לגבי פאהד ועבדאללה, הנפט קרוב הרבה יותר מאשר המזרח התיכון.

לאחר כמעט שש שנים של מאבקים פנימיים במשפחת המלוכה, כאשר חלק מאחיו של המלך פאהד, אנשי שבט הסודריי, מתנגד בתוקף לעלייתו לשלטון של יורש העצר הסעודי הנסיך עבדאללה, שמשפחתו היא משבט השומר, חזרה השלווה והיציבות לשלוט אל בית המלוכה הסעודי. המלך פאהד שאינו מסוגל למעשה לשלוט בגלל מצב בריאותו, ממשיך למלוך אולם כל תפקידו הוא לאשר או לאשר את מעשיו של יורש העצר עבדאללה. ובדרך כלל הוא מאשר אותם. האיש שמנהל את ענייני המדינה הלכה למעשה הוא הנסיך עבדאללה אשר הגיע להבנות ולהסכמים הדדיים עם אחיו הנסיכים ועם האמריקנים, האומרים, אתם תניחו לי למשול ואני אבצע גם מדיניותכם וגם לא אפגע במעמדכם. המאבק הפנימי הממושך התיש את כוחותיהם של אנשי בית המלוכה הסעודים וכל מה שהם רוצים בו עתה הוא שקט ויציבות. אין להם לא עניין לא באינתיפדת אל- אקצא של יאסר ערפאת והפלסטינים ובוודאי שלא במלחמה אזורית חדשה.
ערב וועידת הפסגה הערבית, זועם הנסיך עבדאללה על שלושה אישים בעולם הערבי. על נשיא מצרים, חוסני מובראק, הדוחף למינויו של שר החוץ המצרי, עמר מוסא לתפקיד מזכיר הליגה הערבית. עבדאללה, חושב כי מוסא, אדם קיצוני בדעותיו שילהיט את המזרח התיכון במקום לנהל אותו בצורה מחושבת. למקורביו, אמר עבדאללה כי אכן עמר מוסא יבחר, ערב הסעודית תקפיא את השתתפותה בליגה הערבית.
האיש השני עליו זועם עבדאללה הוא בשאר אסד, נשיא סוריה. עבדאללה ניסה במשך שעות רבות של שיחות טלפון חשאיות וגלויות לשכנע את הנשיא הסורי הצעיר שלא יעלה על דרך ההתקרבות לסדאם חוסיין ולמנהיגי חיזבאללה. עבדאללה, דוד רחוק של בשאר אסד, נכשל, בשאר אסד לא רצה לשמוע לו. ואילו האדם השלישי עליו זועם עבדאללה הוא ערפאת.
אלה הן הסיבות העיקריות מדוע יורש העצר הסעודי, הנסיך עבדאללה, החליט לא לבוא ולא להשתתף בוועידת הפסגה הערבית. את סעודיה ייצג בפסגה, שר ההגנה הסעודי, הנסיך סולטן, שהוא האיש השלישי בחשיבותו בבית המלוכה הסעודי.
בית המלוכה הסעודית היה מעדיף בכלל לא להתעסק בשלב זה באם הדבר יתאפשר לו בכל בעיה מזרח תיכון. הסעודים רוצים להתרכז בנקודה העיקרית שתבטיח את מעמדם בוושינגטון ובשווקי הנפט בעולם. מה שהסעודים רוצים הוא לשכנע את משטרו החדש של הנשיא ג`ורג בוש לא לבצע או לבצע רק חלקית את התוכנית השאפתנית האמריקנית לקידוחי נפט חדשים באלסקה ובמקום זה להעביר את הכספים האמריקנים לביצוע קידוחים חדשים בערב הסעודית ומודרניצזיה של תעשיית הנפט והגז הסעודית. כדי להשיג מטרה זו הסעודים יעשו ככל יכולתם כדי למנוע התלקחות מלחמה מזרח תיכונית חדשה. אולם גם מכירים בכך כי בשלב זה קשה כבר לעצור את ההתפתחויות, ואם המלחמה תפרוץ, הם יעמדו מהצד מבלי להתערב בה.

Print Friendly, PDF & Email