לטהרן אין שום כוונה להגיע להסכם גרעיני חדש. מודה שהיא בונה נשק גרעיני. מאיצה את קצב העשרת האורנים ואת בנייתן של סרקזות מהירות

לטהרן אין שום כוונה להגיע להסכם גרעיני חדש, והיא נערכת בצורה נמרצת לאפשרות כי שיחות הגרעין בווינה יסתיימו ללא תוצאה, כך מוסרים המקורות האיראנים של תיקדבקה.
 שלושת הסימנים הבולטים ביותר לכך הם:
1.  ההחלטה של המנהיגות האיראנית להסיר את העמימות מעל התוכנית הגרעינית שלה ולהודות בפעם הראשונה בפומבי כי לאיראן יש תוכנית גרעינית שמטרתה להשיג פצצה גרעינית.
2. התקציב האיראני  לשנתיים הבאות 2023-2022, הלוקח בחשבון כי הסנקציות על איראן לא תבוטלנה, וכי המשק האיראני יפעל בהנחה כי הסנקציות תמשכנה לפחות עוד שנתיים אם לא יותר.
3. החשת קצב הייצור של סקרזות מהירות במטרה להשיג במהירות כמויות גדולות של אורניום מעושר ל-60 אחוז, שיספיקו לבנייתם של כמה ראשי חץ גרעיניים.
בראיון לסוכנות הידיעות האיראנית 'אינרא'  IRNA אמר מי שהיה ראש הסוכנות הגרעינית האיראנית פירדיון עבסי-דאוואני ,Fereydun Abbasi-Davani כי מי שהיה ראש התוכנית הגרעינית האיראנית  מוחסיין פארידאזה Mohsen Farkhrizadeh, וחוסל על ידי ישראל ב-2020, 'בנה מערכת נשק גרעינית למטרות התקפיות', had created a nuclear weapons "system" for offensive purposes. דאוונאי הוסיף ואמר, כי זו היא הסיבה מדוע פרידאזה נרצח.
כדי שלא תהייה טעות בפירוש דבריו אמרו מקורות המקורבים למשמרות המהפכה האיראניים, כי עבסי-דוואני התכוון בדבריו לנשק גרעיני שיגן על איראן.  המקורות הבליטו את דבריו עבס-דאוונאי שהוסיף ואמר, 'כי מעשיו חבלה ורצח של האויב ייעצרו  רק על ידי איראן שתחצה כמה גבולות מדעיים, במהירות האפשרית ויוכיחו את האפשרויות שלנו להגן על העם האיראני'  
Enemy sabotage, assassinations should be stopped by Iran's cross[ing] several scientific borders as soon as possible to show our capability and defend our people.
ברור כי כאשר מדובר על 'חציית קווים מדעיים', מדובר על חציית הסף הגרעיני.
מדהים לראות כיצד כל כלי התקשורת המכסים את המתרחש בשיחות בווינה ואת איראן מתעלמים בכוונה מדברים אלה כאילו לא נאמרו.
במקום זה בחרו המעצמות המשתתפות במו"מ למהר ולומר, בתום היום הראשון של השיחות בווינה, כי הם מאוד אופטימיים לאחר שאיראן הודיעה בתחילת השיחות כי הוא מוכנה להתחיל אותן מהנקודה בה הן הופסקו בחודש יוני השנה.
ביום שלישי 30.11, אמר ראש מרכז התכנון הלאומי האיראני מסעוד מירקאזמי  Masud Mirkazemi, כאשר נפגש עם שר החוץ האיראני חוסיין אמיר-עבדולאיין  Hossein Amir-Abdollahian, והציג לפניו את הצעת התקציב החדשה, כי התקציב לוקח בחשבון את הפרסום שיש למדינות המערב, ( ככאלה שמפירות הסכמים, ) אנחנו לא נאפשר למדינה לחכות לעוד שמונה שנים של משא ומתן', given the reputation of Western countries, we're not going to keep the country waiting for another eight years of negotiations.
במילים אחרות, ההנהגה האיראנית איננה רואה כי בשנים הקרובות יושג הסכם גרעיני חדש בין טהרן והמעצמות.
מאחר שלאיראנים ברור, כי כדי להשיג את הכמויות הדרושות לה של אורניום מעושר לבניית ראשי חץ גרעיניים היא חייבת להגדיל ולשפר את כושר העשרה של הסרקזות הנמצאות ברשותה, ישנם סימנים רבים לכך המעידים כי איראן מצויה עתה במאמץ גדול לפתח ולשכלל את כושר העשרה של הסרקזות המהירות הפועלות באתרי הגרעין בנאטנז ובפורדו.
זו הסיבה מדוע טהרן איננה מאפשרת לפקחי הוועדה הגרעינית בווינה IAEA, לבקר באתר הגרעיני בקראג' Karaj, שם מייצרים את חלקי הסרקזות המהירות.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות