לאחר שבוע של קרבות קשים לא הצליח הצבא האמריקני לפרוץ עדיין את עמדות אל קעידה ברמאדי. 12 חיילי מרינס נהרגו בקרבות.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה בעיראק. מהתמונה הבלעדית המופיעה בראש ידיעה זו אפשר לראות ולהבין את עוצמת הקרבות המתחוללים זה שבוע ימים ברחובותיה של רמאדי שבמרכז עיראק בין כוחות אמריקנים, עיראקים, ואנשי אל קעידה, בהם נהרגו השבוע 12 חיילי מרינס אמריקנים.
ההכנות לקרב גדול זה שאיננו נופל בהיקפו מהקרב בהתנהל לפני שנה בפאלוג`ה, החלו עוד בהתחלת חודש יוני עוד לפני חיסולו של מוסאב זקראווי ב-7.6, כאשר המטרה היא לעקור את אנשי אל קעידה וקבוצות הגרילה המוסלמיות השולטות בעיר , לטהר אותה, ולהעביר אותה לאחריות הצבא העיראקי.
מסביב לעיר הוקמה חומת עפר גבוהה אשר שמה על העיר מצור. תגבורות, רובן אמריקניות, זרמו לעיר ומסביב לה הוצבו סוללות תותחים מתנעים, טנקים, ומסוקי קרב. אספקת המים והחשמל לשכונות בהן הייתה לפי המידע המודיעיני נוכחות רבה של אנשי טרור, נותקה. למעלה ממחצית מתושבי העיר המונים 400 אלף איש ואישה נמלטו ממנה. עשרות אלפים מפליטים אלו חיים בשטחים פתוחים ללא כל מחסה ושירותים.
תחילה התכוון הפיקוד האמריקני לתקוף בסוף השבוע הראשון של חודש יוני, אולם אז התרכזו הכוחות האמריקנים בפעולה לחיסולו של זרקאווי. בשבוע השני של יוני הוחלט לדחות שוב הפעם את הפעולה בעיקר משום שראש ממשלת עיראק נורי אל מליקי שכנע את המפקדים האמריקנים כי אם הם רוצים שהוא יצא בהצעת חנינה לאנשי הגרילה הסוניים, התקפה על רמאדי יכולה לטרפד צעד כזה עוד בטרם הוא התחיל. התוצאה של הצעת החנינה הייתה שהיא פורסמה בצורה חשאית עד שלמעשה לא הייתה לה כל השפעה וכל הד.
לבסוף ביום שני 19.6, ניתנה הפקודה לכוחות האמריקנים לפרוץ לתוך העיר.
המקורות של תיקדבקה בעיראק מדווחים, כי במשך כל שעות היום והלילה התחולל קרב גדול בין האמריקנים, אנשי אל קעידה והלוחמים הסונים, כאשר האמריקנים מזיזים את יחידות הארטילריה שלהם לתוך העיר עצמה ומפגיזים שכונות בהם אנשי הטרור הקימו ביצורים ועמדות. לקראת הלילה הפעילו האמריקנים מסוקי קרב נגד עמדות אל קעידה ואנשי הטרור.
אולם בבוקר יום ג` 20.6, התברר לאמריקנים כי רוב אנשי אל קעידה הערימו עליהם. בהשאירם בעמדות לוחמים מעטים שלהם ושל ארגוני גרילה סונים אחרים, ניצלו אנשי אל קעידה, רובם אנשי מוסאב זרקאווי, את החשיכה, הצליחו למוטט חלק מחומת העפר שהקיפה את העיר והסתלקו ממנה.
המלכודת שהצבא האמריקני רצה לסגור על אנשי אל קעידה לא נסגרה והם הצליחו להימלט ממנה.
אולם כאן התעוררה לצבא האמריקני בעיה נוספת. במשך ששה ימים עד כתיבת שורות אלה לא הצליחו הכוחות האמריקנים לפרוץ את העמדות שמחזיקים אנשי אל קעידה שנשארו בעיר. במשך כל שישי ושבת 24.6, נמשכו קרבות רחוב עזים כאשר אנשי אל קעידה מצליחים להמשיך ולהחזיק בעמדותיהם.

Print Friendly, PDF & Email