ליד דמשק נחטפו 5 אנשי ביטחון מרכזיים של חיזבאללה, ביניהם בן-אחותו של נסראללה

בפעם הראשונה בתולדותיו, עומד חיזבאללה העוסק כבר 25 שנה בחטיפות ורציחות של בני ערובה מערביים וישראליים, ביניהם חיילי צה''ל, בפני משבר חטופים דומה. קבוצות מורדים סוריים, חלקן משתייכות לצבא סוריה החופשית SFA, מחזיקות בשתי קבוצות של בני ערובה של חיזבאללה. קבוצה אחת של 11 אנשי חיזבאללה שחזרו באוטובוס מאיראן דרך עיראק, לאחר עלייה לרגל לאתרים שיעיים, נחטפה ב-22 למאי, ליד חאלב. למרות הודעות מרגיעות מצד מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, כי הוא מטפל  בשחרורם, המורדים הסוריים עדיין מחזיקים בבני הערובה.
אולם הקבוצה השנייה של אנשי חיזבאללה בני ערובה חטופים, לא רק מזעזעת את הצמרת והממסדים הביטחוניים והמודיעיניים של חיזבאללה, אלא גם את המודיעין האיראני וכוחות גדודי אל קודס הפועלים בסוריה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים בלעדית, כי בתחילת השבוע, הצליחה קבוצה של כוחות מיוחדים שזהותה הלאומית בלתי ידועה, להשתלט על מכונית של חיזבאללה שנעה בתוך שטח סוריה במטרה  להגיע ללבנון. קבוצת הכוחות המיוחדים שפעלה על פי מידע מודיעיני מדויק, לקחה בשבי חמישה מפקדים צבאיים ומודיעיניים בכירים ביותר של חיזבאללה. מפקד בכיר שישי של חיזבאללה שהצליח להימלט, הגיע לביירות ומסר להנהגת חיזבאללה את אשר אירע.
לאחר ההשתלטות מסרו אנשי הכוחות המיוחדים את אנשי חיזבאללה לצבא סוריה החופשית, המחזיק בהם כבני ערובה.
המקורות שלנו מוסרים את שמות מפקדי חיזבאללה שנתפסו: עלי ספא. ספא קצין בכיר במנגנון המודיעין של חיזבאללה, הוא בנו של וואפיק ספא Wafiq  Safa, ראש מנגנון הביטחון הפנימי (השב''כ) של חיזבאללה, הנשוי לאחותו של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה. וואפיק ספא, היה איש חיזבאללה אשר ניהל את המשאים ומתנים עם ישראל, שנערכו בעיקר באמצעות המודיעין הגרמני ה-BND, לשחרור או/ו החזרת הגופות של חטופים ישראליים, ביניהם אהוד גולדווסר, ואלדד רגב ז''ל. 
חוסיין חמיד, סגן מפקד כוחות חיזבאללה בדרום לבנון. עלי זרייב, חבר מועצת הג'יהאד של חיזבאללה. המועצה משמשת כמטכ''ל של הארגון.  חסן ארזוני, ראש מערך המודיעין של חיזבאללה באזור בינת ג'בייל, הגובל עם ישראל. ערס שואייב, מפקד מערך כוחות האימונים של חיזבאללה בבקעת הלבנון. כאמור, המפקד  השישי של חיזבאללה שהיה במכונית חוסן סבלאני, הצליח להימלט.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי המארב של הכוחות המיוחדים הושם במרחק שלא יותר מ-15 ק''מ מערבית לדמשק, כאשר המכונית של מפקדי חיזבאללה יצא מהבסיס הצבאי אל-חאמה Al-Hame, הנמצא 4 ק''מ מדמשק. במחנה זה מחזיק חיזבאללה את טילי הקרקע-קרקע הכבדים שלו לטווח ארוך, מהדגמים סקאד D , פאג'ר Fjar, זילזאל Zealzal, ופת''ח 110. בחיזבאללה חושדים כי כלי טייס בלתי מזוהה עקב אחר מכונית המפקדים כשהוא משדר מידע על תנועותיה לכוחות המיוחדים הממתינים לה במארב.
חיזבאללה הטיל איפול מוחלט על כל פרשה זו.
מנהיג חיזבאללה עומד לשאת נאום ביום ו' 1.6 בשעה 4:30 אחה''צ על משבר בני הערובה.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות