לוחמי אל קעידה בעיראק הצליחו לנטרל את המכשור האלקטרוני האמריקני שנועד לפוצץ את מטעני הצד.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים ולוחמת הטרור של תיקדבקה: לוחמי אל קעידה בעיראק הצליחו לנטרל את המכשור האלקטרוני האמריקני שנועד לנטרל את מטעני הצד IEDs ולפוצצם, בטרם שהשיירות הצבאיות האמריקניות תגענה לזירה בה הם הונחו. האמריקנים פועלים נגד מטעני הצד בשני אמצעים. שימוש בחיישנים רחרחנים sniffers, המגלים את מקום הימצאו של חומר הנפץ, ושימוש במשבשים jammers המשבשים באצעות גלי רדיו את האותות האלקטרוניים המפעילים את מטעני צד. אל קעידה הצליחו לשתק את שתי המערכות האלקטרוניות האמריקניות האלה באמצעות גלי רדיו נגדיים. במילים אחרות, אל קעידה פיתחה יכולת לחימה אלקטרונית EW ברמה גבוה יותר מזו שהגיע אליה הצבא האמריקני. זו הסיבה העיקרית למספר האבדות הגבוה ביותר של הכוחות האמריקנים והבריטים בחודשיים האחרונים בעיראק. ב-9 הימים הראשונים של חודש אפריל נהרגו בעיראק 50 חיילים אמריקנים ובריטים, מהם 30 נהרגו ממטעני צד. 20 נהרגו מאש האויב.
המקורות הצבאיים שלנו בעיראק דיווחו כבר בגיליון מס' 292 של דבקה-נט-וויקלי DNW מ-9.3 , כי לוחמי אל קעידה טוענים כי הם הצליחו לשתק אלקטרונית את המכשור האלקטרוני האמריקני. הגוף האמריקני בפנטגון שמתפקידו למצוא דרך להלחם במטעני הצד המופעלים נגד הצבא האמריקני בעיראק ובאפגניסטן הארגון להבסת מטעני הצד, Joint Improvised Explosive Device Defeat Organization, לא מצא עדיין תשובה לבעיה זו.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים כי בצה"ל עוקבים בדאגה רבה אחר התפתחות זו במלחמה בעיראק משתי סיבות:
סיבה ראשונה: ניסיון מבצעי-קרבי שנרכש באחת מחזיתות המלחמה בטרור בדרך כלל מתפשט ומגיע במהירות גם לחזיתות אחרות.
הסיבה השנייה: חשש כי אל קעידה קבלה את הטכנולוגיה המתקדמת הזו של מלחמה אלקטרונית מהאיראנים, אשר הם הספק העיקרי של מטעני צד בעיראק גם לאנשי הטרור השיעים וגם לאנשי הטרור הסונים. האינטרס האיראני הוא להביא להצלחת הפעולה של מערכות הנשק שהם מחדירים לעיראק, אבל אולי אפילו יותר מזה, להראות כי מערכת נשק שלהם מפגינה עליונות טכנולוגית על מערכות אמריקניות.
אם אכן איראן היא זו שסיפקה את הטכנולוגיה הזו לאל קעידה ולסונים בעיראק, זו רק שאלה של זמן עד שהיא תגיע לידי חיזבאללה בלבנון, ולידי החמס והג'יאהד האיסלמי ברצועת עזה.
לפי כמה מקורות צבאיים טכנולוגיה זו כבר נמצאת בידי אחד מארגונים אלה, והוא איננו משתמש בה בשלב הנוכחי, כדי להפתיע את צה"ל במהלכים הצבאיים העתידיים.
יכולת לוחמה אלקטרונית כזו בידי חיזבאללה, או הג'יהאד האיסלמי יכולה לגרום לפגיעות קשות ואחוז אבידות גבוה מאוד במקרה של חדירת טורי שריון ישראליים ללבנון ולרצועת עזה.
קיימות עוד שתי אפשרויות בעייתיות למקור הטכנולוגיה הזו בידי אל קעידה בעיראק.
1. אל קעידה פיתחה בעצמה טכנולוגיה זו. כדי לפתח את ה-jammers הנחוצים לו מפעיל הפנטגון את כל התשתית המדעית והטכנולוגית המעולה ביותר שעומדת לרשות ארצות הברית. מדובר ברשת של מעבדות ניסיוניות ובמאות אם לא באלפי מדענים, מהנדסים, וטכנאים, המנסים למצוא תשובה לבעיה. השאלה איך אל קעידה שלרשותו אינם עומדים לא תשתיות מדעיות טכנולוגיות ותקציבים כאלה, הצליח להגיע לפיתוחים אלקטרונים כאלה?
2. שאלה זו מותירה אפשרות נוספת והיא שגורם פרטי-צבאי או מדעי-טכנולוגי, מלבד איראן, שאין לאמריקנים מידע עליו, פיתח מערכת משבשים jammers כזו עבור אל קעידה תמורת מיליונים רבים של דולרים.
בינתיים, עד שתמצא תשובה לשאלות אלה ותשובה ליכולת האלקטרונית של אל קעידה מספר האבדות האמריקנית עולה ומטפס במהירות. אם ב-9 הימים הראשונים של חודש אפריל מספר ההרוגים האמריקנים בעיראק הגיע ל-44, הרי בקצב כזה יגיע מספר האבדות האמריקנית בכל החודש כולו, למספר שיא כמותו עדיין לא היה בעיראק 146 הרוגים בחודש אחד. בכיר במודיעין הישראלי אומר: 'אנחנו מפליגים יש לעין הסערה מבלי שלאונייה שלנו יש קברניט. כל עיראק תתנפץ עלינו'.

Print Friendly, PDF & Email