למרות דברי הרהב של ארדואן, לא מתנהלת באפרין מלחמה של ממש. ארדואן הודיע לטראמפ ולפוטין כי הצבא הטורקי לא יכבוש את אפרין

כל ההישגים של הצבא הטורקי בלחימה באפרין Afrin, ביום הרביעי למלחמה בכורדים, יום ג' 22.1, היו מספר כפרים סוריים קרובים לגבול עם טורקיה שנכבשו על ידיו. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי למעשה לא נוהל שום קרב על הכפרים האלה. הכוחות הכורדים של מליצית ה-YPG פשוט נסוגו מהם, והכוחות הטורקיים נכנסו אליהם ללא קרב. המקורות שלנו מדווחים, כי אין פריצה של הכוחות הטורקיים אל העיר אפרין עצמה, ובשטח גם לא נראות הכנות צבאיות למהלך כזה.
הסיבה העיקרית לכך היא, שראסיפ טאיים ארדואן, נשיא טורקיה, הודיע בשדרים חשאיים ששלח לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ולנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כי אין לו ולכוחות הצבאיים הטורקיים שום כוונה לכבוש את אפרין, וכל מה שהם יעשו הם ינסו להשתלט על רצועה צרה בצפון סוריה שתאפשר לכוחות הטורקיים להתקדם מזרחה, כדי שהם יוכלו להגיע לעיר מאנביג' Manbij.
בשדר לטראמפ מזכיר ארדואן, כי קיימת התחייבות אמריקנית לטורקיה, כי הכוחות הכורדים לא יעברו את נהר הפרת מערבה. התחייבות זו הופרה כמה פעמים, וכדי לקיימה דורש ארדואן כי הכורדים ייסוגו אל מעבר לנהר הפרת-כלומר ייסוסו ממאנביג'.
עד שהצבא הטורקי יגיע, אם יגיע למאנביג', יש עוד זמן רב וזו הסיבה מדוע וושינגטון שותקת בשלב זה של הפעולה הצבאית הטורקית.
שדרים אלה הם כמובן ההפך הגמור מהלשון המתלהמת בה ארדואן משתשמש בהודעותיו הפומביות: רק ביום שני 21.1, כאשר נודע כי עדיין מתנהלים מגעים בין רוסיה וטורקיה לגבי הפעולה הצבאית באפרין הכריז ארדואן, כי הוא 'לא ייסוג אפילו צעד אחד מתכניתו המקורית.'  Turkey would not step back from Operation Olive Branch until its goals are achieved .  הוא גם טען כי הושגה עם הרוסים הבנה לגבי מטרות המלחמה הטורקית, למרות שהבנה כזו לא הושגה ועדיין מתנהלים עליה דיוניים בין מוסקבה לאנקרה.
המקורות שלנו מוסרים, כי לפי המצב בשטח ברור כי הכוחות הטורקיים אינם עושים שום מאמץ להתקדם, ומלבד הפצצות טורקיות מהאוויר שגם הן ספוראדיות, ומלבד כמה הפגזות ארטילריה בודדות, לא מתנהלת באפרין מלחמה של ממש.
להתערבות הרוסית ולמגעים שהם מנהלים עם הטורקים יש שתי מטרות:
1. לנסות ולהציל את וועידת סוצ'י Sochi אותה מוסקבה מארגנת ב-30 בינואר, ובה היו צריכים להשתתף כל הגורמים הלוקחים חלק במלחמה בסוריה-כולל הכורדים. וועידה זו הייתה צריכה להיות השיא בפעילותו של הנשיא פוטין להשגת פתרון פוליטי למלחמה בסוריה. עכשיו לאחר הפלישה הטורקית לאפרין הסיכויים להצלחתה כמעט אינם קיימים.
המקורות שלנו מדווחים, כי בשאר אסד נשיא סוריה משתולל מכעס על הרוסים על שנתנו אור ירוק לטורקים להתחיל במתקפה. גם הצמרת האיראנית תוקפת את התנהגות הרוסים באפרין, ומאיימת ללמוד ממנה לקח לגבי העומד להתרחש ביתר חלקי סוריה.
2. כתוצאה מהמדיניות הרוסית באפרין, הודיעו טהרן ודמשק למוסקבה, כי עתה הן מתנגדות בצורה נחרצת לגבי איזה שהן שינוי שיוכנס בחוקת סוריה, סעיף שהיה צריך להידון במרכז הוועידה העומדת להתכנס בסוצ'י.

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות עבור “למרות דברי הרהב של ארדואן, לא מתנהלת באפרין מלחמה של ממש. ארדואן הודיע לטראמפ ולפוטין כי הצבא הטורקי לא יכבוש את אפרין

 • ינו 23, 2018 @ 15:15 at 15:15
  Permalink

  לדעתי אתם טועים כי אם ארדוגאן לא ילך עד הסוף הערך שלו ירד לאפס והעם הטורקי לא יקבל את זה!!!
  לדעתי בלבד, הצבא הטורקי לא שווה כלום והם לא יודע להלחם!!! בקרוב הצבא הסורי יכנס לאפרין וכל השטח עד גבול טורקיה והצבא הטורקי וכל הטרוריסטים של ארדוגאן יגורשו מאדמת סוריה!!!

  • ינו 23, 2018 @ 17:14 at 17:14
   Permalink

   לדעתי אתה! לא צודק.
   למשך זמן ממושך רואים שיש הבדל ענק בין מילים אצל ארדואן ומעשים. ככל שמילים שלו לחמניים מעשים שלו מעוד זהירים.
   גם אתה תועה לגבי עם טורקי כי אתה בתוח לא יודע מזה תעמולה בחברה מין הסוג הזה.
   הם לא גרים במציאות אמיתי אלא במציאות מדומה שנבנתה על ידי תקשורת ההמונים וזה תהיה מצאיות מדומה של נצחון.

 • ינו 24, 2018 @ 0:28 at 0:28
  Permalink

  ארדואן הטיפש כשקופצת לו הארדואניות הוא משתולל בצווחות ובוולגריות ואף בטיפשותו מבצע מהלכים ויותר מצבים שרק מעורפל כמוהו יכול להגשים כמו משט המרמרה
  ובימים אלה הטמבל משירו של ארקדי דוחין מצעיד את טורקיה אל מלחמת הכל בכל
  רק שהפעם ארדואן מוצא את עצמו ככלב של שני אדונים פוטין וטראמפ שמפחיד אותו עד לשש עצמותיו של הטורקמני הכובש של קונסטנטינופול

 • ינו 24, 2018 @ 9:16 at 9:16
  Permalink

  לארדואן יש את הביצים שאין לביבי
  הוא לא מסכים שהכורדים יתמקמו על גבול טורקיה והוא פועל בנידון
  ומסתבר שלאף אחד במערב לא איכפת ואף אחד לא באמת פוצה פה

  גם אנחנו "לא מסכימים" שחיזבאללה ואירן יתבססו על גבולותינו
  אבל אצלנו אף אחד לא עושה כלום בנידון

  ארדואן הזה כמה שהוא מוסלמי פנאטי מתלהם …
  ישראל צריכה מנהיג כמוהו וכמו פוטין שלא רואה בעיניים
  איפה מוצאים אחד כזה?

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות