לאיראן יש מספיק אורניום מועשר לבנות 4 פצצות גרעיניות. סעודיה מתחמשת בנשק גרעיני שיוצר עבורה בפקיסטן

גם לאחר שהנשיא אובמה דיבר השבוע בטלפון עם עבדאללה מלך סעודיה, ועם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, וניסה לשכנע אותם כי הוא אישית ידאג לזה כי ארה''ב לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני, הפער ביניהם בנושא איראן לא רק שלא הצטמצם, אלא אפילו התרחב.
הסיבה המרכזית לכך, שלושת המנהיגים הסתבכו בפער הקיים בין ההצהרות הפומביות שלהם לבין המציאות בתוכנית הגרעינית האיראנית.
אובמה מבטיח כי הוא ימנע מאיראן מלהגיש נשק גרעיני, בעוד שכל המומחים הגרעיניים במערב ובישראל אומרים, שבידי איראן היכולת לבנות כבר ארבע פצצות גרעיניות, וכי המאבק שמנהלות עתה שש המעצמות הוא למנוע ממנה לבנות מאגר גרעיני גדול יותר.
במילים אחרות, אומבה איננו יכול יותר למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני.
נסיכים ופקידים סעודים בכירים חזרו ואמרו פעמים רבות, כי אם לאיראן יהיה נשק גרעיני, או אם היא תהפוך למדינת סף גרעינית, סעודיה לא תישאר מאחור.
כל מה שריאד צריכה לעשות כדי לעמוד מאחורי דבריה, הוא לשלוח שדר לפקיסטן, ולהודיע לה כי היא מפעילה את ההסכם הגרעיני הסודי הקיים בין שתי המדינות מאז 2004.
לפי הסכם זה סעודיה מימנה את פיתוחה של התוכנית הגרעינית הפקיסטנית, בתמורה שעל המדפים במחסני הגרעין הפקיסטניים תשמרנה כמה פצצות או ראשי חץ גרעיניים שיועברו לסעודיה בעת הצורך, ביחד עם הטילים הדרושים לשיגורם.
פקיסטן מכחישה את קיומו של הסכם כזה.
אולם למרות הכחשה זו, ההנחה המודיעינית והצבאית במערב היא, כי אם העברת הנשק הגרעיני הפקיסטני לסעודיה עדיין לא התבצעה, היא תתבצע בקרוב.
במצב כזה, השיחות בין אובמה לעבדאללה מלך ערב הסעודית, מתרכזות יותר בניסיון האמריקני לעצור התחמשות סעודיה בנשק גרעיני, מאשר לעצור את איראן.
ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, חוזר ואומר כבר לפחות חמש שנים מאז 2008, כי הוא ימנע מאיראן מלהפוך למדינת סף גרעינית, שלא לדבר על כך כי הוא יפעיל את צה''ל במקרה שלאיראן יהיה נשק גרעיני.
לנתניהו בעיית אמינות לא פחותה מזו של הנשיא אובמה.
ביום חמישי 28.11 ערב חנוכה, לא פחות מאשר ליד הכותל המערבי, אמר נתניהו את המילים הבאות: 'באנו לגרש את החשכה, והחשכה הגדולה שמאיימת עכשיו על העולם, היא איראן גרעינית'. “We came to drive out the darkness, and the largest darkness that threatens the world today is a nuclear Iran.  לא יכולות להיות מילים ברורות יותר מכך שישראל עומדת להפעיל את האופציה הצבאית שלה מול התוכנית הגרעינית האיראנית.
היועץ לביטחון לאומי לשעבר אלוף (מיל.) יעקב עמידרור, שרק לפני כמה ימים פרש מלשכת ראש הממשלה, כתב השבוע ב'ניו יורק טיימס', בנסותו לערער את אמינות ההסכם הגרעיני שהמעצמות חתמו עם איראן בז'נווה, כי זה כבר שנה שאיראן הפכה להיות מדינת סף גרעינית מאחר ובידי איראן כמויות אורניום מעושר המספיקות לבנות 4 פצצות גרעיניות.
אם נתניהו אפשר התפתחות זו למרות כל דבריו, איזה אמינות יש לאיומיו החוזרים ונשנים להפעיל האופציה הצבאית הישראלית? 

צריך וכדאי לשים לב לעובדה, שעד היום, נתניהו אפילו לא טרח לשאת נאום אחד, לא לכנסת ולא לאומה, אשר יבהיר באמת מהו המצב בו ישראל עומדת עכשיו מול איראן, מהי מדיניותו  ומה צפוי לנו בעתיד?
לגרש חושך זו לא מדיניות. אלה מילים ריקות!
המקורות המודיעיניים ובוושינגטון של תיקדבקה מדווחים, כי בשיחה הטלפונית שהתקיימה בין אובמה לנתניהו השבוע, תיאר נשיא ארה''ב בהרחבה כיצד וושינגטון תפעיל את כל האמצעים המודיעיניים שבידיה כדי לוודא שאיראן אכן ממלאת אחר ההסכם שחתמה עליו, וכיצד המידע הזה יועבר לבחינה נוספת על ידי גורמי מודיעין בישראל.
אובמה הציע שנתניהו, ישלח משלחת צבאית-מודיעינית ושל מומחי גרעין ישראליים לוושינגטון, במטרה לסכם את הפרטים בדבר שיתוף פעולה אמריקני-ישראלי כזה בתחום הגרעין האיראני.
הדו-שיח האמריקני-ישראלי הזה, גרר אחריו ביום ו' שתי תגובות איראניות נזעמות.  
 שר החוץ האיראני מוחמד זריף אמר, כי לא רק שאיראן לא תנהל אף פעם מו''מ עם נציגים ישראליים על נושא הגרעין, אלא גם אף פעם לא תשב איתם באותו חדר. 'זה אף פעם לא יקרה', אמר זריף. Never such a thing will happen and we definitely we will not be in the room in which representatives from the Zionist regime will have presence.
היה כאן יותר איתות איראני כלפי וושינגטון, מאשר כלפי ישראל.
למעשה זריף הבהיר לוושינגטון, כי אם ממשל אובמה מתכוון להושיב את הישראלים, או את הסעודים, בחדר צדדי, ליד האולמות בהם עדיין נציגי המעצמות ואיראן עומדים לדון בפרטים הטכניים של ההסכם הגרעיני שהושג בז'נווה, האיראנים לא יבואו לדיונים. במילים אחרות, טהרן איננה מוכנה לקבל שום מעורבות ישראלית במו''מ הגרעיני המתקיים בינה לבין המעצמות.
נשיא איראן, רוחאני אמר, ביום ו' בראיון ארוך לעיתון הבריטי 'פיננשל טיימס', כי  במסגרת המאמצים להשיג הסכם ארוך טווח, איראן לא תפרק את מתקני הגרעין שלה.  Iran will not dismantle any of its nuclear facilities as part of an effort to reach a long-term agreement. כלומר, לא רק נתניהו יכול לשכוח מכך כי איראן תפרק את מתקן ההעשרה התת-קרקעי בפורדו, ואת כור המים הכבדים באראק, אלא גם האמריקנים.
ביום ג' 26.11 בבוקר, התכנס הקבינט מדיני-ביטחוני הישראלי לישיבה שנמשכה עד שעות הערב, בה קציני אמ''ן, פרשו לפני השרים את הערכת המודיעין השנתית שלהם. אין למקורות שלנו מושג מה נאמר בפגישה זו, ומה לא נאמר. 
אולם פרשנים זריזים דיווחו, כי שנים רבות לא הוצגה בפני הקבינט תמונת מצב כל כך אופטימית. בהתחשב בזה, שעד היום לא התגשמה הערכת אמ''ן שעדיין קיימת, כי אסד ייפול בקרוב, ובהתחשב במה שמתרחש בוושינגטון וטהרן, נראה שאם אכן אופטימיות כזו קיימת, אין לה אחיזה במציאות.  

 

 

Print Friendly, PDF & Email