לבנון על סף מלחמת אזרחים. חארירי בעימות ישיר עם חיזבאללה. הצבא התפרס בביירות

ראש ממשלת המעבר בלבנון סעד חארירי הודיע ביום חמישי 20.1, כי הוא ינסה להרכיב את הממשלה החדשה בלבנון. הודעה זו פירושה כי חארירי התייצב לעימות ישיר עם חסן נסראללה, אשר תומכיו הודיעו כי צעד כזה של חארירי 'יביא לאסון'.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי אם חארירי יצליח להרכיב ממשלה חדשה, פירוש הדבר שאפסו תקוותיו של נסראללה כי בביירות תקום ממשלה שתודיע על פרישת לבנון מבית הדין הבינלאומי ה-STL, לחקירת רצח ראפיק חארירי. במילים אחרות, לבנון תכבד את כתבי האישום שבית הדין הבינלאומי עומד לפרסם נגד אנשי חיזבאללה. עמדות אלה של חארירי ונסראללה מביאות את העימות בלבנון לשיאים חדשים. על נסראללה יהיה להחליט בשעות הקרובות סופית באם הוא מבצע את מהלך ההשתלטות הצבאית שלו בביירות, אותו כוחות חיזבאללה ובעלי בריתם תרגלו כמה פעמים השבוע, או שהוא מכיר במפלתו הפוליטית. המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי סוף השבוע הקרוב יכול להיות גורלי לגבי המתרחש בלבנון. 
ביום חמישי 20.1, בצהרים החל צבא לבנון נוקט אמצעי ביטחון מיוחדים בביירות, בניסיון למנוע פגיעה של חיזבאללה בראש ממשלת המעבר סעד חארירי, ובמאמץ לסכל ניסיון השתלטות בכוח של חיזבאללה על מרכזי השלטון והתחבורה, בבירה הלבנונית. כוחות צבא מלווים בטנקים התפרסו מסביב למשרד ראש הממשלה ולמשרדי המיניסטריונים השונים, והשמירה האישית על סעד חארירי הוגברה. כוחות משטרה מיוחדים נראו שהם פורקים מחסומי ביטון בצמתים המרכזיים של העיר. מיד לאחר מכן הגיעו לשם כוחות צבא ותפסו עמדות החולשות על הצמתים. מקור צבאי לבנוני אמר, כי צעדים אלה נובעים ממה שהוא הגדיר 'דאגה מתנועות קרקעיות של כמה צדדים', קרי-חיזבאללה . ציטוט המקור: concerns of movements on the ground by some parties. אין ספק כי הכוונה בדברים אלה לחיזבאללה, אשר ערך בימים האחרונים כמה תרגילים צבאיים להשתלטות על ביירות. המקורות של תיקדבקה מוסרים כי צעדים אלה ננקטים לאחר שביום ה' בבוקר התמוטט גם מהלך התיווך הטורקי-קטארי שרי החוץ של טורקיה וקטאר עזבו בבוקר את ביירות, כאשר הם מודיעים כי הם 'עוצרים את התיווך שלהם' halting their mediation. עם יציאתם של שרי החוץ הטורקי והקטארי את ביירות נוצר בלבנון מצב בו מחנה סעד חארירי, ומחנה חיזבאללה בראשותו של חסן נסראללה עומדים בחזית ישירה זה מול זה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה דיווחו בלעדית ביום ד' 19.1 בלילה, כי חיזבאללה ביטל ברגע האחרון מהלך של השתלטות כוחותיו על בנייני האו''ם בביירות והטלת מצור על כמעט 1,000 עובדי האו''ם בלבנון.
המטרה הראשית בביירות הייתה משרדי הנציבות הכלכלית והסוציאלית של האו''ם למערב אסיה Economic and Social Commission for Western Asia -ESCWA. המשימה שהוטלה על כוחות חיזבאללה, הייתה להקיף את הבניין ולהטיל עליו מצור הדוק שלא יאפשר לעובדים בו לצאת, או להיכנס אליו. במקביל היו כוחות חיזבאללה בדרום לבנון, שהועמדו כבר מיום ד' בצהרים בכוננות מלאה צריכים לעצור פטרולים של כוחות יונפי''ל בדרום לבנון, להקיפם בטבעות של אנשי חיזבאללה חמושים שיימנעו מהם לנוע, או לקבל תגבורות. כמו כן עמדו אנשי חיזבאללה בדרום להטיל מצור דומה על נקודות תצפית ומוצבים מבודדים של כוחות האו''ם ברחבי דרום לבנון.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי בניינים נוספים של האו''ם בביירות עליהם עמד חיזבאללה להטיל ביום ד' בלילה מצור, היו: משרדי השליח המיוחד של האו''ם ללבנון מייקל וויליאמס Michael Williams. נציבות האו''ם לפליטים בלבנון. משרדי סוכנות אונר''א המטפלת בפליטים הפלסטינים בלבנון, ושורה של משרדי קישור לוגיסטיים של כוחות יוניפי''ל בביירות.
המטרה של ההשתלטות הייתה להוכיח כי חיזבאללה הוא השולט במוסדות האו''ם הנוגעים ללבנון, ולא מזכיר האו''ם באן קי מון Ban ki-Moon, ולהעמיד לפני מזכיר האו''ם אולטימאטום לפיו באם הוא רוצה להסיר את המצור מעל בנייני האו''ם בביירות ומעל כוחות האו''ם בדרום לבנון, עליו להיכנס למשא ומתן עם חיזבאללה לגבי המשך עבודתו של בית המשפט הבינלאומי ליד האג בהולנד, ה-STL, העומד להאשים כמה מראשי מנגנוני הביטחון והמודיעין של חיזבאללה ברצח ראש ממשלת לבנון לשעבר ראפיק חארירי.
המקורות שלנו מוסרים, כי כאשר כל כוחות חיזבאללה היו מוכנים לצאת בשעה 6 בערב, לפי שעון לבנון לפעולה, התקבלה הוראה אישית ממנהיג חיזבאללה חסן נסראללה לדחות את הפעולה. מפקדי הכוחות הודיעו לאנשי חיזבאללה כי הפעולה נדחתה ולא בוטלה.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי בעת מסירת הידיעה לא ברור עדיין מדוע נסראללה נרתע ברגע האחרון מלבצע את הפעולה. אחת הסיבות האפשריות לכך, היא כי אם הפעולה המתוכננת הייתה מתבצעת, הדבר היא מאלץ את מזכיר האו''ם באן קי מון לפנות קודם לממשלת לבנון בדרישה להפעיל את צבאה כדי לשחרר את עובדי האו''ם מהמצור, וכאשר פנייה זו הייתה נשארת ללא מענה,  היה מזכיר האו''ם פונה למועצת הביטחון ומבקש ממנה אישור לשלוח כוחות לביירות להסיר את המצור. צעד כזה היה יכול להסתיים בנחיתתם של כוחות מרינס אמריקנים, צרפתים, וגרמניים, המצויים על גבי אוניות מלחמה אמריקניות, צרפתיות, וגרמניות, המשייטות בים התיכון, בביירות.
עצם התוכנית הצבאית הזו של חיזבאללה שנעצרה ממש ברגע האחרון, מראה עד איזה מרחק מוכן חסן נסראללה ללכת במאבקו נגד בית הדין הבינלאומי ה-STL, ועוד איזה אירועים נוספים עתידים להתרחש בקרוב בלבנון.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות