לילת אל קאדר עבר בשליטה יחסית של כוחות הביטחון. השאלה היא האם אבו מאזן, מוחמד דף ונסראללה, יצליחו להדליק בהמשך אינתיפאדה שלישית?

בשבת בתום היום הראשון מתוך שלושת הימים המאיימים להטיל עלינו אינתיפאדה שלישית שבמרכזה שלושת הנושאים הנפיצים ביותר-ירושלים, הר הבית, ומסגד אל -אקצא, התברר כי המהומות וההתפרעויות של הפלסטינים נמצאות תחת שליטה יחסית.
זה עדיין איננו מבטיח שגם יום ראשון 9.5, וגם יום שני 10.5 בהם חוגגים את יום ירושלים ובעיר העתיקה יצעדו עשרות אלפי ישראליים במצעד הדגלים, יעברו גם הם בשקט יחסי.
אבו מאזן יו"ר הרשות הפלסטינית ומנהיג הפת"ח המתפורר, ומוחמד דף שהוא אגדה ביטחונית אצל דעת הקהל הפלסטינית, עשו יד אחד כדי להבעיר את השטח.
אבו מאזן רוצה להסתיר/למחוק את בריחתו מבחירות דמוקרטיות, דף רוצה להזכיר לפלסטינים שהוא עדיין קיים ופועל!
מפכ"ל המשטרה רב ניצב יעקוב שבתאי שהדרג המדיני גלגל לידיו את תפוח האדמה הלוהט הזה ששמו הר הבית, החל את השבת בקבלת החלטות שגויות כיצד לטפל במוסלמים שזרמו אל הר הבית מיישובי הערבים בישראל, והצליח לחסום את הכביש הראשי המוביל לבירת ישראל.
רק לקראת מוצאי שבת התעשת והצליח בעזרת הכוחות הרבים של מג"ב והמשטרה שריכז בירושלים לסיים ביום ראשון לפנות בוקר בשליטה יחסית של הנוכחות הישראלית על הר הבית ועל העיר העתיקה. נכון, היו התנגשויות בהר הבית ובשערי העיר העתיקה. היו גם התפרעויות של פלסטינים  בכניסות לצפון ולדרום ירושלים. אבל כולן היו בהיקף מצומצם-הרבה פחות ממה שציפו להן.
קשה מאוד לדעת אם היה מדובר בכישלון של אבו מאזן ומוחמד דף להוציא את ההמונים הפלסטינים לרחובות, או למדינות ההכלה הישראלית שטולטלה-אבל לא התמוטטה.
בתוך כל התוהו ובוהו הביטחוני הזה בולטת החלטתו הנבונה והאמיצה של הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, שבמוצאי שבת החליט, כי התרגיל הצבאי הגדול ביותר שצה"ל ערך מעודו-'מרכבות האש' ייצא ביום ראשון לדרך.
התרגיל נועד לבחון את כשירותו  של צה"ל לפעול כאשר הוא מלחמה פורצת מסביב לכל גבולותיה של ישראל. בצפון עם איראן וחיזבאללה. במרכז עם הפלסטינים, ובעזה עם החמס והג'יהאד האיסלמי.
אם הרמטכ"ל כוכבי היה דוחה את התחלת התרגיל בגלל המהומות בירושלים, והצפי למהומות נוספות, זה היה יכול להיות ההישג הגדול של הפלסטינים. ואם כוכבי היה מבטל את התרגיל  בגלל המצב הביטחוני  היה צעד כזה מפורש על ידי אויבי ישראל שהצבא איננו מסוגל לפעול בכל החזיתות.
כדי להימנע ממוקשים אלה החליט רב אלוף כוכבי לקיים את התרגיל כאשר לפחות בשתי חזיתות- יהודה ושומרון ועזה, מתוך הארבע לפניהן ישראל עומדת, הולכים ומתהווים סימני מלחמה אמיתית.  
השאלה העיקרית היא לא מה יקרה עוד ביומיים הקרובים-ביום ירושלים.
השאלה מה יקרה בימים ובשבועות הקרובים לאחר מכן.
האם אבו מאזן, מוחמד דף, חסן נסראללה, ומנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי, יצליחו להדליק אינתיפאדה שלישית. ואם כן איזה שפיכות דמים חדשה היא תביא אתה?

Print Friendly, PDF & Email