לחמס ישנם כמה טילים מדגם 'פאג'ר' Fajr המסוגלים להגיע עד רחובות וראשון לציון.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי ישראל הודיעה ביום ד', כסימן של רצון טוב על הפסקת אש חד צדדית חלקית. חיל האוויר , חיילות היבשה והשריון יפסיק מהיום יום ד' (7.1) את ההפצצות וההתקפות ברצועה כל יום ל-3 שעות. הפסקת ההפצצות תהייה תקפה רק לאזור בו יתנהל מסדרון העזרה ההומניטארית, ולא בכל שטחי הרצועה.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי לחמס ישנם כמה טילים מדגם 'פאג'ר' Fajr המסוגלים להגיע עד רחובות וראשון לציון.
עד עתה לאחר 11 ימי לחימה, הצליח חיל האוויר להשמיד כ-60 אחוז מכלל הטילים שנמצאו בידי החמס. מערך הייצור של טילי הקסאם הושמד כולו, והחמס איננו יכול לייצר אפילו טיל אחד, ומנהרות ההברחה בציר פילדפי יצאו מכלל פעולה.
המקורות שלנו מוסרים כי בתנאי שחיל האוויר לא ימשיך להפציץ את ציר פילדלפי, החמס יוכל לשקם חלק מהמנהרות תוך 3 שבועות, וחלק אחר רק תוך 6 שבועות.
למרות שראש עיריית רחובות שורי פורר מיהר ביום ג' 6.1, להרגיע את תושבי העיר ולומר, כי לפי פיקוד העורף רחובות איננה נמצאת בטווח הטילים של החמס, מדווחים המקורות הצבאיים של תיקדבקה כי ההערכה בצה"ל היא שאי אפשר לקבוע ההערכה זו בוודאות מוחלטת.
אמנם נכון שפיקוד העורף אינו כולל את רחובות וסביבותיה כעיר הנמצאת בטווח הטילים אולם ההערכה המודיעינית היא שאי אפשר לשלול את ההנחה כי באחד הבונקרים בהם החמס מחזיק את הטילים שעדיין נשארו לו ישנם כמה משגרים וטילים ממשפחת טילי ה'פאג'ר' האיראניים להם יש טווח של בין 70 עד 75 ק"מ. המקורות הצבאיים שלנו מדווחים כי לא ידוע אם לחמס יש טילים מדגם פאג'ר 3 , או מסוג מתקדם יותר פאג'ר 5,
הערכה זו התחזקה כבר ביום ב' 5.1 עם הופעתו של דובר הזרוע הצבאית של החמס בה איים להכניס לטווח הטילים את רחובות, ראשון לציון ותל-אביב. אם זאת ההערכה המודיעינית מדברת על מספר מועט של טילים בודדים, אותם החמס מחזיק 'כנשק יום הדין שלו', במקרה שכוחותיו יתמוטטו. המקורות שלנו מוסרים, כי החמס גם הוזהר בימים האחרונים על ידי גורמים חיצוניים העומדים אתו בקשר, כי אם היא יירה טילים לטווחים כאלה התגובה הישראלית תהייה קשה והרסנית יותר מאשר זו שחיל האוויר הפגין עד היום.
גם נסראללה איים כמה פעמים בעת המלחמה בקיץ 2006 להפגיז את תל-אביב, אולם כל הניסיונות שחיזבאללה עשה להציב את הטילים לירי רחוק טווח כזה, נכשלו לאחר שחיל האוויר תקף והשמיד אותם. לעומת זאת החיזבאלל ירה טילי פאג'ר 5 לעבר חולות קיסריה, עפולה, ועמק יזרעאל.

Print Friendly, PDF & Email