לאיראן יש עתה מספיק אורניום מעושר כדי לבנות פצצה גרעינית.

תיקדבקה:לאיראן יש עתה מספיק אורניום מעושר כדי לבנות פצצה גרעינית.
זו המסקנה שמתקבלת מקריאה זהירה בפרטי הדו"ח שפרסם ביום ד' 19.11 בלילה, ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה הד"ר מוחמד אל ברדעיי. הדו"ח של ה-IAEA אומר כי האיראנים הכפילו באחרונה את קצב העשרת האורניום.
מקורות בסוכנות אמרו כי בעוד שבאוקטובר היה ידוע כי לאיראן יש 480 ק"ג של אורניום מעושר ברמה נמוכה (של 5 אחוז), אותו אפשר להעשיר תוך זמן קצר מאוד לאורניום בדרגה שתתאים לשימושים צבאיים (90 אחוז), הרי שעתה באמצע חודש נובמבר יש בידי האיראנים כבר 630 ק"ג של אורניום מעושר, כמות המספיקה לבניית פצצה גרעינית אחת. במילים אחרות בתקופה של כ-6 שבועות עד חודשיים האיראנים הצליחו להעשיר עוד 150 ק"ג אורניום. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אם אפילו האיראנים לא יגדילו עוד יותר את קצב העשרת האורניום שלהם, הרי בסוף 2009 יהיו בידיהם 1530 ק"ג אורנים מעושר כמות המספיקה לייצור בין 2 ל-3 פצצות גרעיניות.
התפתחות זו מופיעה בכותרת ביום ה' 20.11 ב'ניו יורק טיימס', ובענק החדשות הכלכלי 'בלומברג' Bloomberg. אולם רק במקום אחד,בו התפתחות זו קשורה לעתידו הפוליטי והצבאי אין שום ידיעה- קרי בישראל. ה'ניו יורק טיימס' מצטט מומחים גרעיניים אמריקנים האומרים כי עתה צריך לחכות ולראות באם בידי איראן ישנה גם הטכנולוגיות הדרושות לבנות פצצה גרעינית ולהטעין אותה בחומר הנפץ הגרעיני. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, בידי איראן מצויים המפרטים הטכניים לבנין פצצה כזו שסופקו לה על ידי הרשת הגרעינית הפקיסטנית של ד"ר קאדר חאן, אבי הפצצה הגרעינית הפקיסטנית.

Print Friendly, PDF & Email