לאחר שהשיג שליטה צבאית בצפון לאורך הגבול עם ישראל ISIS משתלט על מרכז סיני


המצב הביטחוני בחצי האי סיני הולך ומחמיר, לאחר שלוחמי החליפות המוסלמית-ISIS באזור השלימו את שליטתם הצבאית על צפון סיני, כולל האזורים הגובלים עם ישראל, ופונים עתה להשתלט על מרכז סיני.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בימים האחרונים החל הצבא המצרי נע במרכז סיני בשיירות מוגנות היטב, כולל חיפוי אווירי, מחשש כי ההתקפות של ארגון הטרור המוסלמי בצפון עומדות להתפשט לאזור מרכז סיני.
אם ISIS ישיג במרכז סיני שליטה צבאית כפי שיש לו היום בצפון סיני, הוא יאיים ישירות על אזורי הנופש המצריים לאורך מפרץ עקבה ועל העיר הנופש שארם-א-שייח'.
לפחות 13 חיילים מצריים נהרגו, ביום שני 9.1, בהתקפה משולבת של ISIS-סיני, על מחסום ומפקדת המשטרה המצרית באל עריש. מכונית ניקיון מצרית שנגנבה לפני מספר ימים התפוצצה ליד בנין מטה המשטרה בן שלוש הקומות ומוטטה אותו. במקביל נפתחה אש, שכללה ירי טילי נ"ט על מחסום צבאי בכניסה הדרומית של אל עריש.
תקיפה אחרונה זו מבציעה על כך כי למרות שיתוף הפעולה הצבאי-מודיעיני האמריקני-מצרי-ישראלי במלחמה ב-ISIS באזור צפון סיני, אין סימנים לכך כי הצבא וחיל האוויר המצריים הפועלים בשטח מצליחים לא רק להתגבר על כוחות ISIS אלה הם אפילו אינם מצליחים ליצור אזורי ביטחון סטריליים בהם ומהם ISIS איננו מסוגל לפעול.
מיום ליום גדולים השטחים בצפון סיני מהם ISIS מוציא התקפות על כוחות הביטחון המצריים, זאת למרות שהארמיה השנייה המצרים האחראית על הביטחון באזור קבלה לאחרונה תגבורות של שריון, מטוסים ומסוקי קרב.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי בשבוע האחרון הגיעו כמה מפקדים בכירים של ISIS אל פדרציית שבטי טיאהא Tiyaha השולטים בחלקים גדולים מאוד של מרכז סיני, ונפגשו עם ראשיהם.
בין מפקדי ISIS שהגיעו לשבטי הטיאהא, נמצאים מפקדים של ארגון הטרור שהגיעו באחרונה מעיראק ומסוריה, דרך ירדן, ולקחו את הפיקוד הישיר על יחידות מבצעיות של ארגון הטרור. בפגישה בין שני הצדדים נידונה האפשרות ששבטי  הטיאהא ירשו ל-ISIS להוציא התקפות משטחיהם על כוחות הצבא המצריים הנמצאים באזור. (רא מפה מצורפת)
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי מדובר בארמיה השלישית המצרית הפרושה  ממרכזי סיני ועד לגדות המזרחיים של תעלת סואץ. ארמיה זו איננה מאורגנת כמו הארמיה המצרית השנייה, כוחותיה מפוזרים בצורה דלילה על פני שטחים גדולים, והיא איננה ערוכה לפעולה נגד כוחות טרור
אם ISIS יקבל את הסכמתם של ראשי הפדרציה הבדואית, הם יוכלו לתקוף את דרכי התחבורה העיקריות של צבא מצרים המובילות ממצרים לחצי האי סיני.
לכל ההתפתחויות האלה ישנה השפעה ישירה על פעולות הטרור של הפלסטינים בתוך ישראל וירדן.
בפיגוע הדריסה של המשאית הפלסטינית, ביום א' 8.1 בירושלים, בה נרצחו ארבעה חיילים ישראליים, כולם קצינים או מועמדים לקצונה, ו-13 חיילים נפצעו, ו-30 הוגדרו 'כנפגעי חדרה', הוברר כי הפלסטיני בעל תעודת הזהות הישראלית  פאדי אל-קנבר בן ה-28  משכונת ג'בל מוכבר במזרח ירושלים, הצליח לחמוק מתשומת ליבו של המודיעין הישראלי, כאשר בחודשים האחרונים הפך להיות תומך נלהב של ISIS, וסיגל לעצמו מנהגים דתיים מוסלמיים רדיקליים.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי מדובר בתופעה ההולכת ומתפשטת בקרב פלסטינים בגילאים 18-עד 35. חלק מפלסטינים אלה עוברים תהליך של הקצנה בעצמם, וחלק מבצע זו באמצעות קשרים עם גורמים דומים בירדן.
בישראל מעדיפים להתעלם מתופעות אלה, למרות ששני פיגועים שבוצעו בשנה האחרונה בתל-אביב- ב-1 בינואר 2016, ברחוב דיזינגוף-הרחוב הראשי של העיר, פיגוע בו נרצחו שלושה ישראל ונפצעו שבעה, והפיגוע במתחם החנויות והבילויים בשרונה, מול משרד הביטחון והמטכ"ל, ב-8 ביוני, בו נהרגו ארבעה ישראלים ו-13 נפצעו, בוצעו על ידי מחבלים שהצהירו על השתייכותם ל-ISIS, ונשבעו אמונים לאבו באקר אל-בגדאדי.
הפיגוע בירושלים ביום א', קשור אף הוא ל-ISIS.

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות עבור “לאחר שהשיג שליטה צבאית בצפון לאורך הגבול עם ישראל ISIS משתלט על מרכז סיני

 • ינו 12, 2017 @ 12:27 at 12:27
  Permalink

  לא להאמין…. במקום להתעסק באיומים על המדינב התקשורת המיינסטרים רוצה לדעת אם נתיהו מקבל מתנות וחמלק מתנות. ברור שצריך לדעת כאלה דברים, אבל במצב הנוכחי זנ -ממש- לא הדבר הכי חושב.

  איפשהו יכול להיות נחמד אם כל הפלישטים יהפכו ל ISIS כי זה ייתן לנו לגיטימציה לחורר אותם.

  • ינו 13, 2017 @ 6:17 at 6:17
   Permalink

   נראה שההתקדמות של isis בסיני מתחילה מצפון מזרח לכיוון דרום.
   יכול להיות שלוחמי דאע"ש יוצאים מתוך רצועת עזה !?

 • ינו 12, 2017 @ 23:21 at 23:21
  Permalink

  מזל טוב על העיצוב החדש אהבתי

 • ינו 15, 2017 @ 21:09 at 21:09
  Permalink

  כן עיצוב יפה

Comments are closed.