לונדון: כוננות מלחמה באיראן. נפילת המל"ט RQ-170 בידי איראן מכה קשה לארה"ב וישראל

מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי הורה לראשי כל הזרועות המזוינים  האיראניים לעבור למצב מלחמה, לאחר שהשתכנע ממידע מודיעני שהונח לפניו, כי מעצמות המערב וישראל, עומדות לתקוף בימים הקרובים את התוכנית הגרעינית האיראנית. כך מדווח ביום ג' 6.12 לפנות בוקר העיתון הבריטי 'דיילי טלגרף' The Telegraph, הנחשב כבעל קשרים מהימנים ביותר עם ראשי מערכת הביטחון והמודיעין הבריטיים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה דיווחו 24 שעות קודם לכן, ביום שני 5.12, כי מלחמה מזרח תיכונית חדשה, בה איראן תשתף לאחר שתוכניתה הגרעינית תותקף, תתרחש בין אמצע דצמבר 2011, לאמצע ינואר 2012.
כתוצאה מההוראה של חמנאי, כך מדווחים המקורות הצבאיים הבריטיים, הוצאו כל הטילים הבליסטיים האיראניים ממאגריהם, הועברו למקומות סודיים שהוכנו מראש, אשר ישמשו אותם גם להגנה מפני התקפות וגם כאתרי שיגור מאובטחים. יחידות משמרות המהפכה  הוצבו ברחבי איראן בקווי ההגנה שהוכנו מראש. חיל האוויר האיראני העמיד במצב הכן 'יחידות תגובה מיוחדות' rapid reaction units, אשר אומנו במיוחד להגיב על תקיפה אווירית של התוכנית הגרעינית האיראנית ושל מטרות צבאיות ואסטרטגיות באיראן.
לפי העיתון הבריטי  הורה האייטוללה עלי חמנאי  לכל זרועות הצבא, הביטחון, ושירותי המודיעין האיראניים  לנקוט בכל הצעדים האפשריים כדי להגן על המשטר.
מקורות אמריקנים אמרו לפרשן הצבאי הראשי של העיתון קון קולין Con Coughlin, כי שרשרת האירועים  הצבאיים בשבועיים האחרונים מסביב לאיראן, שכללו שורה של פיצוצים מסתוריים באתרי טילים ומחנות צבאיים איראניים, מקבלים צורה של סוג חדש של מלחמה, קרי- מלחמת המאה 21. It looks like the 21st century form of war.
ביום שבת 3.12, הכחיש שר הביטחון אהוד ברק כי מתנהלת כבר מלחמה חשאית כזו. בתשובה לשאלה האם המלחמה נגד איראן החלה כרב בצורת מלחמה חשאית, אמר ברק, 'כי מלחמה כזו איננה מתקיימת'.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי לא עברו 24 שעות מאז שברק אמר דברים, והמלחמה החשאית בין ארצות הברית ואיראן הגיעה לשיא חדש.  ביום א' 4.12 הודיעו האיראניים כי בידיהם נמצא מלט החמקן האמריקני הסודי ביותר מדגם  RQ-170, וכי מלבד נזק קל שנגרם למלט, כל המערכות האלקטרוניות הסודיות שלו הן 'במצב טוב', כלומר במצב פעיל.
ביום שני 5.12, הודה דובר צבאי אמריקני כי המלט אכן נמצא בידי האיראניים, וכי ברור כי הוא לא הופל באש איראנית. ציטוט המקור:  U.S. had "absolutely no indication" that the drone was shot down. במלים אחרות, האיראניים הצליחו להשתלט ממרחק על  המערכות האלקטרונית של  המלט-החמקן האמריקני להנחית אותו על אדמת איראן. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי ההגדרה האיראנית שהמלט-החמקן 'נפגע קל' מכוונת לכך שכלי הטייס הסודי נפגע קל בכנפיו בעת ההנחתה שלו, בגלל חוסר ניסיונם של צוותי הלוחמה האלקטרונית והמודיעינית האיראנית בהנחתת מלטים מהסוג הזה.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי ההשתלטות האיראנית על ה- RQ-170, היא לא רק הישג מודיעני גדול של האיראנים, אלא הוא מהווה ניצחון צבאי איראני חשוב עוד לפני המתקפה הצבאית הגלויה על איראן החלה. הסיבה העיקרית לכך היא החשש הכבד שישרור עתה בקרב החוגים הצבאיים המערביים והישראלים, כי איראן הצליחה לחדור אל לב הטכנולוגיות המודיעיניות האלקטרוניות הסודיות ביותר בהן הן עמדו להשתמש בעת ההתקפה על התוכנית הגרעינית האיראנית. החשש הוא שאם האיראנים מסוגלים להנחית את המלט-החמקן האמריקני, הם מסוגלים לגרום גם להפסקת פעולתם של מטוסים ומלטים אחרים.
ההישג הצבאי-מודיעני האיראני דומה למכה שהצליח חיזבאללה להנחית על צה''ל עם פתיחת מלחמת לבנון ב-14 ביולי 2006, כאשר פגע באמצעות טילי יבשה ים איראניים מסוג C-802  בספינת הטילים של חיל הים 'חנית', כאשר הוא מצליח להתגבר על מערכות ההגנה האלקטרוניות הישראליות שנחשבו אז למתקדמות ביותר. המכה שחיזבאללה הנחית אז נטרלה את חיל הים הישראלי מהמלחמה, והוא אולץ לפעול הרחק מחופי לבנון. 
 

Print Friendly, PDF & Email