למרות גילוי חבילות נפץ שנשלחו על ידי אל קעידה לבתי כנסת בשיקאגו, מדובר בכישלון נוסף של אמצעי הביטחון בתעופה הבינלאומית

המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה: אם לא היה מגיע המידע המודיעיני מסעודיה, שכלל גם את מספרי המשלוח של חבילות הנפץ בשתי חברות אמריקניות UPS, ו-Fedex, איש לא היה מגלה את החבילות והן היו מגיעות לארצות הברית ומתפוצצות. במילים אחרות, מדובר בהצלחה טקטית של אל קעידה, אשר מצא פרצה נוספת בתעופה הבינלאומית, קרי-מטוסי ומסופי מטען, כדרך לבצע פיגועים. בארצות הברית הוטל איפול על שמות 2 בתי הכנסת אליהם חבילות הנפץ היו מיועדות. כמה מקורות העלו חשד כי אחת החבילות הייתה מיועדת לבית הכנסת 'אנשי שלום' Anshe Shalom, בו מתפללים רם עמנואל, מי שהיה ראש צוות הבית הלבן, ומי שמתמודד היום בבחירות לראשות עיריית שיקאגו, ורעייתו.
מצב כוננות בפני פעולות טרור של אל קעידה, בייחוד באמצעות מטוסי ומסופי מטען, הוכרז בליל שבת 29.10, בארצות הברית, אירופה, והמזרח התיכון, לאחר שהתברר כי לגופי הלוחמה בטרור אמריקנים היה מידע מוקדם כי ארגון אל קעידה בתימן, (כפי שהוא נקרא אל קעידה בחצי האי ערב AQAP), שלח לשורה של מטרות בארצות הברית, ביניהן הבית הלבן בוושינגטון, חבילות נפץ,
בהופעה של הנשיא באראק אובמה ביום ו' בלילה, אמר הנשיא, כי 2 חבילות הנפץ שהגיעו לארצות הברית הכילו חומרי נפץ שנועדו להתפוצץ בבתי כנסת יהודיים באזור שיקאגו.
בנמלי תעופה בארצות הברית, בריטניה, גרמניה, צרפת, דובאי במפרץ, נתגלו החל מיום שישי 29.10 לפנות בוקר עקבותיהן של כמה מחבילות אלה המיועדות לארצות הברית, אולם מאחר והשלטונות המקומיים לא היו מודעים למידע המוקדם שישנו בידי האמריקנים, הם לא חשדו בהן כי המדובר בחבילות נפץ. בבריטניה נמצא במסוף מטענים מיכל דיו גדול ממנו יוצאים חוטים חשמליים, והוא ממולא באבקה. בבדיקות מאוחרות יותר התגלה כי המדובר בכימיקלים אשר כיסו על חומר הנפץ שהיה בחבילות PETN, אותו חומר נפץ בו השתמש המחבל פארוק עבדולמוטאלאב שניסה ונכשל לפוצץ מטוס נוסעים של חברת 'דלתא' בדצמבר 2009, בשנה שעברה.
מטוסי מטען שהגיעו ובהם ביום משולחים מתימן עוכבו בנמלי התעופה של פילדלפיה וניוראק, ונערכו בהם חיפושים אולם נמצא דבר.
תוך זמן קצר החלו להגיע מחלקים שונים בארצות הברית ידיעות על חבילות חשודות חדשות שהתגלו. בין השאר, נמסר על מציאתן חבילות חשודות בקווינס, בברוקלין בניו יורק. בפורטלאנד במדינת מיין, ובסן פרנסיסקו. אולם גם שם לא נמצא דבר.
המידע הברור היחיד שהיה קיים ביום שישי בלילה, בא ממרכז הפדרציה של הקהילות היהודיות בשיקאגו.
משם נמסר כי הם נצטוו על ידי כוחות הביטחון האמריקנים להכריז על כוננות מפני פיגועי טרור. למרכז היהודי נאמר, כי מספר חבילות מתימן בדרך נמצאות בדרך לבית הלבן ולמספר בתי כנסת בשיקאגו והן מכילות 'אבקה שחורה' שעכשיו בודקים את טיבה.
אולם בשבת 30.10 בבוקר, הושמט הבית הלבן מרשימת המטרות שפורסמו בארצות הברית.
הבית הלבן פרסם ביום ו' הודעה האומרת, כי מציאתן של 2 חבילות חשודות בלונדון ובדובאי על מטוסים שהיו בדרכן לארצות הברית הביאו להעלאת רמת הכוננות בפני פעולות טרור.
ההודעה הדגישה כי הנשיא באראק אובמה עודכן עוד ביום ה' 28.10 בלילה, במצב המתפתח והוא הורה לכל שירותי המודיעין והביטחון האמריקנים לעשות הכול כדי להגן על אזרחים אמריקנים.
לאחר הודעה זו הודיע המשרד לביטחון המולדת בארה"ב כי העלאה את רמת הבדיקות הביטחוניות בשדות התעופה ברחבי ארצות הברית.
כלי תקשורת אמריקנים פרסו בשבת, כי המודיעין הסעודי הוא שהעביר לוושינגטון את המידע המודיעיני על חבילות הנפץ, כולל את מספרי המשלוח של החבילות.
במקביל, בבריטניה, שם נמצאה החבילה הראשונה, החל לפעול מטה מיוחד של הכוחות ללוחמת טרור כדי לטפל במצב. מספר חבילות חשודות נשלחו לבדיקות מעבדה. בשבת בבוקר התכנסה וועדת 'קוברה' Cobra, לדון בכישלון הבריטי לקבוע כי המדובר בחבילת נפץ, כבר בשלב הראשון בו אחת החבילות אותרה ונמצאה במסוף מטענים במזרח מידלאנד Midland, במרכז בריטניה.
גם לאחר מניעת פעולת הטרור נותרו עדיין לפחות 4 שאלות מרכזיות פתוחות:
1. אם לא היה מגיע המידע המודיעיני מסעודיה, איש לא היה מגלה את החבילות והן היו מגיעות לארצות הברית ומתפוצצות. במילים אחרות, מדובר בהצלחה טקטית של אל קעידה, אשר מצא פרצה נוספת בתעופה הבינלאומית, קרי-מטוסי ומסופי מטען, כדרך לבצע פיגועים.
2. מאחר ומדובר בחומר נפץ בו אל קעידה כבר השתמש לפני 9 שנים, ובשנה שעברה שוב בניסיון של המחבל הניגרי פארוק עבדולמוטאלאב שניסה ונכשל לפוצץ מטוס נוסעים של חברת 'דלתא' בדצמבר 2009, שטס מנמל התעופה סכיפול לדטרויט, כיצד קרה שגורמי הביטחון האמריקנים במסופים של חברות המטענים בדובאי, וגורמי הביטחון הבריטיים במסוף במידלאנד, נכשלו שוב הפעם לזהות ולחשוף אותו?
3. מספר החבילות החשודות איננו כה גדול, כפי שאפשר היה להבין, או להתרשם מהפרסומים הראשונים. אולם גם אין ביטחון מוחלט כי המדובר רק ב-2 חבילות נפץ, וייתכן כי ישנן עדיין חבילות נוספות בדרך שלא התגלו ולא התפוצצו.
ההשערות הראשונות כי מדובר במספר מוגבל של חבילות, שנועדו לבדוק את סידורי הביטחון במטוסי המטען האמריקנים, ובשדות תעופה המטפלים רק במטענים כאלה, ולא בנוסעים, נתגלו כלא נכונים.
4. הנהגת סידורי ביטחון במטוסי ובמסופי מטען שיהיו דומים לאלה הננקטים לגבי נוסעים, יביא לתוהו ובוהו בתחום המטענים האוויריים ולנזקים כלכליים ופיננסים רבים לכלכלת המערב. גם התפתחות כזו תהייה הישג לאל קעידה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות