהרפובליקנים ניצחו בבחירות לסנט, אלא שהם הגבירו את כוחם בו. לפי התוצאות הכמעט סופיות לרפובליקנים יהיו בסנט 51 מושבים מול 43 מושבים בלבד של הדמוקרטים, שהפסידו בבחירות אלה לא פחות מ-6 מושבים.
זו מכה קשה לדמוקרטים, משום שכל חקיקה בבית הנבחרים צריכה לקבל את אישור הסנט, ובאותה עתה זו בשורה טובה לרפובליקנים היודעים כי באמצעות הרוב בסנט הם יכולים מעכשיו לחסום את בית הנבחרים.
3. המצב בו יש עכשיו כמעט תיקו פוליטי בין הדמוקרטים לרפובליקנים על גבעת הקפיטול, מפנה את הנשיא דונלד טראמפ לכיוון אחר לגמרי מזה שהתעסק בו מלפני הבחירות.  משקיפים פוליטיים בוושינגטון מעריכים, כי הנשיא טראמפ יתרכז עכשיו במערכת הבחירות לנשיאות בעוד שנתיים-ב-2020, כדי להבטיח לו כהונה שנייה בבית הלבן. מזווית הראייה של טראמפ מעכשיו הוא יכול להאשים  את הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים כגורם שחוסם את כל תכניותיו  הכלכליות והסוציאליות.
אבל לפני שטראמפ ניגש למערכת הבחירות לנשיאות עליו לצלוח עוד מכשול אחד.
החוקר המיוחד בשאלת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016, רוברט מולר, הבטיח לפרסם את מסקנותיו מיד לאחר בחירות אמצע העונה. החשש הוא שמולר יצביע על קשרים סמויים בין אנשי מטה הבחירות לנשיאות של טראמפ וכמה סוכנים רוסיים, אבל ימנע מלהאשים את הנשיא עצמו בקשרים כאלה. אולם באווירה הפוליטית הטעונה בארצות הברית, כל משפט או התבטאות דו-משמעית של מולר יכולה להצית שוב את האש בין שתי המפלגות בנושא הרוסי.
4. מאחר והעיסוק בבעיות פנים של הנשיא יוגבל על ידי הדמוקרטים, לא תהייה לנשיא טראמפ ברירה אלא להתרכז יותר ויותר בנושאי חוץ.
המצב הפוליטי בו נמצא הנשיא איננו חדש  בארצות הברית. רוב הנשיאים נאלצו להתמודד לאחר בחירות אמצע העונה עם בית נבחרים מתנגד להם אישית ולהשקפותיהם הפוליטיות והחברתיות, ביניהם ביל קלינטון ואובמה.     

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות