לכוחות צה"ל מסביב לרצועה לא תהייה ברירה אלא להרחיב את אזור האש אל עבר הבסיסים הפלסטינים החדשים.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: ההסלמה הצבאית שהתרחשה בפעולות צה"ל ברצועה ביום ג` 4.4, כשאר פגז ישראלי פגע ישירות בבית פלסטיני בבית להיא והרג שני פלסטינים ופצע קשה 10, היא רק תחילה של התדרדרות הבלתי נמנעת המתחוללת בימים האחרונים ברצועה, ואשר רק תלך ותחריף בימים הקרובים.
עד עתה צה"ל ירה לעבר שטחים ריקים הנקראים `התוחמת הצפונית`, כלומר האזורים שהיו פעם היישוביים הישראלים בצפון רצועת עזה פלוס אזור בית חנון. עתה הפלסטינים הזיזו את קו האש שלהם והם יורים כשהם מצליחים להערים על המזלט"ים או המסוקים הישראלים ולהחדיר ל`תוחמת הצפונית` כמות של טילים, ואז הם יורים כמו ביום ג` 5 טילים בעת ובעונה אחת לכיוון אשקלון. (סה"כ נורו ביום ג` 7 טילים לעבר אשקלון.) בכך הם מקטינים את סיכויי הפגיעה בחוליות המשגרים שלהם. אחד הטילים פגע והסב נזקים במתקן קצ"א, שהוא אזור מסופי וצינורות הנפט באשקלון. במקרים אחרים משתמשים הפלסטינים בטילים בעלי טווח גדול יותר. או שהם יורים לכיוון מזרח לאזור דרום-מערב הנגב המשתרע מנחל עוז בצפון ועד לסופה וליישובי חבל הבשור, ליד גבול ישראל-מצרים.
אולם בעוד צה"ל מציג לפני דעת הקהל כי המודבר בבעיה עליה אפשר להתגבר במרוצת הזמן בעזרת לחץ צבאי, צה"ל איננו מדווח, לפי הוראה של הדרג המדיני על שתי התפתחויות הסותרות למעשה הנחה מבצעית זו.
1. מאחר ובירי הטילים לוקחים חלק כל הארגונים הפלסטינים, מלבד החמס, הם רוכשים בכך ניסיון רב בהפעלת חוליות משגרי טילים ניידות, הלומדות לפעול תוך כדי הטעיית המערכות האלקטרוניות הישראליות. ככל שחולף הזמן כך גוברת העזתן ומעמיקה מומחיותן של חוליות המשגרים, דבר שיבוא בעתיד לידי ביטוי בפעולות צבאיות של הפלסטינים בזירות אחרות.
2. תשתית הירי הפלסטינית איננה מבוססת יותר על חוליות אקראיות החודרות לשטח `התוחמת הצפונית` ולאחר מכן נמלטות. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי עתה יוצאות חוליות המשגרים וגם נסוגות לאחר הירי אל-6 בסיסים צבאיים שהוקמו מחוץ לקו האש שצה"ל קבע לתותחים המתנעים ולארטילריה של הטנקים. מחנות אלה, הנמצאים בלב אוכלוסייה אזרחית, משמשים גם כמחנות אימונים שם מכשירים הג`יאהד האיסלמי, וועדות ההתנגדות העממית, החמס, גדודי אבו ריש, הפת"ח-גדודי אל אקצא, וגדודי השיבה, יחידות צבאיות חדשות המתאמנות בפעולות הגנה על הרצועה במקרה של פלישה ישראלית, ובהתקפות על מטרות בעומק השטח הישראלי. סביבות מחנות אלה הופגזו בימים האחרונים פעמיים מהים על ידי תותחי ספינות טילים ישראליות.
קצינים ישראליים המשרתים בגזרה אומרים כי למרות שמדובר בכוחות הפועלים תחת פיקודים שונים, הרי בגלל שיתוף הפעולה הלוגיסטי ביניהם, כולל אספקת טילים, כלי רכב, דלק, ותחמושת, אפשר לראות בשטח דפוסים ראשונים של הפעלת מסגרות צבאיות סדירות.
את עבודת בנין הכוח וההכשרה הצבאית המקצועית ביותר מבצע החמס, אשר בונה את עכשיו את גדודי עיז-א-דין אל קסאם, במתכונת של שלוש חטיבות עילית, אשר תעמודנה לשימוש ממשלת החמס, גם בהתרחשויות פנימיות ברשות הפלסטינית וגם מול ישראל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי מטרת החמס היא להגיע תוך חודשיים-שלושה למצב בו מספר הלוחמים המשרתים בחטיבות אלה יהיה 10.000 איש.
במצב זה של דברים, ברור שפעולות צה"ל כמו אלה שנערכו ביום ג`, אינן משנות את המצב הצבאי ברצועה ולא ירתיעו את הפלסטינים מהמשך טילי הקסאם. כדי להפסיק את הירי הזה צה"ל יצטרך להתמודד עם התשתית הצבאית שהפלסטינים הקימו בין העיר עזה וצפון הרצועה.

Print Friendly, PDF & Email