לא רק מערך הכיבוי היה קורס בעת מלחמה, גם מערך החילוץ וההצלה

עוד לא עברה שעה קלה מאז פרסום מסקנותיו החמורות של מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס ביום ד' 8.12, בדבר המחדלים המתמשכים במערך הכיבוי במדינת ישראל, וכבר נתניהו, ברק, שטייניץ, וישי, עוסקים במרץ בכיבו הלהבות שפרצו סביבם.
ראש הממשלה נתניהו אמר שהוא יפעל בהקדם ליישום המסקנות. משרד הביטחון אמר כי הוא יפעל עם שאר משרדי הממשלה להקים רשות כיבוי ארצית, ואילו שר הפנים אלי ישי, אמר כי הדוח מאשר את כל טענותיו ומטיל את האשם על ממשלות העבר.
מכל התגובות התגובה המרגיזה והשחצנית ביותר היא של מערכת הביטחון, אפילו יותר מזו של שר הפנים אלי ישי אשר מאז השריפה בכרמל נלחם על חייו הפוליטיים.
משרד הביטחון איננו משרד שאין לו תקציבים, ואיננו משרד אשר אין לו ניסיון בהוצאת תקציבי ענק אפילו לפני שאושרו.
משרד הביטחון הוא גם המשרד היחיד בין משרדי הממשלה אשר מכהן בו שר בכיר לטיפול בנושא העורף בעת מלחמה. לשר זה יש שם: מתן וילנאי. 
השריפה בכרמל בשבוע שעבר חשפה בבת אחת את העובדה אותה מגדיר מבקר המדינה כך: 'בעת לחימה צפוי ירי של מאות מטחי רקטות מדי יום ביומו לרחבי הארץ, ותיתכן פגיעה רב-מוקדית נרחבת ומתמשכת בעורף – בנפש וברכוש'. 'בעת חירום לא יוכלו שירותי הכבאות במצבם הנוכחי להתמודד עם מספר גדול של אירועים, שחלקם יתרחשו בד בבד ובמשך פרק זמן ממושך'.
לפי דברים אלה השר אהוד ברק, והשר מתן וילנאי, האחראים על הכנת צה''ל והעורף למלחמה, עשו במקרה הטוב חצי עבודה.
הם הכינו את הצבא, דבר שעוד צריך להיווכח בו, ולא הכינו בכלל את העורף, מלבד לחזור ולומר שהוא ייפגע.
מה בדיוק חשבו ברק, ובמיוחד וילנאי, יתרחש בעורף כאשר יפגעו בו כל יום אלפי טילים?
יתרה מזאת, הטעות האסטרטגית של ברק וילנאי היא כפולה. מצד אחד הם לא מנעו את הצטיידות האויב בטילים, מהצד השני הם לא עשו מאומה כדי לטפל בפגיעות של הטילים האלה.
הציבור הישראלי שקורא את דו''ח המבקר על מערך הכיבוי בישראל יודע רק את חצייה של האמת. לא רק מערך הכיבוי היה קורס בעת מלחמה, גם מערך ההצלה יקרוס בעת בה ישוגרו על ערי ישראל אלפי טילים.
בפיקוד העורף במדינת ישראל ישנם בסה''כ רק 2 גדודים המאומנים בעבודות חילוץ עבור כל המדינה, בכל גדוד ישנן 4 פלוגות. אפילו פחות ממספר הכבאים שישנם במדינה
במילים אחרות, מצבן של פלוגות החילוץ בפיקוד העורף דומה לזה של סוללות היירוט של טילים.
הממשלה, מערכת הביטחון, וצה''ל, יצטרכו בעת מלחמה לבחור על איזה גזרות הם יגנו ויחלצו נפגעים, ובאיזה גזרות התושבים יישארו ללא עזרה, ללא חילוץ, וללא כבאים.
זו היא כבר לא האחריות של שר הפנים אלי ישי, זו האחריות הבלתי ניתנת לחלוקה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, של שר הביטחון אהוד ברק, של השר מתן וילנאי, ושל שר האוצר יובל שטייניץ.

מאחר ואיש מהם איננו מוכן לקחת אחריות זו, בייחוד כאשר ראש הממשלה עסוק בהפרחת עפיפונים פוליטיים בצורת הקמת טייסות ומרכזים בינלאומיים לכיבוי שריפות, הם אפילו אינם מרגישים את השריפה הפוליטית המלחכת את רגליהם.
הציבור הישראלי מרגיש זאת והוא שידע להסיק את המסקנות.


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות