למרות המתיחות הצבאית הגוברת בסוריה, הוציאה ארה"ב את כוחותיה מהאזור. אחמדינז'אד ביטל ביקור בטורקיה

זמן קצר לפני שארה''ב הודיעה ביום ה' 13.12 לפנות בוקר, כי היא שולחת לטורקיה שתי סוללות טילי פטריוט ו-400 חיילים, כדי להגן עליה מפני טילים סוריים, הורה הנשיא אובמה לפנות את כוחות הים האוויר, הים והמרינס האמריקנים שהיו מוצבים מול חופי סוריה, כמה מהם עוד מהשבוע השלישי של חודש נובמבר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי כבר לקראת המחצית השנייה של שבוע שעבר, נמצאו נושאת המטוסים האמריקנית 'אייזנהור' וכוח התקיפה שלה USS Eisenhower Strike Group , וכוח התקיפה האמפיבי 'איוו ג'ימה Jima Amphibious Ready Group, על אלפיים אנשי המרינס שעל סיפוניהן, בדרכן חזרה לנמלי הבית שלהם בארה''ב.
בכך נוצר מצב, כי הכוח הימי היחיד שנשאר מול חופי סוריה הוא כוח המשימה הרוסי בים השחור של הצי הרוסי
Russian Black Sea Fleet’s naval task force. כוח זה נכנס לפני  10 ימים ב-5 לדצמבר לנמל טרטוס בסוריה, כשהוא מביא אתו, לפי המקורות המודיעיניים של תיקדבקה, מטען נשק גדול למשטר אסד.  מקורות רוסיים במוסקבה תיארו את כניסת הצי הרוסי לנמל הסורי, 'לצורכי תדלוק  ותיקונים קלים בלבד'.  המקורות שלנו מוסרים, כי האוניות הרוסית פרקו את מטען הנשק שהביאו.
הוצאת כוחות הים, האוויר, והמרינס האמריקנים ממזרח הים התיכון, והצבתם במקומם שתי סוללות טילי פטריוט ו-400 חיילים אמריקנים שהם מפעילי טילי יירוט בלבד בשיאה של המתיחות הצבאית מסביב לסוריה, עוררה ביקורת חריפה אולם חשאית, בייחוד בטורקיה,ירדן, קטאר, סעודיה, וישראל, אשר מעריכות, כי טילי הסקאד הסוריים אשר עליהם מורכבים ראשי חץ כימיים, מכוונים לא פחות אל מטרות שלהן, וכי ברגע שאסד יתחיל להשתמש בנשק כזה מול המורדים, הוא יפעיל טילים כאלה גם נגד ארצותיהם, ומטרות שלהן ברחבי המזרח התיכון.  ההערכה המודיעינית של חמש מדינות מזרח תיכוניות אלה היא, כי אסד גם לא יהסס לתקוף בטילים כימיים מטרות צבאיות אמריקניות הנמצאות בשטחן.
קצין טורקי בכיר באנקרה אמר למקורות לתיקדבקה, כי המהלך האמריקני להוצאת כוחות הצי ממזרח הים התיכון 'איננו ברור, ואיננו מקובל על אנקרה'.
'דווקא בזמן שארה''ב מודיעה ביום שישי (14.12), כי צבא סוריה הכין לשימוש מיידי כבר כמה עשרות פצצות ופגזים החמושים בגז העצבים סארין,
several dozen bombs and shells loaded with the lethal chemical sarin, היא מפנה את כוחותיה מהאזור?' 
המקורות שלנו מוסרים, כי כתוצאה מהזעם הטורקי-ערבי על החזרת הכוחות האמריקניים, ובניסיון להרגיעם נחת ביום שישי 14.12, שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה, לביקור קצר לכמה שעות בבסיס האווירי אינצ'רליק Incirlik, בדרום טורקיה, שם ניצבות טייסות מטוסי קרב התקפה אמריקניות, בצד טייסות של חיל האוויר הטורקי.
בשהותו הקצרה של פאנטה בטורקיה הוא ערך פגישה משותפת בה השתתפו: שר ההגנה הטורקי איסמת אילמאז Ismet Yilmaz, הרמטכ''ל הטורקי נכדאט אוזאל  Gen. Necdet Ozel, ושורה של מפקדים אמריקנים בכירים באזור, כולל מפקד כוחות נאט''ו האדמירל ג'יימס סטווירידיס Admiral James Stavridis.
היה זה לאחר הפגישה כאשר האדמירל ג'יימס סטווירידיס אמר, כי חלק מטילי הסקאד הסוריים שנורו בימים האחרונים מאזור דמשק, לעבר מטרות מורדים, התפוצצו ליד גבול סוריה טורקיה. ציטוט המקור:  Over the past few days, a handful of Scud missiles were launched inside Syria, directed by the regime against opposition targets. Several landed fairly close to the Turkish border, which is very worrisome.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי בבירות המזרח התיכון מעריכים, כי הנשיא אובמה הורה להוציא את הכוחות האמריקנים שהיו ניצבים מול סוריה, בניסיון להרגיע את המתיחות הצבאית שהלכה והחריפה בימים האחרונים  בין איראן, טורקיה, וסוריה.
שיקול אמריקני מרכזי אחר היה בואו המתוכנן  של נשיא איראן אחמדינז'אד ביום שני 17.12 לטורקיה, לשם שיחות עם ראש הממשלה טאייפ ארודאן.  אובמה קיווה, כי בפגישה זו אפשר יהיה להגיע להבנות עם האיראנים לגבי סוריה.

אולם כבר בשבת 15.12, העלו האיראניים שוב פעם את המתיחות הצבאית מסביב לטורקיה ולסוריה לגבהים חדשים, כאשר ראש המטות המזוינים האיראנים גנרל חסן פירוזאבאדי General Hassan Firouzabadi אמר, כי הצבת טילי הפטריוט של נאט''ו, לאורך גבולות טורקיה עם סוריה, יכולה להביא למלחמת עולם, אשר תסכן גם את אירופה. 'כל אחד מטילים אלה הם סימן שחור על המפה, והמטרה שלהם היא לגרום למלחמת עולם', אמר הגנרל  פירוזאבאדי. 'הם (כלומר, האמריקנים ונאט''ו), מכינים תוכניות למלחמה עולם, וזה דבר מסוכן ביותר לעתידה של האנושות, ולעתידה של אירופה עצמה',They are making plans for a world war, and this is very dangerous for the future of humanity and for the future of Europe itself.
ביום א' 16.12הודיע נשיא איראן אחמדינז'אד, כי לאור דבריו של גנרל חסן פירוזאבאדי, הוא מבטל את ביקורו בטורקיה. בכך טיפסה המתיחות הצבאית באזור מדרגה נוספת. 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות