למי מתקתק השעון בעיראק?

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים בעיראק של תיקדבקה: שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס, סיים ביום ה' 19.4, את ביקורו בישראל וטס לבגדאד להיפגש עם המפקדים האמריקנים לאור הפיגועים הקשים הנמשכים בבירה העיראקית. ביומיים האחרונים נהרגו בגדאד למעלה מ-312 איש ומאות אחרים נפצעו. במטוסו אמר גייטס, כי השעון לעצירת פיגועי הטרור 'מתקתק', וכי על העם העיראקי להבין כי הולכת ואוזלת הסובלנות של העם האמריקני לגבי חוסר יכולתם של העיראקים לבנות מערכת פוליטית יציבה שתפסיק את הטרור. זה היה האיתות הברור ביותר עד כה של אישיות בכירה בממשל ג'ורג בוש, שאמרה כי האמריקנים מתכוננים עוד הקיץ, כלומר בעוד 2 עד 3 חודשים, להתחיל להסיג את כוחותיהם מעיראק. במקרה של התפתחות כזו, תעמודנה ירדן, ישראל, וסעודיה, בפני סכנה שהטרור השיעי, הסוני, ושל אל קעידה, המשתולל בעיראק, יתפשט לתוך גבולותיהן. נושא הנסיגה האמריקנית האפשרית מעיראק, הוא שעמד במרכז שיחותיו של גייטס במצרים, ירדן, וישראל, ותפס מקום מרכזי יותר מאשר הנושא האיראני. גייטס הבהיר כי הנסיגה האמריקנית תהייה הדרגתית.
המקורות של תיקדבקה בעיראק מוסרים כי העיראקים אינם יכולים לעשות מאומה עם דבריו של גייטס. לא הם שיצרו את המצב המתדרדר הזה בבגדאד, ואין בכל עיראק והמזרח התיכון גוף פוליטי או צבאי אחד אשר יכול להשיג את מה שהאמריקנים, עם כל עוצמתם הצבאית והכלכלית, אינם מסוגלים לבצע.
המקורות שלנו בבגדאד מדווחים כי ההערכות של רוב האישים העיראקים אשר מנסים לשתף פעולה עם האמריקנים הן הפוכות מאלה של שר ההגנה האמריקני גייטס. העיראקים חושבים כי דברים כאלה גייטס, רק מעודדים את הגרילה הסונית ואת אנשי אל קעידה להנחית מכות טרור נרחבות, כואבות, ועם מספר נפגעים גדול יותר, במטרה להנחית על האמריקנים את 'המכה הסופית' the last push, שתזרז את יציאתם מעיראק.
מי שמעיין בפרסומים היומיומיים של ארגוני הטרור, כולל אלה של אל קעידה, מוצא בהם יותר ויותר דיבורים, על כך כי המלחמה כבר הסתיימה בניצחון כוחות הגרילה על האמריקנים, ולכן המלחמה הפנימית בין ארגוני הטרור הפועלים בעיראק מי ישלוט בעיראק, בבגדאד, ובאוצרות הנפט שלה, היא המלחמה החשובה היום, ולא המלחמה באמריקנים.
המקורות המזרח תיכוניים ובמפרץ של תיקדבקה מוסרים כי זו היא גם דעתם של רבים משליטי המפרץ הפרסי, כולל חלק מראשי בית המלוכה הסעודי.
כיום מתחוללות בעיראק 7 מלחמות שונות, חלקן נמצאות בשלבים הראשונים של התפתחותן.
1. המלחמה של האמריקנים נגד ארגוני הטרור הסוניים.
2. המלחמה של האמריקנים באל קעידה.
3. המלחמה של אל קעידה בסונים ובשיעיים. אם לקחת בחשבון כי באותו זמן אל קעידה איננה מזניחה את המלחמה באמריקנים, אפשר ללמוד מכך על ההיקף הגדול של הפעילות הצבאית של ארגון טרור זה בעיראק.
4. המלחמה של השיעיים בסונים.
5. המלחמה של השיעים בכוחות הצבא הבריטיים בדרום עיראק.
6. המלחמה של הטורקים בארגוני הטרור הכורדים, מלחמה המאיימת להפוך למלחמה טורקית-כורדית כללית, אשר במרכזה יעמוד עתידה של עיר הנפט קירקוק.
7. המלחמה החשאית, ההולכת ומתרחבת, של האיראנים נגד נוכחותם של האמריקנים בעיראק, מלחמה בה מעורבת גם סוריה.
במצב כזה אם אפילו האמריקנים יצליחו לייצב במקצת את המצב הביטחוני בבגדאד, דבר שמוטל בספק בעקבות פיגועי הימים האחרונים, הרי שמיד תצוצנה בעיות ומלחמות נוספות בחלקים אחרים של עיראק. לכן השאלה החשובה כיום, היא לא באיזה קצב השעון האמריקני מתקתק? השאלה המכריעה היא מי ינצח במלחמות הפנימיות המתחוללות עכשיו בעיראק, ומה תהייה השפעתן של מלחמות אלה ותוצאותיהן על מדינות האזור, כולל ישראל.

Print Friendly, PDF & Email