לא המודיעין האמריקני וגם לא המודיעין הישראלי יידעו מתי לאיראן יהיה נשק גרעיני מבצעי. הם גם לא יידעו היכן היא מחזיקה אותו

צריך להתייחס בזהירות רבה לדברים של ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, ושר החוץ האמריקני מייק פומפיו, מיום ה' 7.11, לפיהם לא וושינגטון ולא ירושלים יאפשרו אף פעם לאיראן להחזיק בנשק גרעיני.
העובדה הפשוטה היא שלא המודיעין האמריקני וגם לא המודיעין הישראלי יידעו מתי לאיראן יהיה נשק גרעיני מבצעי, ואם גם אם הם יידעו זאת הם לא יידעו היכן היא מחזיקה אותו.

אם ארצות הברית וישראל לא ידעו על ההתקפה המתוכננת של 25 טילי שיוט ומל"טים מתפוצצים איראניים ב-14 לספטמבר על שדות הנפט של סעודיה, וגרוע מזה לא הבחינו בשיגורם ובמעופם אלא עד עוד הרגע בו הם התפוצצו על המטרות שלהם, איך הם יידעו באם לאיראן יש נשק גרעיני מבצעי כן או לא?

צריך גם להתייחס בזהירות לדבריהם של פומפיו ונתניהו  כי איראן עומדת בפני פריצת דרך מהירה בתחום הגרעיני, ובאם איראן תחליט על כך תוך פחות משנה היא יכולה לגשת לבנות נשק גרעיני.
ההערכה מודיעינית זו כבר הייתה בידי ארצות הברית וישראל החל משנת 2012, כלומר לפני 7 שנים, ובכל זאת אף אחת משתיהן לא פעלה אף פעם נגד מטרה גרעינית איראנית.

זה שבמסמכים של הארכיון הגרעיני האיראני בטהרן שהועבר על ידי המוסד במבצע נועז לתל-אביב במחצית השנייה של חודש מרס 2018, בעוד שהגילוי של האתר, הייתה הישג של גולים איראניים להם יש רשתות ריגול וחבלה בתוך איראן, נמצאו חלקים של 'אורניום טבעי ואורניום מעשה ידי אדם' man-made and natural uranium particles, כפי שהוועדה לאנרגיה גרעינית שליד האו"ם בווינה קבעה ביום חמישי 7.11, זה אינו אומר דבר, מלבד זאת שהדבר מעורר חשדות כבדים כי איראן מפעילה כמה אתרי גרעין סודיים עליהם לסוכנות הגרעין בווינה אין מידע על מיקומם והיקפם. לוועדה אין גם מידע מי הם האנשים המועסקים באתרים אלה.
לוועדה אין מידע כזה משום שלארצות הברית ולישראל אין מידע כזה. יש חשדות-מידע ברור אין.

בהקשר זו צריך להזכיר את הדיווחים הנמשכים כבר לאורך 15 שנה מאז 2004,  לגבי מה שמתרחש באתר הניסויים של טילים וחומרי נפץ גרעיניים פארצ'ין  Parchin military base, במרכז איראן.
גם באתר זה נמצאו שרידי אורניום כאלה בתוך דגימות קרקע ואפילו קיים מידע מודיעיני על ניסויים שהאיראניים ערכו  בהפעלת הדקים גרעיניים nuclear triggers.
למרות זאת, לא ארצות הברית ולא ישראל פעלו נגד האתר הזה אשר עד היום איראן אוסרת את הכניסה של פקחי הוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה לחלקים ממנו בטענה כי מדובר בשטחים צבאיים סגורים.

אותם הדברים אמורים לגבי אזהרותיהם של ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו וכמה מראשי צה"ל והמערכת הביטחונית הישראלית מפני הסכנה הטמונה בטילי שיוט איראניים המוצבים בתימן.
מאחר והיום אפשר לפרסם כל מידע שאיננו נכון בתקשורת הישראלית ואיש איננו בודק אף פעם האם דיווחים אלה נכונים או לא, אף אחד איננו שם לב לעובדה הפשוטה כי מאז התקפת טילי השיוט על סעודיה, שגם הם לא שוגרו מתימן, כלומר מאז חודש ספטמבר, ההוטים בתימן לא ביצעו, נכון ליום פרסום דברים אלה, התקפות טילי שיוט, או מל"טים מתפוצצים נוספות על מטרות בסעודיה, או מטרות אחרות במפרץ כבר במשך חודשים ארוכים.
הסיבה העיקרית לכך, כפי שמדווחים המקורות הצבאיים של תיקדבקה, היא מחסור חמור השורר אצל ההוטים בחלקי חילוף של טילים ומל"טים אלה, שנוצר בחלקו בגלל הקשיים בהם משמרות המהפכה האיראנים נתקלים בהברחת חלקים אלה לתימן  דרך הים ודרך היבשה, ובגלל הצורך הדחוף שלהם לצייד בטילים ומלט"ים כאלה את המליציות השיעיות העיראקיות.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות