לבנון חשפה ועצרה שתי רשתות ריגול וחבלה של המוסד.

תיקדבקה. לבנון עומדת להגיש תלונה למועצת הביטחון על כי ישראל הפעילה בתחומה שתי רשתות ריגול וחבלה גדולות. כך הודיע ביום ה` בלילה שר ההגנה הלבנוני אליאס מאר Elias Murr . מאר אמר כי בפשיטה שנערכה ביום שלישי 13.6, על בית בצידון נתפס ציוד ריגול וחבלה מתקדם ביותר אשר שייך למוסד הישראלי (בתמונה) ואפשר לחברי הרשתות לשלוח ציוניי קואורדינאטות של מטרות למטוסים ישראלים שהפעילו מטעני נפץ שחיסלו אנשי חיזבאללה, ג`יהאד איסלמי, ופלסטינים בכירים בלבנון. לפי טענת הלבנונים חיסלה ישראל בדרך זו ביום שישי 26.5, את מחמוד מג`זוב ואת אחיו נידאל בצידון. מג`וב היה המתאם של חיזבאללה העומד בקשר עם משלחי פיגועי המתאבדים בישראל מערי הגדה המערבית.
הלם שורר בימים האחרונים בקרב הפלסטינים במחנה הפליטים אל חילוואה לאחר שנודע להם כי בראש הרשת הישראלית עמד חוסיין חטאב Hussein Khattab, בכיר בארגון החזית העממית-המפקדה הכללית של אחמד ג`יבריל. אחיו של חטאב, הוא השייך ג`מאל חטאב ראש התנועה האיסלמית, שיש לה קשרים עם אל קעידה בלבנון, בעין חילוואה. לבנון אומרת כי חוסיין חטאב הצליח להימלט לישראל.
דיון בתלונה הלבנונית במועצת הביטחון עומדת להיות אחת הפרשיות הקשות ביותר בפניה ישראל תעמוד בקרוב. בידי הלבנונים יש כפי הנראה חומר מרשיע רב הקושר את המוסד הישראלי לשתי הרשתות האלה.
ראש הרשת הראשונה שנתפס הוא מוחמד רפאה, Mahmoud Rafeh, דרוזי מבקעת הלבנון שבביתו נמצא ציוד חבלה רב, שכלל חומרי נפץ, ומכשירי קשר משוכללים. רפאה כפי הנראה לא חיכה עד שיישבר בחקירה אלא מסר מיד עדות מפורטת, כיצד גויס למוסד עוד לפני 16 שנה ב-1989, על ידי מי שמכהן כיום בתפקיד ראש המוסד מאיר דגן.
רפאה שרטט לפני חוקריו תמונה של רשת מיוחדת במינה שכל תפקידה היה לשמש מעין מרכז לוגיסטי מודיעיני שבידו מצוי כל הציוד לשם ביצוע מעשי חבלה והתנקשויות. אנשי המרכז אף פעם לא ידעו מה היא המטרה נגדה עומדים לפעול הישראלים. כל מה שהוטל על חברי הרשתות היה להביא את חומרי הנפץ או מכשירי מודיעין משוכללים אחרים שהיו בידיהם לנקודה מסוימת בלבנון להשאירם שם ולהסתלק.
מיד לאחר מכן היו מגיעים לנקודה זו סוכנים ישראלים שחדרו ללבנון מישראל, לוקחים את הציוד ומבצעים את מעשה החבלה או ההתנקשות.
בפרשת החיסול מחמוד מג`זוב הגיעו, לפי העדויות, יום לפני ההתנקשות ב-25.5, שני אנשי המוסד הישראלי בטיסה מסחרית לנמל התעופה הבינלאומי של ביירות, ויצאו בחזרה את לבנון ב-29.5, שלושה ימים לאחר שההתנקשות בוצעה.
לפי טענת ממצאי החקירה הלבנונית השתמשו הישראלים בשיטה מתוחכמת ביותר. הרשתות הלוגיסטיות הלבנוניות-הישראלית הכינו דלת ממולכדת בחומרי נפץ שהייתה זהה בדיוק לדלת של מכונית המרצדס של מחמוד מג`זוב. הסוכנים הישראלים שבאו ללבנון הגיעו לצידון והצליחו להחליף את דלת המכונית של מג`זוב בדלת הממולכדת. הדלת התפוצצה כאשר מג`זוב נהג במכונית על ידי אות אלקטרוני שנשלח ממטוס ישראלי שחג באותה שעה במרחב האווירי של צידון.
כמו כל מדינה אחרת בעולם, ישראל תכחיש כמובן את כל העדויות וגם תכחיש כל קשר לציוד שנמצא. אולם אין ספק כי לבנון, סוריה, חיזבאללה, והפלסטינים שישראל מאשימה אותם בשימוש בטריטוריה לבנונית להכנת פעולות טרור נגד ישראל, ישתמשו באותו נשק עצמו ויאשימו את ישראל כי היא זו שמשתמשת בלבנון לביצוע מעשי טרור.

Print Friendly, PDF & Email