לאחר פגישות זריף עם אסד ונסראללה, החל חיזבאללה לסגת מזבאדני ומסוריה

שיירת ענק של 200 משאיות שעזבה, ביום ה' 13.8 לפנות בוקר, את עמדות הסורים וחיזבאללה  מסביב לעיר האסטרטגית זאבדני Zabadani, הנמצאת כ-30 ק''מ מערבית לדמשק, היא ההתחלה של נסיגת חיזבאללה מזירת קרב עיקרית בסוריה, כך מוסרים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה.
עד עתה חיזבאללה רק הזרים חיילים -8,000 במספר, לתוך סוריה. זו הפעם הראשונה שהוא מתחיל להוציא אותם  משם ולהחזיר אותם ללבנון.
על דבר הנסיגה סוכם בפגישות שקיים ביום ד' 12.8, שר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זרייף, בביירות-עם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, ובדמשק-עם נשיא סוריה בשאר אסד.
במילים אחרות, מדובר כאן במהלך מתואם ומוסכם בין איראן-סוריה-חיזבאללה, בתמיכת ארצות הברית ורוסיה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי בשיירה הענקית מפונים ללבנון, כ-1,000 חיילי חיזבאללה, נושאי גייסות משוריינים, טילים מסוגים שונים, ארטילריה כבדה (בתמונה), וארגזי תחמושת.
הרחבת הפסקת האש שהייתה השבוע בזבדאני לשבת 15.8, נועדה לא רק לפינוי פצועים של המורדים הנצורים ואספקת אוכל ומים, אלא גם כדי לתת לחיזבאללה מרווח זמן בו הם יוכלו להסיג את כוחותיהם מהאזור. 
צריך לציין, כי המהלך של נסיגת חיזבאללה מזבאדני, הראשונה מסוגה עבור כוחות חיזבאללה בסוריה לאחר שלוש שנים של מעורבות,  היא גם הודאה של חסן נסראללה בכישלון כוחותיו בקרב על זאבאדני, ובחוסר יכולתם לפרוץ את קווי ההגנה של המורדים הסוריים– ובראשם לוחמי אל-נוסרה-אל קעידה סוריה והמיליציה המוסלמים הקיצונית אראר אל-שאם Ahrar al-Sham.  זאת למרות שרק בימים האחרונים של חודש יולי, כלומר לפני שבועיים, שלח לשם את כוח העילית של הארגון-כוח רדואן (אחד מכינויו של עימד מורנייה).
גם בחזיתות אחרות במלחמה בסוריה, כמו הרי קלמון, ומסביב לעיר דרעא בדרום סוריה, התברר כי יכולת הלחימה של חיילי חיזבאללה היא נמוכה, למטה מבינונית.  
המקורות שלנו מציינים, כי אפשר לראות בנסיגה זו של חיזבאללה את תחילתה של נסיגת כל כוחות חיזבאללה מסוריה וחזרתם ללבנון.
באם נסיגה כללית כזו תתרחש או לא, צריך להמתין ולראות, כיצד מתקדמים המהלכים שמובילה טהרן, כאשר מאחוריה נמצאות ארצות הברית ורוסיה המתואמות ביניהן, לסיום המלחמה בסוריה או לפחות להנמכת הלהבות שלה.
הנוסחה שהציע זריף לאסד ולנסראללה מאוד פשוטה: כפי ששני מנהיגים אלה סמכו עד עתה על איראן, הם צריכים לסמוך עליה גם עתה, כי היא זו שתשמור על האינטרסים שלהם, בדיוניים ובהחלטות שיתקבלו בדרג של המעצמות לגבי סיום המלחמה בסוריה.
לנסראללה אין ברירה אלא לציית ולקבל את התכתיבים האיראניים. בשאר אסד זו שאלה אחרת וצריך להמתין ולראות מה יהיו צעדיו הבאים.
אסד הוכיח בכל חמש שנות המלחמה, כי הוא מסוגל להפוך כל עמדת חולשה שלו  מדינית או צבאית, לעמדה מנצחת.  
שר החוץ האמריקני ג'ון קארי רמז על כיוון כזה כאשר דיבר, ביום ג' 11.8 בהתלהבות שאפשר להגדיר אותה 'מוזרה' על מסעותיו של שר החוץ האיראני זריף באזור.
קארי אמר למראייניו: 'זה עתה קבלתי היום מסר מהמקביל האיראני שלי (זריף)'. 'הוא נמצא בביירות ונפגש עם פקידים בממשלה שם', I just got a message today from my
counterpart from Iran. He’s in Beirut meeting with the government officials there
'ואתם יודעים היכן הוא היה בסוף השבוע האחרון?' הוא היה בכווית ובקטאר, הוא מקיים מגעים עם ארצות אלה'. 'האם אנחנו (ארה"ב) נפנה את גבנו לאפשרות שרוחאני וזריף יכולים לאמץ גישה אחרת'. You know where he was last weekend? He was in Kuwait and in Qatar. He’s reaching out to those countries. Are we going to turn our backs on the possibility that Rouhani and Zarif might, in fact, want to try to have a different-approach!
קארי כדרכו מסתיר שלוש עובדות חשובות מאוד במסעותיו של זריף.
1. ביקוריו של זריף בקטאר ובביירות, קשורות כולן לניסיון למצוא פתרון למלחמה בסוריה.
2. המדובר לא בשינוי גישה של רוחאני וזריף כפי שקארי מציג, אלא בשליחות הוטלה עליהם על ידי וושינגטון ומוסקבה. קארי כמובן לא יודה בכך, כי מדובר בהוכחה הגלויה הראשונה שממשל אובמה מכיר עתה באיראן כבמעצמה האזורית אשר תפקידה לפתור סכסוכים אזוריים.
3. קארי בכוונה איננו מזכיר את פגישה זריף עם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, למרות שזו נערכה בעת הראיון שנתן.
ישראל איננה צריכה להיות מופתעת מהמהלך האמריקני-רוסי-איראני להצלת אסד. אבל הצמרות המדיניות והצבאיות הישראליות נתפסו בהפתעה כאשר המהלך הזה התחיל  בנסיגת חיזבאללה מזאבאדני!      

 
 

Print Friendly, PDF & Email