לאן נעלמה הצלחת קלינטון במדיניות הגרעין האיראנית?


( האייטוללה אחמד ג'אנטי Ahmad Janati, בן ה-91, מנהיג הקיצונים באיראן  נבחר לתפקיד ראש מועצת המומחים הממנה באיראן את מנהיג המדינה. )
המתמודדת על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית הילארי קלינטון הכריזה, ביום ה' 2.6, בנאום המרכזי שלה על מדיניות החוץ שתנקוט, 'כי אנו בטוחים יותר היום מאשר היינו בעבר לפני (חתימתו) של ההסכם הזה' (הסכם הגרעין בין ארה"ב לאיראן). We are safer now than we were before this agreement.
זמן קצר לפני נאומה של קלינטון פרסם הסטייט דפרטמנט בוושינגטון, (מרחק של כ-3,600 ק''מ מסאן דייגו), את הדו''ח השנתי על מצב הטרור העולמי בו הוא  קבע (כמו בשנים קודמות) 'כי איראן היא המדינה המובילה (בעולם), בתמיכה בטרור וכי היא תומכת בארגוני טרור במיליציות (טרוריסטיות פרו-איראניות) בלבנון, סוריה ועיראק.
Iran was identified as the leading state sponsor of terrorism on account of its support for designated terrorist groups and proxy militias in Lebanon, Syria, and Iraq.
שלושה ימים לפני נאומה של קלינטון, ב-31 למאי, פרסמה קבוצת מדעני גרעין אמריקנים הפועלים במסגרת 'המכון למדע ולביטחון לאומי'  Institute for Science and International Security, ניתוח מקיף על הדו''ח השני של הוועדה לאנגריה גרעינית בווינה ה-IAEA, אשר מתפקידה לעקוב אחר התוכנית הגרעינית האיראנית לבדוק באם איראן מפרה את ההסכם או לא.
הניתוח מופיע תחת הכותרת: 'עדיין חסר מידע חיוני'– IAEA’s Second JCPOA Report: Key Information Still Missing.  
המדענים האמריקנים קובעים, כי הדו''ח איננו מפרסם שורה של נתונים היכולים לאפשר למנתחים ומומחים גרעין עצמאיים לקבוע האם איראן באמת ממלאה אחר ההסכם, או מפרה אותו. המדענים, הרומזים על שיתוף פעולה בין ממשל אובמה והוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה במטרה להסתיר את המתרחש, קובעים כי המדיניות הזו של ה-IAEA מעמידה בספק את יכולתה לשמש כלב השמירה של ההסכם הגרעיני.
להלן כמה מהדוגמאות שהמדענים מביאים:
אין מספרים על מספר הסרקזות, כולל מספרים של הסרקזות מדגמים מתקדמים, הפועלות היום במקני העשרה בנאטנז Natanz. אין גם מספרים על מספר הסרקזות במתקן הגרעיני התת-קרקעי האיראני בפורדו  Fordow. אין שום מספרים על כמויות האורניום המעושר לסביבות ה-20 אחוז  amount of near 20 percent LEU that remains in Iran, שנשארו באיראן.
מה המצב של מאגר המים הכבדים האיראניים הנמצא כיום זמנית כיום בעומן, What is the status of Iran’s heavy water temporarily stored in Oman? למי הוא שייך ומי מפקח עליו?
אלה הן רק כמה דוגמאות בלבד של מה שמתרחש באמת בתוכנית הגרעינית האיראנית, וזאת מבלי להזכיר אפילו במילה אחת את תוכנית הטילים הבליסטיים האיראנית, העסוקה  בפיתוח טילים שיגיעו עד לארצות הברית.  
הסכם הגרעין האמריקני-איראני היה צריך להביא לפריצת דרך ביחסים בין ארצות הברית ובין איראן, ולחיזוק מעמדם של האלמנטים המתונים הרפורמיסטיים והליברלים בתוך איראן.
אבל המקורות והמומחים האיראניים של תיקדבקה מדווחים, כי מה שהתרחש באמת הוא ההפך הגמור.
כישלונם של חוגים אלה, עליהם אובמה-קלינטון וג'ון קארי ביססו את מדיניותם האיראנית,  בולט בשתי מערכות הבחירות החשובות שנערכו באיראן בשבועיים האחרונים.
בבחירות למועצת המומחים האיראנית  Assembly of Experts, הגוף הבוחר את המועמד לשמש המנהיג העליון של איראן, נבחר האיטולללה אחמד ג'אנאטי  Ahmad Janati, בן ה-91 הנחשב למנהיג הקיצונים והקו הנוקשה במשטר באיראן.
כמה ימים לאחר מכן נבחר כיו''ר הפרלמנט האיראני עלי לארג'אני Ali Larijani, הנחשב מקורב למנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, כאשר הוא מנצח ברוב גדול את המועמד הרפורמיסטי בו תמך הנישא חסן רוחאני.
 צריך לשאול, לאן נעלמו צהלות הניצחון בממשל אובמה שנשמעו רק לפני חמישה חודשים בשבוע האחרון של פברואר כאשר הגיעו התוצאות הראשונות של הבחירות באיראן  למג'לס ולמועצת המומחים. שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, ושר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף הכריזו אז כי המתונים באיראן ניצחו.
לאן 'המתונים' האלה נעלמו, וכיצד קרה שהם הפכו להיות תומכי הקיצונים?  
ביום שישי 3.6, פחות מ-24 שעות לאחר נאומה של הילארי קלינטון על מדיניות החוץ המוצלחת שלה, הופיע בטהרן מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי וחגג את נצחונו על המדיניות האמריקנית, בצורה הברורה ביותר: לאיראן יש הרבה אויבים קטנים וגדולים. אבל הגדולים ביותר מבניהם הן ארצות הברית ובריטניה.  Iran has many small and big enemies, but foremost among them are America and Britain. 'כל שיתוף פעולה עם ארצות הברית', אמר חמנאי, 'יהיה נגד עצמאותה של איראן'.    

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות