לא רק האמון שבין הנשיאים טראמפ ופוטין בסוריה מתמוטט. גם אזורי הביטחון, כולל אלה שבגבולות סוריה עם ישראל וירדן

בעוד ששר החוץ הרוסי סרגיי לברוב מאשים, ביום שני 15.2, את ממשל הנשיא טראמפ 'בקריעת סוריה לכמה חתיכות' There is a fear that they are pursuing a policy to cut Syria into several pieces-כלומר בחלוקתה של סוריה, כשהוא מתכוון להחלטה של ממשל טראמפ להשאיר את הכוחות האמריקנים בצפון סוריה ולהקים כוח צבאי חדש  בן 30,000 חייל שישמור על אזורים אלה, הגיעה לוושינגטון משלחת של המורדים הסורים בניסיון לחדש את העזרה הצבאית האמריקנית למורדים הסורים.
הנשיא טראמפ הודיע על הפסקת העזרה למורדים הסורים לפני שבעה חודשים בשבוע השלישי של חודש יולי 2017, מיד לאחר פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בשולי וועידת ה-G-20 שנערכה בגרמניה. בפגישה זו הוחלט גם בין שני הנשיאים על הרחבת אזורי הביטחון  de-escalation zones  בסוריה, שכללו גם את אזורי ביטחון לאורך גבולותיה של סוריה עם ישראל ועם ירדן.
אולם בשבועיים האחרונים לאחר שהתברר כי ממשל טראמפ איבד את אמונו בשיתוף הפעולה עם נשיא רוסיה בסוריה, בעיקר בגלל תמיכה רוסית בהעמקת הנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה, מרגישים ראשי המורדים הסוריים, כי ארצות הברית תהייה מוכנה לחזור ולתמוך בהם בנשק ובכסף.
ביום שני הגיעה קבוצה של מנהיגי 'צבא סוריה החופשית'  FSA לוושינגטון, שהיא קוראת בגלוי לחידוש העזרה שסוכנות הביון המרכזית האמריקנית הגישה להם בעבר באימון לוחמים ואספקת נשק וכספים.
אפשר וצריך להניח כי משלחת כזו לא הייתה מגיעה לוושינגטון, אם לא הייתה מקבלת אור ירוק מחוגי הממשל לבוא.
ראשי המורדים הסוריים מעריכים, כי אם ממשל טראמפ מוכן להקים צבא סורי חדש, שיהיה מורכב בעיקר מלוחמים כורדים של מליצית ה-YPG שמתפקידו יהיה להגן על האזורים בצפון סוריה בהם יישאר הצבא האמריקני, הממשל יהיה מוכן גם לתמוך בחידוש פעולותיהם של המורדים הסוריים בחזיתות אחרות בסוריה, בייחוד אלה שנגד בשאר אסד ובני בריתו האיראנים וחיזבאללה.
במילים אחרות, המלחמה בסוריה לא הסתיימה, כפי שהכריז נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בעת ביקורו  ב-11 לדצמבר במפקדה הרוסית בסוריה בבסיס האווירי חמיימים שליד לטקיה. להפך, המלחמה נכנסת לשלב חדש.
בנתחו את המצב החדש בסוריה ביום ב', אמר שר החוץ הרוסי לברוב את הדברים הבאים: מה שזאת אומרת (כלומר מה שהאמריקנים עושים,) בטריטוריה גדולה מאוד לאורך הגבולות עם עיראק  יבודדו (מסוריה) , כולל באזורים שממזרח לנהר הפרת. What it would mean is that vast swaths of territory along the border of Turkey and Iraq would be isolated, it's to the east of the Euphrates river.
'אין על כך דבר בהחלטות מועצת הביטחון או בהסכמים הקודמים' (שבין ארה"ב ורוסיה), המשיך לברוב, 'אנו מצפים להבהרות'. ציטוט המקור:  there is nothing in the UN Security Council resolutions that have been pointing to that and neither is it in our previous agreements, so we are expecting some clarification from the US on that.
אולם ספק רב באם הבהרות כאלה תגענה מוושינגטון  העוסקת בימים אלה בקביעת עובדות בשטח.
במצב כזה, בו מערך ההבנות בין שתי המעצמות הגדולות בסוריה קורס, זו רק שאלה של זמן שגם אזורי הביטחון הנמצאים לאורך גבולותיה של סוריה עם ישראל ועם ירדן יתמוטטו.
ולקראת התפתחות זו ישראל צריכה להיערך.

Print Friendly, PDF & Email

1 תגובות עבור “לא רק האמון שבין הנשיאים טראמפ ופוטין בסוריה מתמוטט. גם אזורי הביטחון, כולל אלה שבגבולות סוריה עם ישראל וירדן

  • ינו 16, 2018 @ 9:59 at 9:59
    Permalink

    הסיבה האמיתית לשידוד המערכות, לדעתי כמובן, הוא התובנה שאמריקה הפסידה את עיראק לאיראנים. כאשר נושא זה הובהר, הבינה אמריקה שהיא לחינם נלחמת בכורדים ובמורדים מאחר והמתוגמל הישיר והכמעט בלעדי מהמהלכים הללו אינה אמריקה עצמה או בנות בריתה, אלא דווקא אוייבתה הגדולה ביותר. עד עתה, חשבה ארה"ב להרגיע את השטח מתוך מחשבה שהפרי העסיסי ביותר (בנפט) – עיראק, תהיה שלה, ולכן היא נלחמה גם בדאע"ש וגם בכורדים. כעת תהיה פניית פרסה, ואין ספק שאם לא יקרה שינוי משמעותי, יקרעו את מזרח סוריה לטובת הכורדים, ומרכז סוריה יתחיל שוב לדמם. לא צריך להשקיע הרבה – מספיק לתקוף שיירות איראניות ולמסמס את הבלעדיות הרוסית על השמיים בסוריה. ישראל בדרכה השקטה תטריד את החיזבאללה בדרום ותספק מודיעין וסיוע לוגיסטי, והכל בתמיכה כלכלית-מדינית-דתית של מדינות ערביות מהמפרץ. אגב, לדעתי זו גם סיבת ההתלהמות של ארדואן, אשר לפי תכנית זו מתחלחל אל מול ההתעצמות הכורדית.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות