לאן נעלם עבדאללה מלך ערב הסעודית? ככל שדמותו נעלמת, איראן מתקדמת במזרח התיכון וארה"ב נסוגה

כמעט 3 שבועות (ימלאו 17 יום ביום א' 19.12), מאז ה-3 בדצמבר, היום בו נכנס מלך סעודיה עבדאללה, בן 87, לניתוח גב שני בבית החולים בו הוא מאושפז בניו יורק, כבר כמעט חודש ימים (מאז 22 בנובמבר), איש לא הורשה לראות או לדבר עם המלך. בני משפחתו ולווייתו המחזיקים אגפים שלמים בבית החולים פרסביטראיין New York Presbyterian Hospital, בשדרה הראשונה, ובמלון וואלדורף- אסטוריה Waldorf-Astoria Hotel, בפארק אווניו, אינם מוכנים לדבר איש, וגם לא פרסמו שום הודעה על מצבו של המלך.
ההודעה היחידה שהסעודים פרסמו היה ב-3 לדצמבר, מיד לאחר הניתוח, ובה נאמר, כי המלך עבר ניתוח גב שני שהשלים את הניתוח הראשון 'שנועד לייצב מספר חוליות בחוט השדרה'. ציטוט המקור: The surgery was to stabilize several vertebrae on the spinal cord. מנוסח ההודעה עולה כי הוכנה לפני שהמלך נכנס לניתוח.
ב-6 לדצמבר, שלושה ימים לאחר הניתוח ענה בריאד הנסיך טורקי אל-פייסל Prince Turki Al Faisal , אחיו של שר החוץ הסעודי ומי שהיה בשעתו ראש שירותי הביון הסעודיים, לשאלה מתי המלך יחזור לסעודיה? 'אין לי שום מושג' I have no idea .
זו תשובה מוזרה לגבי אחד מהבנים המרכזיים במשפחת המלוכה היודע בדיוק מה מתרחש מאחורי כותלי ארמון המלוכה הסעודי.
אחרי הכול, עבדאללה הוא לא רק מלך ערב הסעודית אלא גם האיש היחיד בריאד המקבל את ההחלטות החשובות בנושאים מדיניים, צבאיים, מודיעיניים ופיננסים. הוא עומד בראש יצואנית הנפט הגדולה ביותר בעולם, הוא גם ראש המדינה החשובה ביותר בגוש מדינות המפרץ הפרסי, והוא גם ראש מחנה מדינות ערב המתונות המתנגדות להתפשטות ההשפעה האיראנית במזרח התיכון. הוא גם השליט הערבי היחיד אשר אף פעם לא הכחיש את הפרסומים כי הוא מוכן לשיתוף פעולה צבאי עם ישראל כדי לאפשר לה תקוף את איראן
החשדות לגבי מצבו האמיתי של המלך עבדאללה, התגברו ביום ד 15.12, כאשר הבית הלבן פרסם הודעה בוושינגטון בה נאמר כי סגן הנשיא ג'ו ביידן ביקר בבית החולים בניו יורק, נפגש עם בני משפחתו של המלך ומסר להם איגרת המיועדת למלך ובה איחולי החלמה של הנשיא באראק אובמה.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי עצם העובדה יוצאת הדופן שסגן נשיא ארצות הברית לא הורשה להיפגש עם המלך ונאלץ למסור את איגרת ההחלמה של הנשיא לידי בני משפחתו של עבדאללה, מראה כי גם הבית הלבן איננו מצליח לדעת מה מצבו האמיתי של המלך עבדאללה, וכי סגן הנשיא ג'ו ביידן נשלח לגשש אצל בני המשפחה, ואולי הרופאים המטפלים במלך מה מצבו של עבדאללה. כל הסימנים מראים כי ביידן לא הצליח בשליחותו, וגם לאחר ביקורו מצבו המדויק של המלך לא ברור לבית הלבן.
שתי התפתחויות, לא פחות יוצאות דופן, בימים האחרונים במזרח התיכון, חשפו כי הגורמים היחידים במזרח התיכון המוכנים לתת רמזים על מצב בריאותו של המלך עבדאללה, הם איראן ובעלת בריתה חיזבאללה.
ביום חמישי 16.12, בנאום שנשא מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, הוא אמר כי בגלל המצב בסעודיה, הוקפא כל מהלך התיווך בלבנון שמנהלות במשותף סעודיה וסוריה, וכי אי אפשר לדעת מתי מהלך זה יתחדש אם בכלל. זו הייתה התייחסות לא שגרתית של נסראללה, שעד כה לא דיבר אף פעם בנאומיו הפומביים על מהלכים מדיניים סודיים שמבצעות סעודיה וסוריה מאחורי הקלעים, ובוודאי שאף פעם לא דיבר על מהלכים כאלה הקשורים בחיזבאללה.
מאחר ואת המהלך הסעודי-סורי מרכז בו של המלך עבדאללה הנסיך עבדול עזיז בין עבדאללה Prince Abdul Aziz bin Abdullah, עולה מדבריו של נסראללה כי המהלך הוקפא בגלל מצבו של המלך עבדאללה. במילים אחרות, אין מי שיקבל עתה בריאד החלטות.
בשבת 18.12 בטהרן, בטכס כניסתו לתפקיד שר החוץ האיראני, אמר עלי אכבר סלאהי, מי שהיה ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית, 'כי כדי להשיג מדיניות חוץ (איראנית) פרגמאטית ויעילה, אנו (האיראנים) צריכים לרכז את תשומת לבנו על העולם המוסלמי ועל שכנינו'. 'לערב הסעודית', המשיך סלאהי, 'יש עמדה מיוחדת (בעולם המוסלמי), המצריכה תשומת לב פוליטית מיוחדת שבמסגרתה ערב הסעודית ואיראן יכולות לפתור (ביחד) בעיות רבות בעולם המוסלמי'. ציטוט המקור: In order to achieve a pragmatic and effective foreign policy, we should focus our attention on the Islamic world and our neighbors. Saudi Arabia has a special position which accordingly also needs special political attention as Iran and Saudi Arabia can solve many of the problems of the Islamic world.
זו הייתה התבטאות מוזרה מצד איראן דווקא בשבוע בו מברקי 'וויקיליקס' ציטטו את המלך עבדאללה אומר כי צריך לתקוף את המתקנים הגרעיניים האיראניים ו'לרוצץ את ראשו של הנחש האיראני' to cut off the head of the snake.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מציינים מדברי סאלהי עולה, כי יש בידי הצמרת האיראנית מידע מודיעני הנראה להם מהימן האומר כי אין סיכוי כי המלך עבדאללה ישוב למלא את תפקידו, וכי טהרן שולחת איתות גישוש לריאד, כי היא תהייה מוכנה לפתוח דף חדש ביחסים עם בית המלוכה הסעודי לאחר שנסיך אחר מבית המלוכה ימלא את מקומו של עבדאללה, או שיעלה במקומו לכס המלוכה.
אפשר וצריך להניח כי האיראנים יודעים ומכירים היטב את התופעה בה בית המלוכה הסעודי מסוגל במשך שנים רבות להסתיר את מצב בריאותם האמיתי של מלכי סעודיה, כאשר הם אינם מתפקדים. במקרה של המלך הסעודי לפני עבדאללה, פאהד, הסתירו הסעודים במשך 9 שנים את העובדה כי המלך לא תפקד והיה מנותק מהמציאות.

Print Friendly, PDF & Email