למרות הפגיעה בריבונותה בטהרן נמנעת בריטניה לפעול נגד מרכזי הכוח האיראניים בלונדון

המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה מדווחים, כי בעוד ממשלת בריטניה  סוגרת ביום ד' 30.11 את  השגרירות שלה באיראן, ומורה לדיפלומטים האיראנים לעזוב את לונדון, בתגובה להתפרצות הסטודנטים האיראניים יום קודם לשגרירות הבריטית בטהרן, צעדים הנראים חריפים כלפי חוץ, היא נמנעת מלנקוט צעדים אשר באמת ייפגעו באיראן והנהגתה הפוליטית והביטחונית, אשר שלחו את הסטודנטים האיראנים לפגוע בריבונות הבריטית.
המקורות שלנו מוסרים, כי אם ממשלת דיוויד קמרון רצתה באמת לפגוע בהשפעה האיראנית בבריטניה, ובתנועות המוסלמיות באירופה, היא הייתה צריכה להורות על סגירת אולפני ומשרדי העריכה  של רשת הטלוויזיה האיראנית בשפה האנגלית Press Tv, ועל סגירת המשרדים  של הגוף העולמי להדרכה איסלמית הפועלים מלונדון.
Press Tv היא רשת טלוויזיה של הממשלה האיראנית המשדרת בשפה האנגלית, והיא המכשיר התעמולה האיראני בעל ההשפעה הגדולה ביותר מחוץ לגבולות איראן.  מרכז תחנת טלוויזיה זו המשדרת  ללא הרף את התעמולה האיראנית פועל מלונדון, מבלי שממשלת בריטניה תנקוט נגדה שום פעולה.  ערוץ טלוויזיה איראני זה, שהוא גם הזרוע האיראנית הפועלת באתר YouTube, רשום ברשימת החברות הבריטיות  Companies House, ונהנה ומנצל  את חופש העיתונות המערבי, כדי לתקוף ללא הרף בחריפות את מדיניות המערב כלפי איראן.
מוסד איראני חשוב אחר הפועל בלונדון, הוא המשרד העולמי להדרכה איסלמית. משרד זה הוא הזרוע הביצועית העיקרית של לשכת מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי באירופה. באמצעות מוסד זה הפועל מלונדון, כאשר יש לו תקציב שנתי של כ-6 מיליון דולר, מנהלים אנשי לשכת חמנאי את כל קשריהם עם הגופים והמוסדות האיסלמיים באירופה.   
המקורות האיראנים של תיקדבקה מדגישים, כי אם היו ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, ושר חוץ שלו ויליאם הייג, מורים על סגירת שני גופים איראנים אלה, היה נגרם נזק כבד לפעילות התעמולה האיראנית בעולם הדובר אנגלית, ובקרב מוסלמי אירופה. שני צעדים אלה היו באמת מכאיבים ופוגעים בהנהגה האיראנית, שביומיים האחרונים, מאז התקפת הסטודנטים על השגרירות הבריטית, ביום ג' 29.11, נתונה בוויכוח פנימי קשה האם ההפגנות האלה הועילו, או הזיקו לטהרן. 
הוויכוח הפנימי בטהרן התעורר, לאחר שגרמניה, הולנד וצרפת, הורו לאות סולידריות עם לונדון, לשגריריהם לחזור מטהרן להתייעצויות. גם מרומא נמסר כי ממשלת איטליה שוקלת לנקוט בצעד דומה.
הויכוח החריף באיראן בתוך לגבי מידת החוכמה בנקיטת צעד קיצוני זה של פריצת סטודנטים, אנשי מליצית הבאסיג' אל השגרירות הבריטית,  דבר העומד בניגוד לחוק הבינלאומי וחתימתה של איראן על אמנות בינלאומיות בנושא הגנה על שגרירות זרות וחיי הדיפלומטים, מתנהל  בין המחנות היריבים בצמרת השלטון.
אנשי הנשיא אחמדינז'אד מגנים את הצעדים האלה ומזהירים את אנשי מנהיג איראן האייטוללה חמנאי לגבי הנזקים שיגרמו לטהרן בטווח ארוך.
אומנם אחמדינז'אד אישר את עריכת ההפגנות, אולם אנשיו טוענים, כי אף פעם לא הסכים ולא נתן רשות למפגינים  לפרוץ בכוח למתחם השגרירות, ובודאי שלא לקחת דיפלומטים בריטיים ועובדי שגרירות כבני ערובה במשך כשש שעות.
בכירים במועצה לביטחון הלאומית של איראן, שניתחו ביום ד' 30.11 את נאומיהם של ראש הממשלה דוד קמרון, ושר החוץ הייג בפרלמנט, העבירו דו''ח למנהיג חמנאי, האומר שעתה צריך לפעול בדחיפות להקטין את הנזקים עד מידת האפשר.
איש בכיר במועצה , אמר למקורות האיראניים של תיקדבקה, כי מבחינת האינטרסים של איראן, זה הייה העיתוי הגרוע ביותר להשתלט על שגרירות בריטניה.  המערב יהיה עתה, לדעתו, יותר החלטי באכיפת הסנקציות. ההתקפה על השגרירות ותגובתן החריפה של ברלין ופריס, יכולה לדעת אנשי המועצה לביטחון לאומי האיראני להביא גם לתגובה חריפה מצד מוסקבה, שהיא כיום אחת מהתומכות הראשיות של טהרן בזירה הבינלאומית. 
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות