לאחר שריפתו בחיים של הטייס הירדני, הוציאה אל קעידה ISIS להורג את בת הערובה האמריקנית מולייר

הידיעות מוושינגטון ביום ו' 6.2, לפיהן הנשיא אובמה מתייעץ עם ראשי בתי הנבחרים, כיצד להרחיב את המלחמה באל קעידה ISIS, וההודעות מירדן, על עשרות מטוסים ירדנים שתוקפים מטרות של אל קעידה בסוריה, וכי 'זו רק התחלה' וצפויות גם תקיפות קרקעיות ירדניות, הן מלאכת בימוי מעולה של גורמים אמריקנים וירדניים, של יצירת תמונת תגובה צבאית לשריפתו בחיים  של הטייס הירדני מואט אל-קסאעסבה, שהתרחשה לפי ירדן כבר לפני חודש ב-1 בינואר.
אולם המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי במציאות אין, וכפי הנראה גם לא יהיה בעתיד הנראה לעין שינוי מהותי בהיקף המצוצמם ביותר של המלחמה שמנהלת הקואליציה האמריקנית-אירופאית-ערבית נגד ISIS.
מי שהיה מספר 2 בסוכנות הביון האמריקנית ה-CIA, מייק מורל  Michael Morell, אמר ביום ה' 5.2, בהופעה לכלי תקשורת אמריקנים, כי צריך להודות שאין ביכולתה של ארה''ב להגיב בצורה יעילה נגד ISIS, משום שאין לה כוחות קרקעיים בשטח. יתרה מזאת, אמר מורל, כי כדי לנצח את ISIS, הקואליציה זקוקה ל-100,000 חיילים שיילחמו בעיראק ובסוריה, וכי הוא איננו מזהה שום רצון לא בארה''ב ולא במערב אירופה  לשלוח למלחמה כמות כזו של כוחות קרקע. ציטוט המקור: there is no desire in the U.S. or in Western Europe to deploy . 100,000 ground forces to fight ISIS. מורל, אפילו איננו טורח להזכיר את כוחות הקרקע הערביים, משום שבמציאות אין כוחות כאלה.
מורל גם לא טרח להזכיר את העובדה, כי אי אי אפשר לנהל מלחמה נגד אל קעידה, באמצעות נושאת מטוסים אמריקנית אחת-ג'ורג בוש USS George H.W. Bush-החונה במפרץ הפרסי, כאשר מוטלות עליה שורה של תפקידים אחרים, כמו הפצצות של מטרות טרור באפגניסטן, והרתעה צבאית של איראן.
אם הנשיא אובמה היה רוצה לאותת, כי הוא רוצה באמת להרחייב את המלחמה באל קעידה ISIS, היה עליו לפחות להציב מול חופי סוריה נושאת מטוסים אמריקנית שנייה. 
בתוך כל המצב המסובך הזה, הוכיח שוב אל קעידה ISIS, את המהירות הטקטית שלו בנושאי תעמולה. ביום ו' 6.2, דיווח הארגון כי בהפצצות הירדניות על בסיסי הארגון באל-ראקה בצפון סוריה, נהרגה אזרחית אמריקנית שהוחזקה על ידם כבת ערובה. האמריקנית זוהתה בשם קאיילה מולייר Kayla Mueller, בת 26. דוברים אמריקנים בוושינגטון, שעד עתה סרבו לאשר את זהותה של האמריקנית שהוחזקה אצל אל קעידה ISIS, אמרו שהם מנסים לבדוק את מהימנות הידיעה. ירדן הודיעה, כי היא מטילה ספק בדברים אלה, וכי מדובר בצעד תעמולתי. טענה ירדנית זו מאפשרת כמובן לאלקעידהISIS, לפרסם בקרוב תמונות מהוצאתה להורג של מולייר, תמונות שיתווספו לתמונות הזוועה של שריפת הטייס הירדני מואט אל-קסאעסבה. 
המקורות שלנו מציינים, כי בנושא ירדן ומלחמתה ב-ISIS, המצב סבוך יותר.
ביום ה' 5.2, גם וושינגטון וגם עמן נתנו להבין, כי הפצצות הירדניות על בסיסי אל קעידה ISIS בסוריה, הן הראשונות לאחר חודשיים של הפסקה בפעילות חיל האוויר הירדני, מאז 24 בדצמבר  כאשר מטוסו של מואט אל-קסאעסבה הופל מעל אל-רקאה שבסוריה.  במילים אחרות, לא רק חיל האוויר של איחוד נסיכויות הנפט ה-UAE, הפסיק בדצמבר האחרון את ההתקפות על ISIS, אלא גם חיל האוויר הירדני.
עד היום, ירדן איננה מסכימה, כי מטוסי אמריקנים התוקפים מטרות של ISIS, בסוריה ובעיראק יעברו במרחב האווירי שלה. בכך מגבילה ומקשה ירדן את הפעולה הצבאית האמריקנית נגד ארגון הטרור.
לרשות ירדן יש חיל אוויר קטן מאוד, המקיף בסה''כ 12,000 קצינים וחיילים, כולל צוותי ההדרכה ותחזוקת הקרקע.
מצבת מטוסי הקרב-הפצצה הירדנים מונה בסה''כ כ-75 מטוסים- 48 מטוסי F-16, וכ-28 מטוסי F-5E/F, מיושנים. כמות כזו של מטוסים השווה לכמות מטוסים הנמצאת על נושאת מטוסים אמריקנית אחת, איננה מוסגלת לנהל מערכה אווירית ממושכת הרחק מגבולות ירדן. לירדנים אין מפקדות אוויריות ומודיעניות מבצעיות לניהול מערכה כזו, ולצורך זה הם צריכים להישען על מפקדות אמריקניות, או ישראליות.
גם היכולות הירדניות בתחום הפעולות הקרקעיות הן מוגבלות ביותר. לירדן יש כוחות מיוחדים קטנים בעלי אימון וכושר מקצועי גבוה  מאוד.  אולם ירדן איננה מסוגלת לנהל מערכה קרקרעית ממושכת לא בעיראק ובסוריה. היא זקוקה לכוחות האלה בתוך ירדן עצמה כדי להגן על משטר המשפחה האשמית.
אפשר וצריך להניח, כי כשם שירדן ביצעה תקיפות ראווה אוויריות, ביום ה', במטרה להרגיע את דעת הקהל הנסערת במדינה משריפתו בחיים של  מואט אל-קסאעסבה, ובייחוד את השבטים הבדואים בדרום ירדן שם נמצאת משפחתו של הטייס, כך תבצע ירדן פשיטה אחת או שתיים של כוחות מיוחדים על בסיס מבודד של אל קעידה ISIS, או במחוז אנבר במערב עיראק, הגובל עם ירדן, או במזרח סוריה, שם ישנם ריכוזים של ארגון הטרור. אולם ירדן תיזהר מאוד שלא להסתבך בקרב גדול עם אל קעידה ISIS, גם בגלל הסיכוי שקרב כזה יגרום לאבידות ירדניות נוספות, וגם משום שתוצאתו של קרב כזה איננה ברורה, וכמו בפרשה הנוכחית של  מואט אל-קסאעסבה, הקרב יכול להסתיים שוב בניצחון טקטי-תעמולתי של אל קעידה ISIS.

 

 

Print Friendly, PDF & Email