לברוב: רק צבא סוריה צריך להיות בגבול עם ישראל. נתניהו: אין מקום לנוכחות צבאית איראנית באף חלק מסוריה. ליברמן יוצא למוסקבה

 ההצהרה של שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, מיום ב' 28.5, 'כי רק צבא סוריה צריך להיות בגבול עם ישראל' It should only be the armed forces of the Syrian Arab Republic that stand on the Syrian border with Israel, איננה מפתיעה.  היא צעד נוסף במהלך הרוסי אשר החל כבר ב-18 במאי  נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לקח על עצמו, בהסכמה חשאית של נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ, לשכנע את נשיא סוריה בשאר אסד להיות צד במהלכים האמריקנים-הרוסיים המשותפים בסוריה.  בסיום אותו פגישה פרסם נשיא רוסיה את  ההודעה הבאה: 'כל הכוחות הזרים צריכים לסגת מסוריה לאחר שיתחיל הסדר פוליטי'.   All foreign troops must withdraw from Syria after the start of the political settlement.
כבר בשבוע שעבר ב-23 למאי דיווחו המקורות המודיעיניים של תיקדבקה, כי המדיניות האיראנית החדשה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ושר החוץ האמריקני מייק פומפיו  המותקפת בוושינגטון, כמדיניות לא מציאותית שאין מאחוריה אסטרטגיה-מלבד עימות ומלחמה עם איראן, היא מדיניות  מחושבת הבנויה על שיתוף פעולה מדיני חשאי בין הנשיא טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין. שיתוף פעולה בו מעורבים בחלק מהמהלכים גם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו והנשיא הסורי בשאר אסד.  
מדובר בשיתוף פעולה הנמצא בשלביו הראשונים ועדיין צפויות בו עליות ומורדות רבות, ביניהן צבאיות, הנובעות מצעדי הזהירות והחשדנות שכל צד מהמעורבים נוקטים בהם.
לדוגמא תחת לחץ איראני כבד הודיע סגן שר החוץ הסורי פייסל מקדאד Faisal Mekdad, ביום ד' 23.5, כי '(השאלה) באם כוחות איראניים או חיזבאללה ייסוגו או יישארו בסוריה איננה נושא לדיוניים מאחר וזה רק עניינה של הממשלה הסורית.' Whether Iranian forces or Hezbollah withdraw or stay in Syria is not up for discussion because it's the (business) of the Syrian government. הצהרה זו רק העמיקה את החשד האיראני ושל חיזבאללה כלפי צעדיה של סוריה, משום שדבריו של מקדאד לא קבעו מה היא העמדה הסורית בשאלה זו.
בגיליון האחרון של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW מס' 802 אשר יצא לאור ביום שישי 25.5, הבאנו פירוט לגבי שיתוף הפעולה החשאי ההתחלתי הזה בין טראמפ-פוטין-אסד-נתניהו בסוריה נגד איראן.
זוהי גם אחת הסיבות העיקריות לדבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ביום א' בישיבת הממשלה. נתניהו אמר, כי  'המערכה נגד התוקפנות האיראנית לא הסתיימה. אנו פועלים כדי למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני. במקביל אנו פועלים נגד התבססות צבאית איראנית בסוריה נגדנו, וכן נגד העברת נשק קטלני מסוריה ללבנון או ייצורו בלבנון.' במלים אחרות, נתניהו הודיע, כי ישראל איינה מסתפקת רק בנסיגת כוחות איראן בסוריה מגבול ישראל, ולכן היא עומדת להרחיב את פעולותיה הצבאיים נגד מטרות צבאיות איראניות לכל חלקי סוריה ואולי אפילו מעבר לכך לכיוון לבנון.
דבריו של לברורב באו להזכיר לנתניהו את העמדה הרוסית בנושא.  לברוב גם הדגיש את הגורם של 'הדדיות' במהלכים אלה, כאשר הוסיף ואמר: 'כמובן שנסיגתם של כל הכוחות שאינם של סוריה, צריכה להתבצע על בסיס של הדדיות. זו צריכה להיות תנועה חד-סיטרית.' Of course, the withdrawal of all non-Syrian forces must be carried out on a reciprocal basis; however, it must be a two-way street.  כלומר, לא רק איראן וחיזבאללה צריכים להסיג את כוחותיהם מסוריה, גם ארצות הברית, וגם צרפת שמחזיקה בסוריה כוחות.
דברים אלה שונים מדבריו של ראש הממשלה נתניהו, בישיבת סיעת הליכוד בכנסת, ביום שני 28.5.  נתניהו אמר, כי בשיחותיו  בשבוע הבא עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, הוא יציג את העמדה הישראלית לפיה אין מקום לנוכחות איראנית צבאית באף חלק בסוריה.
 במקביל נמסר במוסקבה בהודעה שפורסמה על ידי משרד ההגנה הרוסי, כי שר ההגנה הרוסי סרגיי שוייגו Sergei Shoigu הזמין את שר הביטחון הישראלי אביגדור ליברמן, לבוא לשיחות במוסקבה ביום ה' 31.5.  שני שרי הביטחון ידונו על המצב בסוריה.  אל ליברמן יצטרפו ראש אמ"ן, אלוף תמיר היימן, ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון, זהר פלטי.
אפשר וצריך להניח כי בימים הקרובים נשמע עוד על התפתחויות והתבטאויות אמריקניות, רוסיות, ישראליות, איראניות, וסוריות בנושא, שילוו גם בפעולות צבאיות.    

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “לברוב: רק צבא סוריה צריך להיות בגבול עם ישראל. נתניהו: אין מקום לנוכחות צבאית איראנית באף חלק מסוריה. ליברמן יוצא למוסקבה

  • מאי 28, 2018 @ 17:19 at 17:19
    Permalink

    תנועה דו סטרית התכוונתם

  • מאי 29, 2018 @ 18:46 at 18:46
    Permalink

    מענין איך ביבי יכול לסלק את האיראנים מסוריה? לכבוש את כל שטחה של סוריה? להפציץ את טהרן? להפציץ את טרטוס? את לטקיה? מה יגיד ליברמן לשייגו? לאיים בהפעלת "ברירת שמשון" או להפעיל אותה? משעמם לך? בוא לישראל.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות