לחמס נותרו עוד כ-6000 טילים. דבר שיאפשר להם לירות כ-100 טילים ביום במשך חודשיים.

מיוחד ובלעדי למקורות הצבאיים של תיקדבקה: גם לאחר שהפצצות חיל האוויר במשך 3 הימים הראשונים של המלחמה השמידו כ-45 אחוז מכלל מערך הטילים של החמס, עדיין נותרו בידי הארגון למעלה מ-6000 טילים, דבר אשר יאפשר לו להמשיך בקצב של ירי כפי שהפגין ביום ב' 29.12, במשך 60 יום נוספים. חיל האוויר השמיד את רוב מערך המרגמות הכבדות של החמס בנות 120 מ"מ.
מקורות צבאיים אמרו, כי הטעות הגדולה הראשונה של ניהול המלחמה התרחשה ביום ב' כאשר לא ניתנה הוראה לכוחות השריון הגדולים של צה"ל המרוכזים על גבול הרצועה הוראה להתקדם פנימה לתוך הרצועה. כניסה כזו הייתה הכרחית כדי למנוע מהחמס להתאושש, כפי שאכן התרחש. ההתאוששות הביאה לירי הטילים בלילה על אופקים, יבנה, אשדוד, נתיבות, אשקלון, שדרות, חבל אשכול, ונחל עוז. ביום ג' 30.12, החמס ייעשה מאמץ להכניס את באר שבע אל טווח הטילים.
קצין בכיר אומר: 'לא היה צורך לבצע כניסה גדולה לרצועה, מספיק שהכוחות היו נכנסים 1 עד 2 ק"מ פנימה, דבר שהיה מעסיק את החמס במגננה במקום להיערך לירי טילים'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי יום שני בערב, הייתה נקודת מפנה ראשונה במלחמה. בפעם הראשונה לאחר 3 ימים שלך כתישה, אובדן שליטה על כוחותיו, הצליח החמס לייצב את עצמו ולהוציא לשטח מספר גובר והולך של חוליות משגרים, שעד עכשיו התחבאו במעמקי האדמה מפחד מטוסי ומסוקי חיל האוויר.
זה היה רגע של הכרעה. אסור היה לאפשר לחמס לייצב את עצמו.
גורם מרכזי אחר, קודם בשיתוק ואח"כ בהתאוששות יכולתו הצבאית של החמס, הייתה המלחמה האלקטרונית שצה"ל הפעיל מול רשת הקשר שלו, עד שהביא לקריסתה כמעט המוחלטת. למרות התוהו ובוהו השורר בין כוחותיו, הצליח החמס להקים ביום ה-3 למלחמה רשת יעילה של שליחים המשתמשים בכל כלי תחבורה אפשרי מאופנועים ועד חמורים.
המקורות שלנו מדווחים כי אחת מהבעיות הצבאיות העיקריות העומדות בשעות האחרונות בפני החמס היא בעיית המורל של כוחותיו. רוב הסגל הפיקודי של החמס, הפיקוד העליון, בראשותו של 'רמטכ"ל החמס' אחמד ג'בערי, מפקדי החטיבות המרחביות, מפקדי הגדודים, ומפקדי הפלוגות, אינם מעזים לצאת לשטח והם מתחבאים בתוך המנהרות שלא נפגעו בהתקפות חיל האוויר. ביום ג' 30.12 החמס ייעשה ניסיון נוסף להוציאם לשטח.
המקורות של תיקדבקה מדווחים כי אין בסיס לידיעות המתפרסמות החל מיום ב' בערב כאילו החמס או ראשיו מחפשים גורם שיתווך מדינית בינם לבין ישראל. אין שום סימן בשטח לא בעזה או דמשק, כי החמס נשבר, או מנסה להגיע להסכם 'רגיעה' מחודש עם ישראל.

Print Friendly, PDF & Email