לאחר שעזר לחסל את קדאפי, עומד נאט"ו להפסיק את מעורבותו בלוב

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי הולכים ומתרבים הסימנים, כי כוח מיוחד של נאט''ו, שלאומיותו עדיין לא ברורה, הוא שאיתר, תפס, ופצע, ביום חמישי 20.10, את מועמר קדאפי בסביבות העיר סירט. הכוח הזה פצע את קדאפי בכוונה בשתי רגליו, כדי שלא יוכל להימלט, השאיר אותו מוטל בשטח שותת דם, והפנה את מפקדי המיליצה של אנשי מיסרטה שנמצאו בסביבה אליו. המטרה של נאט''ו הייתה כפולה. לא להודות ולטשטש את העובדה כי כוחות קרקעיים של נאט''ו פועלים בשטח, דבר שהחלטת האו''ם 1973 אסרה. הסיבה השנייה: לתת בידי המורדים את הניצחון התעמולתי של חיסול קאדפי.
ביום ו' 21.10 אחהה'צ, פרסם מטה נאט''ו בבריסל את ההסברים הבאים: לא ידענו כי קדאפי היה בשיירה ליד סירט כאשר הפצצנו אותה. נאט''ו אומר כי הבחין ביום ה' בשיירה של 75 כלי רכב משוריינים שנשאו נשק רב שסיכן אוכלוסיה אזרחית. לאחר שהשיירה התפצלה החליט נאט''ו לתקוף שיירה של 20 מכוניות. בתוך אחת מהן היה קדאפי. רק לאחר מכן נודע לנאט''ו כי הפצצה זו עזרה בתפיסת קדאפי. במלים אחרות, נאט''ו מכחיש את כל דברי ממשלת המעבר של המורדים כי כוחותיה הם שתקפו את מקום המחבוא בוו קדאפי שהה. המקורות של תיקדבקה: בכך נאט''ו מוריד מעליו את האחריות על רצח קדאפי.
אולם עם כל הדרמטיות של סופו האלים של מועמר קדאפי ליד סירט,  ההשפעה על המלחמה ועל המאבק הפנימי על השלטון בלוב תהייה קטנה ביותר. היעלמותו הסופית של קדאפי מעל הבמה הפוליטית הלובית עדיין לא סלקה משם לא את בניו, בייחוד את סייף אל איסלם, וגם לא סילקה את השבטים הגדולים הלוביים שתמכו בו. המדובר בין השאר בשבטי הקדאפה Qadhafah, ווארפאלה Warfalla, אל אוואקיר Al-Awaqir , מאגאררייאה Magariha. עתה שבטים אלה ינסו לחפש קודם כל נקמת דם, על הדרך בה קדאפי הוצא להורג וכיצד גררו בהשפלה את גופתו ברחובות מיסרטה.  נקודה אחרת היא לא רק נאמנותם של שבטים אלה למשפחת קדאפי, אלא התנגדותם לכל ממשל בלוב הנשלט על ידי אנשי קירינייקה, שהם רובם ראשי וחברי מועצת השלטון הזמנית National Transitional Council –NTC. אם ה-NTC היה גוף מאוחד שיש לו שלטון יציב, אולי היה סיכוי כי היה נפתח מו''מ בין הממשלה הזמנית ובין השבטים האלה. אולם מאחר וה-NTC לא רק שאיננו יעיל ואיננו מושל, אלא הוא עצמו מפולג ומשוסע בין המליציות הצבאיות השולטות בטריפולי הבירה, בין המליציות של המורדים במערב לוב-רובן ברביות, ובין המליציות של האחים המוסלמיים וגורמים המקורבים לאל קעידה השולטים בחלקים של טריפולי ובמזרח-מערב לוב.  לכן התוצאה העיקרית של הריגת קדאפי יכולה להיות הזדמנות לנאט''ו לסיים את המעורבות הצבאית שלו בלוב, ובכך להשאיר את הזירה לכוחות המקומיים, אשר ימשכו את המלחמה ביניהם.
ישנן שלוש אפשרויות לגבי הכדור שננעץ, ביום ה' 20.10, בראשו של מועמר קדאפי ליד העיר סירט.
1. קדאפי ששיירתו הותקפה על ידי מטוסי נאט''ו, ונפצע קשה בשתי רגליו, הבין כי הפסיד את הקרב האחרון שלו, זחל לצידי הדרך, נכנס לצינור גדול, הוציא אקדח וירה בעצמו. בעיני תומכיו בלוב, והם עדיין רבים מאוד, המדובר יהיה במוות של גיבור שראוי להערצה ולחיקוי. גרסא זו מקבלת חיזוק לאחר שכמה מורדים הציגו אקדח מזהב שמצאו ליד גופתו של קדאפי.
2. אם הכדור הוא אחד מכדורי נאט''ו שריססו את השיירה, יטענו תומכי קדאפי בלוב, ובעולם המוסלמי, כי קדאפי נהרג כשאהיד מכדורים מערביים, כמו שאוסמה בין לאדן חוסל לפני ששה חודשים בפקיסטן. טענה כזו יכולה לשמש בסיס להתפתחות מלחמת גרילה בלוב, בין תומכי ומתנגדי קדאפי.
3. אפשרות אחרונה היא שהמורדים שתקפו אותו ואת מלוויו הגיעו למכוניתו שנפגעה ומצאו אותו כבר גוסס או מת, וערכו ווידוא הריגה על ידי תקיעת כדור בראשו.
כל אחת משלוש האפשרויות האלה מצביעה על עובדה יסודית אחת, מותו של קדאפי תביא אולי לסיום הפעילות הצבאית של נאט''ו בלוב, אולם לא תביא לסיום המלחמה בתוך לוב.
קודם לכן כאשר הגיעו הידיעות הראשונות על הריגתו של קדאפי ביום ה' 20.10, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה:
פקידים גבוהים בממשל הזמני של המורדים בלוב ה-NTC, הודיעו ביום ה' 20.10, כי בקרבות שנטשו בעיר, נתפס שליט לוב לשעבר מועמר קדאפי כאשר הוא פצוע קשה בשתי רגליו. קדאפי נתפס כאשר ניסה להימלט בשיירה מהעיר. בשעה 13:45 הודיעה ממשלת המעבר, כי קדאפי נתפס ליד העיר סירט כשהוא פצוע קשה בשתי רגליו, וכי לאחר זמן קצר הוא מת מפצעיו. 
קודם לכן הודיעו כוחות ממשלת המעבר, כי הם השלימו את כיבושה של סירט, לאחר חודשיים של קרבות. מקורות גורמי מודיעין מערביים אשרו הידיעה על תפיסתו של קדאפי, אולם אמרו כי ייקח זמן עד יתברר באם הוא חי או מת. 
רשות טלוויזיה ערביות מדווחות כי מועמר קדאפי נהרג, וכי גופתו הובאה לעיר מיסרטה. 
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי אכן קדאפי נתפס, הרי מדובר בניצחון גדול של ממשלת המעבר. באם הוא בחיים ואפילו פצוע קשה השאלה היא האם המורדים יעמידו אותו למשפט, או יימסרו אותו לבית הדין הבינלאומי לפושעי מלחמה, שכבר הוציא צווי מעצר נגדו. 
אולם במקרה ויתאמתו הידיעות כי קדאפי נהרג, המדובר רק בניצחון פסיכולוגי כאשר המצב בלוב לא ישתנה בהרבה. 
לוב היא כיום מדינה המופלגת עמוק בין תומכי קדאפי ומתנגדיו, וגם מחנה המורדים הוא הרכב של עשרות מליציות מזוינות ומאות שבטים יריבים, אשר כל אחד מהם שומר בקנאות על הטריטוריה שלו. במצב כזה מותו של קדאפי לא רק שלא יביא לשינוי במצב הזה, אלא להיפך, מלחמת האזרחים המתנהלת עתה בלוב על אש קטנה, רק תתגבר. 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות