לאן נעלמו 1.3-1 מיליארד דולר בעיראק?

ממשלת עיראק בראשותו של איברהים ג`פערי, הודיעה כי עצרה ביום ג` 11.10, את שר ההגנה העיראקי לשעבר חאזם שאלאן Hazem Shaalan, (בתמונה) והוציאה שורה של צווי מעצר נגד כמה שרים לשעבר, ביניהם שרי העבודה, החשמל, השיכון והתחבורה, כמעורבים בהיעלמותם של בין חצי מיליארד למיליארד דולר מקופת משרד ההגנה העיראקי, בתקופת כהונתו של ראש הממשלה הזמנית של עיראק, עיאד עלוואי.
מיליארד הדולר נועדו לקניית נשק וציוד לצבא העיראקי החדש. כבסיס להוצאת צווי המעצר, השתמשה הממשלה העיראקית הנוכחית בראשותו של איברהים ג`פערי, בדו"ח של המועצה העיראקית העליונה לראיית חשבון The Iraqi Board of Supreme Audit, שאושר גם על ידי רואי חשבון בינלאומיים, ביניהם חברת `נייט-רידר` Knight Ridder, לפיו משרד ההגנה העיראקי, בשמונת חודשי כהונתה של ממשלת עיאד עלוואי, (מ-28 ביוני 2004, שעה שהשלטון הועבר מידי האמריקנים לעיראקים ועד סוף פברואר 2005, שאז הוקמה לאחר הבחירות הכלליות ממשלה חדשה,) השתמש בשירותיהן של שלוש חברות תיווך לשם בביצוע 89 עסקות נשק עם ארצות הברית, שורה של מדיניות אירופאית, פולין וכמה מדינות ערביות. בשום מקרה העסקות לא נעשו במישרין עם המדינות עצמן. כמעט בכל העסקות האלה הועברו באמצעות מתווכים עיראקים מקומייםסכומי ענק במזומנים, מבלי שניתנו לכך אישורים מתאימים על ידי רשויות השלטון העיראקית. לאחר שהנשק והציוד ששולם עבורם לא הגיע, חיפשו השלטונות העיראקים את `המתווכים` במטרה לקבל מהם את הכסף בחזרה, אולם הם נעלמו. ההנחה היא שהם ברחו מחוץ לגבולות עיראק. רוב הכסף לפחות 759 מיליון דולר, נמסר לחלפן כספים עיראקי בבגדאד בשם נאיר מוחמד אל ג`ומאיילי Nair Mohamed al-Jumaili, אולם הוא נעלם ביחד עם הכסף.
גם ניסיון של הממשלה העיראקית לקבל את הכסף מהחברות מהן נקנו הנשק והציוד הצבאי, הגיעו למבוי סתום, לאחר שהתברר כי בחוזים שנחתמו אתן, לא הוכנס סעיף, כנראה בכוונה תחילה, המאפשר לממשלת עיראק לדרוש את תשלום הכסף בחזרה, במקרה שהעסקה לא תבוצע.
שאלה מרכזית אחרת היא כמובן היכן היו הקצינים או הפקידים האמריקנים בבגדאד, שמתפקידם היה לפקח באיזה צורה כספים אלה מוצאים ולידי מי הם מעוברים. אולם גם שגרירות ארצות הברית בבגדאד, וגם הקצין האמריקני הגבוה ביותר האחראי על הקמתו והכשרתו של הצבא העיראקי, גנרל דיוויד פטראוסLt. Gen. David H. Petraeus, מסרבים להגיב, למרות שהם מודים כי הם היו ערים למצב.
גנרל עיראקי, שעבד בזמנה של ממשלת עיאד עלוואי במשרד ההגנה העיראקי, גנרל עבוד עזיז אל יאסירי Lt. Gen. Abdul Aziz al-Yaseri, אומר: `אין בנייה מחדש של צבא עיראקי, אין נשק, אין כלום`. `There`s no rebuilding, no weapons, nothing` . רק ביום חמישי 7.10, בנאום שהנשיא ג`ורג בוש נשא על המצב בעיראק, הוא ציין כי ישנה התקדמות גדולה בהקמתו של הצבא העיראקי החדש וכי עתה פועלים בעיראק 100 גדודים.
המקורות של תיקדבקה בעיראק מדווחים, כי בבגדאד סבורים כי המודבר בסכומים הרבה יותר גדולים שנעלמו מאשר מיליארד דולר, וכי הסכומים יכולים להגיע עד 1.3 מיליארד.
בבגדאד גם רוחשת שמועות כי המעצרים שביצעה ממשלת איבריהם ג`פערי, העומדת בראש המפלגה השיעית אל דוועאה, נועדו למוטט את הבסיס הפוליטי אותו הקימו ראש הממשלה לשעבר עיאד עלוואי, ושר ההגנה לשעבר חאזם שאלאן, ובכך למנוע מהם להשתתף בבחירות הכלליות שתערכנה בעיראק ב-15 לדצמבר. צריך לקחת בחשבון, כי זעזועים כאלה מתרחשים ימים ספורים בלבד לפני עריכת משאל העם על החוקה בשבת 15 באוקטובר. עיאד עלוואי וחזאם שאלאן, שהם שיעיים חילוניים וקרובים יותר לממסדים החילוניים הסוניים והכורדים, מתנגדים לחוקה החדשה וכנראה יצטרפו למצביעים נגדה. הפרשה הזו מתפוצצת גם כמה ימים לפני פתיחת משפטו של סדאם חוסיין, ב-19 לאוקטובר, שם התביעה תנסה להציג תמונה של משטר שהיה מעורב בפשעי מלחמה ובשחיתות. התפוצצותה של פרשת שחיתות בהיקפים גדולים כאלה, במשטר החדש שקם לאחר סילוקו של משטר הבעת`, לא רק שלא תעזור לתביעה במשפטו של שליט עיראק לשעבר, אלא תפגע בתדמית האמריקנית.
בינתיים, העובדה היחידה הברורה היא שסכום הכסף הגדול הזה נעלם ואיננו.

Print Friendly, PDF & Email