למרות מערכת השיבוש President-S, מטוסים רוסיים מופלים!


מסוק קרב רוסי מדגם Mi-28H )
משרד ההגנה הרוסי מסר ביום שלישי 12.4' הודעה לקונית על 'התרסקותו של מסוק קרב רוסי מדגם Mi-28H בסמוך לעיר חומס Homs' בסוריה, יום קודם לכן ב- 11.4 בשעת לילה. בהתרסקות מצאו את מותם שני הטייסים וגופותיהם, שחולצו על ידי כוחות רוסים מיוחדים הובאו לבסיס חיל האוויר הרוסי המיימים Hmeimim Airbase שבצפון סוריה. משרד ההגנה הרוסי טרח להדגיש בהודעה כי 'המסוק לא הופל', אולם מקורות מודיעין והתעופה של תיקדבקה מטילים ספק בטענה זו.
המסוק הרוסי שהתרסק בחומס הוא כלי הטיס הצבאי הרביעי (!) אשר נפגע במהלך 30 הימים האחרונים  מאש מדויקת של טילי כתף נגד מטוסים ומסוקים מהדור החדש, הנמצאים בידי לוחמי ארגוני הטרור אל נוסרה ו'המדינה האסלאמית' בסוריה וכן בידי לוחמי ארגונים אחרים, המיומנים בהפעלתם.
ההשערות בדבר הימצאותם של טילי כתף חדישים נגד מטוסים, בידי ארגוני הטרור ברחבי סוריה וככל הנראה גם בעיראק, המסוגלים להתגבר על אמצעי ההגנה המותקנים על כלי טיס רוסיים,  קיבלו חיזוק והפכו לראייה חותכת עם היוודע דבר הפלתו של מסוק ה- Mi-28H.
מסוק קרב זה מצויד במערכת הגנה עצמית מתקדמת ביותר President-S, החסינה מפני שבשים וחוסמים (Jammers) אקטיבים ופאסיבים. המערכת הידועה גם בכינויה L370-5 מכילה רכיבי התראה המותקנים בארבע נקודות חיצוניות סביב כלי הטיס, מערכת רדאר, שליטה ובקרה המזהה איום ומערכת אקטיבית הגורמת לטיל הכתף המנסה לפגוע – לסטות מנתיבו.
מערכת ההגנה הזו הייתה אמורה לחסן את המסוק מפני פגיעת טילי כתף מדורות קודמים כגון ה- Strela-2 וה-  Strela-3 אך בפני טילים נגד מטוסים מדורות מתקדמים יותר – הוא חשוף וזו כנראה הסיבה כיצד ארגוני המורדים והטרור הצליחו להפיל בחודש החולף 4 כלי טיס בסוריה. 
בשבת 12.3, הופל מטוס קרב מדגם מיג 21   MIG-21 של חיל האוויר הסורי מירי של 2 טילי כתף נגד מטוסים, טילים המתבייתים על חתימת החום של המטוס.
 המיג 21 המטוס הופל בכפר נאבודה Kafr Nabudah באזור העיר חמה Hama,  על ידי לוחמי ארגון המורדים ג'ייש אל נאסר Jaysh al-Nasr. שני טייסיו נהרגו על ידי כוחות המורדים עם הגיעם לקרקע.
ביום שלישי 5.4  נורה לעבר מטוס קרב נוסף של חיל האוויר הסורי מדגם סוחוי 22 Sukhoi 22  טיל כתף בודד (Man-portable air-defense systems (MANPADS  נגד מטוסים, ככל הנראה מדור מתקדם. המטוס נפגע סמוך לחלב Aleppo  מירי של לוחמי חזית אל-נוסרה Nusra Front המקורבת לאל-קעידה al-Qaida. אחד הטייסים, חאלד סעיד Khaled Saeed נפל בשבי והאחר נהרג על הקרקע.
ביום שני 11.4, הכריז ארגון ה'מדינה האסלאמית', כי הפיל מטוס קרב סורי מדגם סוחוי 22 כשהמריא מנמל התעופה הצבאי אל-דומייר  al-Dumayr Airport שבפרבריה המזרחיים של דמשק, באמצעות טיל כתף SA-7 'סטרלה' הנחשב מיושן יחסית.
במצב הנוכחי, כאשר בידי ארגוני טרור ארסנל טילי כתף נגד מטוסים, שהיקפו האמתי אינו ידוע לגופי המודיעין המערביים, הסיכון לתעופה האזרחית בישראל ובמזרח התיכון כולו, גדול, מוחשי ומיידי!

 

Print Friendly, PDF & Email

1 תגובות עבור “למרות מערכת השיבוש President-S, מטוסים רוסיים מופלים!

  • אוג 24, 2017 @ 0:37 at 0:37
    Permalink

    מניין למורדים האלה כלי נשק מתקדמים ביותר? הרי ארה"ב אמורה להלחם נגד ארגוני האיסלם והנה מתברר שהיא מעבירה אליהם נשק מתקדם, כמו בזמנו באפגניסטן.
    האמת היא ששני הצדדים משתמשים במלחמת האזרחים בסוריה כמגרש ניסויים לנשק שישמש אותם בהתנגשות יותר רצינית.

Comments are closed.