למרות דברי הרהב כי שום דבר לא יעצור את המבצע הטורקי ארדואן וצבאו נמחצים בלחץ התיאום שבין טראמפ ופוטין

התיאום האמריקני-רוסי בסוריה נמשך בכל עוזו.
לאחר שביום ג' (15.10) דיברו ביניהם גם שרי החוץ וגם שרי ההגנה האמריקנים והרוסיים ודנו במצב בסוריה, דיברו ביום ג' בלילה עם נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
פוטין הזמין את ארדואן לבוא עד סוף החודש למוסקבה, ואילו טראמפ הודיע לארדואן  כי הוא שולח לאנקרה  משלחת האמריקנית בניסיון לשכנע את הצמרת הטורקית להסיג את הצבא הטורקי מצפון סוריה. במשלחת ישתתפו סגן הנשיא מייק פנס, שר החוץ מייק פומפיו, היועץ לביטחון לאומי האמריקני רוברט אובריין Robert C. O’Brien, והשליח המיוחד של הסטייט דפרטמנט לנושאי סוריה ג'יימס ג'פרי James F. Jeffrey.
כל זה היה בחלק הגלוי של השיחות.
מה שהתרחש בחלק הלא גלוי בשיחות זה כבר נושא אחר.

המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי בשיחות עם פוטין ארדואן הוזהר, שאם הכוחות הטורקיים יתקפו את הכוחות הסוריים אשר נכנסו לשטחים הכורדיים במטרה לעצור את התקדמות הצבא הטורקי, חיל האוויר הרוסי יתקוף את הכוחות הטורקיים. במילים אחרות, רוסיה לא תסכים כי הטורקים יתקפו את הסורים.

עיקר השיחה בין הנשיא טראמפ וארדואן התמקדה על המתרחש בעיר קובאני Konane וסביבותיה. טראמפ דרש מארדואן שייתן לו הבטחה, כי לא הכוחות הטורקיים ולא כוחות המיליציות הפרו-טורקיות הנלחמות לצידן ייכנסו לעיר קובאני  עליהן גם להפסיק את ניסיונותיהם לכבוש כפרים באזור ולהשתלט על הכביש הסורי המהיר M4.
ארדואן דרש בתמורה, כי טראמפ יבטיח לו, שהצבא הסורי אשר כוחותיו נמצאים לא הרחק מהעיר  גם הם לא ייכנסו לעיר. כמובן שהנקודה כיצד ומתי הצבא הסורי יפעל תלויה במוסקבה ולא  בטראמפ.
זו הייתה אחת הסיבות מדוע שרי החוץ וההגנה הרוסיים והאמריקנים דיברו ביניהם ביום ג'.  
במצב כזה השליטה בעיר קובאני נשארה לעת עתה בידי הצבא הסורי הדמוקרטי ה-SDF, כאשר כוחות רוסיים מחפים עליהם.
התפתחויות אלה מצביעות על מה צפוי בימים הקרובים בצפון סוריה: משא ומתן קשוח אמריקני-טורקי ורוסי טורקי אשר יקבע איזה תנועות הצבא הטורקי יכול לבצע עוד בשטח, ואיזה לא, כאשר וושינגטון ומוסקבה מתאמות ביניהן את עמדותיהן.
מוסקבה כבר הבהירה את עמדותיה, ביום ג' לפיהן הצבא הטורקי לא יוכל להיכנס לצפון סוריה לשטח שעומקו עולה על 10 ק"מ. זה הוא בדיוק מחצית השטח של אזור הביטחון עליו הנשיאים טראמפ  וארדואן הסכימו בשיחתם הטלפונית ביום א' 6.10.   


Print Friendly, PDF & Email