לא ארה"ב ולא ישראל וסעודיה מגיבות על הגל החדש של ההתקפות איראניות. תגובה ישראלית נגד מטרות איראניות בסוריה איבדה את האפקטיביות שלה

ב-19 לספטמבר 2019 הותקפו שני שדות הנפט העיקריים של ערב הסעודיה אבקיק וחוראיס Abqaiq and Khurais במזרח המדינה על ידי מלטים מתפוצצים וטילים ובליסטיים מתוצרת איראן.
מלבד שההתקפה הביאה לכך שתפוקת הנפט הסעודי קוצצה ב-50 אחוז, היא היוותה מפנה ביכולת האיראנית לפגוע במטרות. המלטים והטילים פגעו בדיוק במטרות שנקבעו להם. היכולת הזאת הדהימה את האמריקנים ואת הישראליים.
לא ארצות הברית ולא סעודיה הגיבו על ההתקפה האיראנית אשר בחלקה בוצעה על ידי ההוטים בתימן, וחלקה על ידי משמרות המפכה האיראנים אשר שיגרו את הטילים מעיראק.
ביום א' 7.3, הנחיתו האיראנים באמצעות ההוטים מכת מלטים מתפוצצים וטילים על מסוף הנפט הגדול בעולם-ראס-טאנורה Ras Tanura. הטילים כוונו גם לעבר אזורי המגורים של מפעליו, חלקם אמריקנים,
שוגרו 14 מלטים מתפוצצים ו-8 טילים בליסטיים.
המידה המדויקת של האבדות והנזקים איננה ברורה מאחר והסעודים הטילו איפול על המתרחש באזור שנפגע ומונעים גישה אליו.
התמונות מראות על ענני עשן כבדים ועל להבות העולות ממתקני המסוף.  הסעודים ציינו, כי התקפה זו נערכה לא רק עליהם אלה על אספקת הנפט העולמית.
היה הרבה מהסמליות  שהצביעה על חוסר התגובה האמריקנית, כאשר במקביל לשיגור הטילים על מטרות הנפט, מפציץ כבד אמריקני B-52 המסוגל לשאת נשק גרעיני ערך ביום א' טיסה ישירה מארצות הברית למפרץ וחזרה כאשר בחלקים של הדרך הוא מלווה במטוסי קרב בריטיים, ישראליים, סעודים וקטארים.  זו הייתה הפעם השישית בחודשיים האחרונים שמפציץ אמריקני כזה מופיע בשמי המזרח התיכון.
מלבד התקיפה של מסוף הנפט, תגובה איראנית נוספת להופעת המפציץ האמריקני, היו דבריו של שר ההגנה האיראני אמיר חתאמי  Amir Hatamiשאמר ביום א', כי אם ישראל תנחית מכת מנע על איראן, תל-אביב וחיפה יוחרבו עד היסוד.  זה איננו איום איראני חדש, אבל הפעם נוספה לו הערה.
שר ההגנה האיראני הוסיף ואמר, כי מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי נתן הוראה להפוך את האיום להחריב את תל-אביב וחיפה למבצעי. 
איראן יכולה באם תרצה להורות לחיזבאללה לתקוף את חיפה ולגרום לה נזק כבד גם באבדות וגם בהרס מטרות אסטרטגיות. תל-אביב זו כבר מטרה אחרת. כדי להרוס חלקים מתל-אביב איראן צריכה  להיות מעורבת ישירות במלחמה  בעיקר על ידי שיגור טילים בליסטיים.
קל לפתור איומים איראניים אלה בביטול, אבל אין ספק כי צריך לקחת אותם ברצינות.
אם טהרן יכולה להורות על שיגור טילים ומלטים מתפוצצים על מסוף ייצוא הנפט העיקרי של סעודיה, מבלי לחשוש מפני תגובה אמריקנית, או סעודית, מדוע שלא תוכל לשגר מלטים מתפוצצים מתימן, עיראק או לבנון אל חיפה ותל-אביב.
ביום א' השבוע הייתה עוד התפתחות חשובה אליה רק מעטים שמו לב.
שירותי המודיעין ההודיים סיימו את חקירתם בפיגוע שהיה ליד שגרירות ישראל בניו-דהלי. החקירה קבעה, כי המדובר לא היה במטען צינור פרימיטיבי, אלא במטען משוכלל שהופעל מרחוק. המטען היה מורכב מחומר הנפץ בעל העוצמה PETN. כמו כן קבעו אנשי המודיעין ההודיים כי המטען הונח על ידי תא טרור של שיעים הודיים המופעלים על ידי אנשי כוח 'אל קודס' של משמרות המהפכה האיראניים.
נוסף לכל התפתחויות אלו צריך לזכור גם את ההתקפה האיראנית  על האונייה הישראלית MV HELIOS RAY, ביום שישי 26.2.
כל ההתקפות האיראניות האלה לא זכו לשום תגובה. לא אמריקנית, לא ישראלית, ולא סעודית.
כבר עכשיו ברור כי טהרן העלתה את רף הפעולות שלה במזרח התיכון, ונגד ישראל. כמו  כן ברור  כי תגובה ישראלית נגד מטרות איראניות בסוריה כבר איבדה את האפקטיביות שלה וצריך לחשוב על דרך אחת לעצירת האיראניים.      


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות