למה האמריקנים לא התנגדו למעצרם? על מה ארה"ב התנצלה?


דובר של משמרות המהפכה האיראניים הודיע, ביום ד' 13.1, כי 10 אנשי הצי האמריקני שוחררו ממעצרם והורשו להפליג בחזרה למים הבינלאומיים, לאחר שארצות הברית התנצלה והבהירה כי החדירה של שתי ספינות הצי האמריקניות (למים טריטוראליים איראניים) בוצעה שללא במתכוון'  the U.S. apologized and clarified the incursion was unintentional.
המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה: יש לפחות 4 עובדות מטרידות לבי חילופי הדברים 'המרגיעים' האלה בין ארצות הברית ומשמרות המהפכה האיראניים:
1. כאשר ספינות הצי האמריקני הוקפו בסירות מהירות של משמרות המהפכה האיראניים, הן לא היו במים טריטוריאליים איראניים, אלא במים בינלאומיים.
2. במילים אחרות, ממשל אובמה כדי לטשטש את משמעות התקרית, נתן את אישורו לפעולה של משמרות המהפכה נגד ספינות של הצי האמריקני במפרץ.
3.
מודבר במדיניות מתמשכת של הממשל מאז הניסויים שאיראן ערכה בחודשים נובמבר ודצמבר בטילי בליסטיים המסוגלים לשאת ראשי חץ גרעינים. הממשל נמנע מלגנות את איראן ולהטיל עליה סנקציות כפי שהממשל בעצמו אמר. הממשל גם ללא גינה את הצתת השגרירות של ערב הסעודית בטהרן.
4. מי שמאייש את הספינות האמריקניות הקטנות האלה- צריכים להיות מטובי לוחמי הקומנדו האמריקני. אולם לא רק שהם נכנעו בלי קרב והלכו אחרי שוביהם הקומנדו הימי של משמרות המהפכה,  אלא עכשיו ברור לכל במפרץ ובעולם הערבי, כי  מדובר בצבא ובצי אמריקנים שאינם מאמנים את חייליהם למטרה הכי חשובה בלחימה: חתירה למגעאנשי הקומנדו הימי האמריקני לא ירו אפילו ירייה אחת מול שוביהם האיראניים, ועובדה  זו תהדהד במזרח התיכון יותר מאשר אלף יריות.
אם כך על מה בדיוק וושינגטון התנצלה?
קודם לכן ביום ד' 13.1, לפנות בוקר דיווחנו. 
יומיים לפני מועד התחלת הסרת הסנקציות מעל איראן ביום ו' 15.1, השתלטו סירות קומנדו מהירות של צי משמרות המהפכה האיראניים, על שתי ספינות קטנות של הצי האמריקני במפרץ ועצרו את 10 אנשי הצי האמריקנים בחשד של ריגול.
סוכנות הידיעות האיראנית 'פארס' FARS, שהיא סוכנות הידיעות של משמרות המהפכה, השתמשה במונח 'ריחרחו' snooping, כאשר הגדירה את מעשיהם של החיילים האמריקנים בטריטוריה איראנית. מקור איראני אחר הגדיר את מעמדם של חיילי הצי האמריקני 'אסירים'.
ספינות חיל הים האמריקני היו בדרכן מכווית לבחריין, כאשר הוקפו ונעצרו על יד סירות קומנדו מהירות של משמרות המהפכה ליד האי פארסי Farsi Island, הנמצא בצפון המפרץ.
האי הקטן ששטחו הוא בסך הכול 25 קמ"ר, הוא אזור צבאי סגור איראני. על האי ישנו בסיס של צי משמרות המהפכה.
דוברים של הצי האמריקני אמרו, ביום ד' 13.1 לפנות בוקר, כי באחת משתי הספינות האמריקניות הדלק אזל וכי קלקול טכני התגלה במנועיה. הדוברים האמריקנים ניסו לתאר מצב בו הספינות האמריקניות נסחפו לעבר החוף האיראני.  אולם דוברים אחרים הודו, 'כי איננו יודעים בדיוק מה שהתרחש שם', Many U.S. officials have stressed that is unclear exactly what happened. אפשר להניח, כי הספינות האמריקניות היו תחת איום איראני לפתוח עליהן באש באם הן לא יצייתו להוראותיהם.
ממשל אובמה כדרכו בכל הנוגע לאיראן, ניסה לטשטש את חומרת האירוע בו ספינות של משמרות המהפכה האיראניים משתלטות על ספינות צי אמריקניות ושלח את שר החוץ האמריקני ג'ון קארי לדבר עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף, תוך שהוא מדגיש את חומרת המצב ואת הצורך לשחרר את העצורים מיד.
זריף חזר כעבור כמה שעות אל קארי והבטיח לו שמצב בריאותם של 10 אנשי הצי האמריקנים טוב וכי לא אונה להם דבר, אולם לא אמר מילה אחת על כך מתי אנשי הצי האמריקני ישוחררו.
המקורות האיראניים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי האירוע הזה הוא המשך לשורה של אירועים קודמים בשבועות האחרונים, בהם איראן ערכה שני ניסויים בטילים בליסטיים המסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים, והמון איראני העלה באש ב-2.1 את שגרירות סעודיה בטהרן ואת הקונסוליה הסעודית במשאהד.
המקורות שלנו מוסרים, כי מאחורי כל האירועים האלה עומדים משמרות המהפכה ומחנה תומכי הקו הנוקשה בהנהגה האיראנית מול ארצות הברית.
שני גורמים אלה אשר הכוח הפוליטי-צבאי הממשי באיראן מרוכז בידיהם, אינם ממהרים, בניגוד לרושם שהנשיא אובמה ושר החוץ שלו קארי מנסים ליצור, לבצע ולקיים את הסכם הגרעין שנחתם בין ששת המעצמות וטהרן בשנה שעברה.
לא צריך להיות מומחה לנושאי איראן ולמשמרות המהפכה, כדי להבין שלאחר שממשל אובמה נסוג בשבוע הראשון של ינואר מהודעתו שלו עצמו, כי הוא יטיל סנקציות על איראן בגלל הניסויים  בטילים הגרעיניים, כי  הצעד הבא של משמרות המהפכה וראשי מחנה הקו הנוקשה האיראניים יהייה פעולה ישירה נגד מטרה אמריקנית.
מטרה ראשונה הייתה הסכם הגרעין עצמו. המטרה השנייה הייתה סעודית, ועתה הגיעה תורה של המטרה האמריקנית.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מדווחים, כי המתח הפנימי בין המחנות השונים באיראן הגיע השבוע לשיא, לא רק בגלל הנושא של מילוי הסכם הגרעין, אלא גם בגלל הבחירות המתקרבות, בעוד ששה שבועות, ב-26 לפברואר למג'ליס (הפרלמנט) האיראני, ולמועצת המומחים Assembly of Experts שהוא הגוף באיראן הבוחר את המנהיג העליון האיראני.
עצם העובדה שהבחירות לשני הגופים האלה מתקיימות באותו יום, הפכה אותן לפצצת זמן פוליטית פנימית וחיצונית באיראן,  במיוחד ביחסיה עם ארצות הברית.  
 

Print Friendly, PDF & Email