לוחמי אל קעידה צ'צ'נים כבשו את בסיס חיל האוויר הסורי מינאח Minakh, וערפו ראשם של חיילים סוריים שנכנעו

לוחמים צ'צ'נים ומהקווקז, כולם דוברי רוסית, בפיקודו של הצ'צ'ני אבו עומר Abu Omar, כבשו ביום ב' 5.8, את בסיס האוויר הסורי מינאח Minakh air base, בצפון סוריה הנמצא כ-10 ק''מ דרומית לחלב.
זהו ההישג הצבאי הראשון החשוב של לוחמים צ'צ'נים הנלחמים במסגרת המיליציה המוסלמית 'לוחמי ההגירה' Jaish al-Muhajireen wal Ansar, השייכת לאל קעידה בצפון הקווקז. הצ'צ'נים לא אפשרו לחיילים סוריים לברוח או להיכנע, אלא הוציאו אותם להורג. כמה שבויים סוריים, ביניהם קצין המבצעים הראשי של חיל האוויר הסורי בצפון סוריה, הוצאו להורג בשיסוף גרונם ועריפת ראשם, דרך ההוצאה להורג המקובלת על ידי אל קעידה.
השימוש במחבלים מתאבדים אשר פוצצו את עצמם מול ובתוך עמדות הצבא הסורי שהגנו על הבסיס, היא שהביא לבסוף לנפילתו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי כיבוש הבסיס האווירי הזה, בו היו מוצבים מטוסי אימון של חיל האוויר הסורי מהדגם הגרמני MBB 223 Flamingo, ומסוקי תקיפה מתוצרת רוסיה, מהדגם Mi-8, הביא להפסקת זמנית של פעולות חיל האוויר הסורי בצפון סוריה נגד המורדים, ואפשרו ביומיים האחרונים  6.8-5, למורדים הסוריים להתקדם לעבר הר העלוואים במערב סוריה, מעוזם של משפחת אסד והעלוואים, המהווים את השכבה הפוליטית והצבאית המושלת בסוריה, ולכבוש מספר כפרים עלוואים.
המקורות הצבאיים וללוחמת הטרור של תיקדבקה מציינים, כי למרות שאפשר וצריך להניח כי ייקח לפיקוד הסורי בצפון סוריה כמה ימים כדי להתארגן ולכבוש את הבסיס האווירי מחדש, ולחדש את התקפות חיל האוויר שלהם באזור, הרי לעצם הופעתם של לוחמי אל קעידה מצ'צ'ניה וממדינות קוקווז אחרות בשדות הקרב של סוריה, יש השפעה רבה על המתרחש באזור רחב ביותר המשתרע מדרום רוסיה ועד למזרח התיכון. להתפתחות כזו יש גם השפעה למלחמה בטרור בתוך ארה''ב .
ב-30 ביולי פרסמו כמה ממנהיגי אל קעידה בקווקז קריאה פומבית אל מפקד הלוחמים הצ'צ'נים בסוריה וברוסיה, דוקו אומרוב Doku Umarov, הנושא את התואר 'האמיר של הקווקז Caucasus Emirate leader, כי יפסיק לשלוח לוחמים לסוריה, ויתרכז בפעולות טרור נגד מטרות רוסיות, ובייחוד בהכנת התקפת אל קעידה על אולימפיאדת החורף בסוצ'י Sochi, שלחוף הים השחור העומדת להיערך בפברואר 2014. בפנייה נאמר, כי בדרך לסוריה, נמצא זרם גדול של לוחמי ג'יהאד מתנדבים מצפון הקווקז huge influx of volunteers, ומוטב לדעת מחברי הפנייה, כי לוחמים אלה יעברו להרי הקווקז כדי להלחם ברוסים, מאשר יעברו להלחם בסוריה.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים כי מעבר להשלכות של הופעת מספרים גדולים של לוחמי אל קעידה מהקווקז בסוריה לגבי עמדותיה של מוסקבה לגבי המלחמה הזו, יש להופעתם של הצ'צ'ינים בסוריה השלכות מיידיות במלחמה בטרור על ארה''ב, ישראל, לבנון, וירדן.
1.
בעוד ארה''ב על כל משאביה הביטחוניים והמודיעיניים שקועה עתה בהתרעת הטרור הגלובאלית שהיא פרסמה בימים האחרונים, ובניסיונות לסכל התקפות של אל קעידה בחצי האי ערב AQAP, ואל קעידה בארצות המגרב AQIM, על מטוסים ומטרות אמריקניות בעולם, כולל בתוך ארה''ב, נפתחה מולה בסוריה חזית שלישית חדשה של אל קעידה הפעם מצ'צ'ניה ומצפון הקווקז.
עברו רק חמישה חודשים כאשר שני אנשי טרור צ'צ'נים בעלי אזרחות אמריקנית, דז'וחאר וטרמלאן צ'רנאייב, תקפו ב-15 באפריל באמצעות שני מטעני חומר נפץ את מרוץ המרתון בבוסטון, כאשר הם רוצחים קודם לכן ב-11 לספטמבר 2011, שלושה צעירים יהודים על ידי שיסוף גרונם. הטרור הצ'צ'ני וצפון קווקז, הוא הרבה יותר אכזרי מאלמנטים אחרים של אל קעידה, כולל אל קעידה בחצי האי ערב AQAP.
2.
לא רחוק מבסיס חיל האוויר הסורי שנכבש ליד חלב, מתרכזים עתה כוחות גדולים של צבא סוריה וחיזבאללה, הנערכים לפתוח במתקפה על כוחות המורדים הסוריים המחזיקים בחלקים של העיר הגדולה ביותר בסוריה.
במילים אחרות, התנגשות של כוחות סוריה וחיזבאללה עם אנשי הטרור הצ'צ'נים היא רק שאלה של זמן. להתנגשות כזו, שתהייה ראשונה מסוגה בין לוחמים סוניים מצפון הקווקז ובין לוחמים שיעיים של חיזבאללה, תהיינה השלכות מרחיקות לכת על מלחמת הדת המתפתחת במזרח התיכון בין הסונים ובין השיעיים, ועל המתרחש בלבנון.
3. הלוחמים הצ'צ'נים ומצפון הקווקז נערכים להרחיב את מעורבותם בסוריה, וזו רק שאלה של זמן עד אשר הם יופיעו על גבולות סוריה עם ישראל וירדן.
לוחמים אלה של אל קעידה, שונים מאוד מלוחמי ג'בהאת אל נוסרה-אל קעידה סוריה, או לוחמי אל קעידה עיראק, הנלחמים בסוריה. גם צה''ל וגם צבא ירדן, והכוחות האמריקנים הנמצאים בישראל וירדן, יעמדו בפני סוג של מלחמה בטרור, אליו הם אינם מוכנים.
 

Print Friendly, PDF & Email