לא אובמה, ולא רומני הסכימו לומר כי אם איראן תתקוף את ישראל, זו תהייה התקפה על ארה"ב

הרגע הדרמטי ביותר בעימות ביום ג' 23.10, בין הנשיא אובמה והמועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני, מבחינת ישראל והמזרח התיכון היה כאשר מנחה העימות בוב שיפר Bob Shiffer מרשת CBS,  הציג את השאלה הבאה: האם אתה מוכן להכריז, כי אם איראן תתקוף את ישראל, ארצות הברית תראה בכך התקפה איראנית עליה. גם הנשיא אובמה, וגם מיט רומני נמנעו מלהשיב לשאלה זו, ובמקום זה אמרו כי ארה''ב תתמוך צבאית בישראל.
במילים אחרות הנושא המרכזי והוויכוח ששלט בארבע השנים האחרונות של שלטון הנשיא אובמה, האם ישראל תתקוף צבאית את איראן, הפך להיות לנושא של התקפה איראנית על ישראל.
עצם העובדה, כי מעמדה הצבאי של ישראל מול איראן, הפך בעימות הנשיאותי, למעמדה הצבאי של איראן  מול ישראל ולאפשרות כי טהרן תתקוף את ישראל, מצביעה כיצד נשחק מעמדה האסטרטגי והצבאי של ישראל בארבע השנים האחרונות, וכיצד הלך והתעצם מעמדה האסטרטגי של איראן במזרח התיכון.

רגע דרמטי נוסף בעימות הנשיאותי היה, כאשר המנחה שאל את שני המועמדים, איך הם יגיבו, אם בשעה מוקדמות לפנות בוקר הם יקבלו טלפון מראש ממשלת ישראל, וראש הממשלה יודיע להם, כי המפציצים הישראלים נמצאים בדרך לאיראן. הנשיא אובמה התחמק מלענות על שאלה זו ובכלל לא התייחס אליה. מיט רומני אמר, כי יחסיו עם ראש ממשלת ישראל לא יהיו כאלה שטלפון כזה יגיע ממנו. במלים אחרות, רומני מניח, שאם ראש הממשלה בנימין נתניהו ימשיך להיות ראש ממשלה בתקופת כהונתו כנשיא, נושא איראן יתואם ביניהם, והוא לא יופתע, באם הוא ייבחר כנשיא, על ידי טלפון כזה מירושלים.
שני המועמדים לנשיאות הסכימו ביניהם, כי האופציה הצבאית האמריקנית מול איראן היא האופציה האחרונה שארה''ב צריכה לנקוט, אולם נחלקו בנקודה עד היכן איראן תוכל להגיע בתוכניתה הגרעינית. הנשיא אובמה המשיך להחזיק בעמדתו, כי ארה''ב לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני, ואילו רומני אמר, כי באם ייבחר לנשיא הוא לא יאפשר לאיראן להשיג יכולות גרעיניות nuclear capabilities.
שני המועמדים גם נחלקו בדעותיהם על מידת הלחצים המדיניים והכלכליים  שארה''ב תמשיך להפעיל על איראן בשנים הקרובות. אובמה אמר כי הוא ימשיך לפעול לחיזוק הקואליציה הבינלאומית, כולל רוסיה וסין, שתפעיל את הסנקציות הכלכליות נגד איראן. רומני אמר, כי הוא יחמיר את הסנקציות על איראן עד לדרגה בה יוטל עליה למעשה הסגר כלכלי, אם כי הוא לא אמר מילים אלה במפורש, וכי הוא יפעל להעמדתו לדין בינלאומי של נשיא איראן אחמדינז'אד  באשמת פשע של  השמדת עם-ג'ינוסייד, על דבריו כי ישראל תושמד ותימחק מהמפה.
המועמד הרפובליקני מיט רומני חזר כמה פעמים על כך, כי ב-2012, לאחר ארבע שנים של שלטון ממשל אובמה, איראן קרובה יותר ולא רחוקה יותר מהפצצה הגרעינית.
לקראת סיומו של העימות כאשר המנחה בוב שיפר שאל את שני המועמדים מה לפי דעתם היא הסכנה הגדולה ביותר לביטחונה הלאומי של ארה''ב, אובמה אמר 'טרור'. מיט רומני אמר 'איראן גרעינית'.
רומני תקף את אובמה על כך כי הביא להרעה ומתיחות ביחסים בין ארצות הברית וישראל, וכי הנשיא ביקר בשורה של מדינות ערביות, אולם לא ביקר אף פעם בעת כהונתו כנשיא בישראל. לעומתו אובמה נופף בכך שהוא כונן את הקשרים הצבאיים והמודיעיניים ההדוקים ביותר שהיו אי פעם בין ארצות הברית וישראל.
נקודה מזרח תיכונית מרכזית נוספת בעימות הייתה סוריה. לפי משאלי דעת הקהל שנערכו מיד עם סיום העימות, דווקא הנושא הסורי ולא ישראל ואיראן, הוא שמשך את רוב תשומת הלב. גם אובמה וגם רומני הצהירו שהם נגד מעורבות צבאית אמריקנית ישירה בסוריה, וכי וושינגטון צריכה לעזור למורדים הסורים, אולם לא יותר מזה. הנשיא אובמה חזר ואמר, כי הנשיא אסד צריך לרדת מהשלטון. במלים אחרות, לא לאובמה ולא לרומני הייתה תשובה כיצד להפסיק את שפיכות הדמים בסוריה. 
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מוסרים, כי להפתעת רבים בארצות הברית, כולל הפרשנים הפוליטיים, העימות שהיה צריך להיות כביכול המכריע בין שני המועמדים התגלה כדו-שיח פושר ומנומס בין שניהם. הנשיא אובמה ניסה לגרור את רומני לעימות, אולם רומני נמנע מכך בכוונה תחילה, כאשר הוא נוקט עמדות פושרות ביותר, אפילו בנקודה שמסעירה במיוחד באחרונה את דעת הקהל האמריקנית, מה קרה באמת  בהתקפת הטרור של הקונסוליה האמריקנית בבנגאזי, ורצח השגריר האמריקני בלוב. 
במילים אחרות, מיט רומני לא אפשר לנשיא אובמה להציג אותו 'כמחרר מלחמה', ולהפתעתו של אובמה הוא אימץ עמדות רבות שלו. 
פרשנים אמריקנים אמרו מיד לאחר העימות, כי למרות שהנשיא אובמה נראה ונשמע בכמה נושאים נמרץ והחלטי יותר, הרי הטקטיקה שרומני נקט בכוונה של אין עימות, אלא דו-שיח עם חילוקי דעות מעטים בתחום מדיניות החוץ, תביא לו קולות רבים.  

 

Print Friendly, PDF & Email