למרות שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה המנצח הגדול של בחירות 2013 הוא יאיר לפיד

כפי שלא היה צריך לקחת ברצינות בחודשיים האחרונים, את הצהרותיה הבומבסטיות של מנהיגת מפלגת 'העבודה' שלי יחימוביץ כי היא מעמידה את עצמה לתפקיד ראש הממשלה, כך לא צריך לקחת בחשבון את קריאותיה הנואשות למהפך ולסופה של ממשלת נתניהו.
המהפך לא התרחש בבחירות לכנסת ה-19 ביום שני 22.1, משום שיחימוביץ' נכשלה להפוך את עצמה ואת מפלגתה לאלטרנטיבה לשלטון ול'ליכוד-ביתנו'.
מי שכן הפך את עצמו לאלטרנטיבה כזו וניצח בבחירות, הוא יאיר לפיד ומפלגתו 'יש עתיד', ומתגובותיו הראשונות המאופקות אפשר וצריך להבין כי הוא לא יאפשר ליחימוביץ' למשוך לו את שטיח הניצחון מתחת לרגליו, וליצור מצב בו היא תכתיב לו ולמפלגתו את המהלכים הבאים.
לכן  צריך לצפות מהתוצאות הראשונות של הבחירות, בהן הצביעו למעלה מ-66 אחוז מ 5.6 מיליון בעלי זכות, כי למרות המפלה הקשה שראש הממשלה בנימין נתניהו ומפלגתו 'הליכוד ביתנו' נחלו, כאשר הם איבדו כשליש מכוחם, ולמרות שקיים תיקו מאולץ בין גושי הימין והמרכז-שמאל-ערבים, עדיין תקום ממשלה שבמרכזה יעמוד נתניהו, אבל כאשר לידו במרכזה ניצב יאיר לפיד.
כל יתר המפלגות, מהימין, מרכז ושמאל, שתרצנה להשתתף בממשלה זו, תצטרכנה להתאים את עצמן לקווי היסוד המשותפים בנושאי ביטחון, תקציב, מדיניות, וחלוקה שווה בנטל, עליהם נתניהו ולפיד יגיעו להסכמות. אם לא תהיינה הסכמות כאלה בין נתניהו ולפיד, יתקיים סיבוב בחירות חדש לכנסת ה-20, תוך זמן קצר מאוד, ונתניהו כבר רמז לאפשרות כזו, למרות שהוא יודע כי סיכוייו לנצח, או להגיע להישגים גדולים יותר, גם בהתפתחות חדשה כזו, יהיו קלושים עוד יותר מאלה שהשיג היום.
למרות שלנתניהו לא יהיה קל לבלוע את הגלולה המרה הזו, הרי שמהלך כזה יהיה לו קל יותר מאשר ללפיד. ליאיר לפיד, אין ניסיון, והוא גם איינו מתיימר לומר שיש לו ניסיון כזה, לנהל מערכות פוליטיות גדולות ומסובכות כל כך. עצם העובדה, כי תוצאות הבחירות אשר הפכו את מפלגתו 'יש עתיד' למפלגה השנייה בגדולה בישראל, מטילה עליו בבת אחת את אחד התפקידים הגדולים והמסובכים שהיו אי פעם בפוליטיקה הישראלית: גם להיכנס לנעלי השלטון וניהול המדינה, וגם לבנות מפלגת שלטון חדשה, תוך כדי התמודדות עם נתניהו ושריו מצד אחד, וראשי מפלגתו שלו מהצד השני כאשר לכל אחד מהם יש את האגו הפוליטי-האישי הגדול שלו.
לפיד יודע, כי אם הוא לא יצליח בכך, תתפרק  מפלגתו 'יש עתיד' בדיוק באותה מהירות  בו התפרקו מפלגות מרכז אחרות בישראל, שלא היו פחות גדולות.
אם 'הבית היהודי' בראשות נפתלי בנט, הייתה הופכת להיות המפלגה השנייה בגודלה, מצבו הפוליטי של נתניהו היה יותר  קשה מאשר המהפך שהביא אתו לפיד. אולם גם כך אסור להתעלם מהעובדה, כי בעוד שכולם שואלים איזה ניסיון ללפיד ולבנט? הרי נתניהו עתיר הניסיון, עשה בשנתיים האחרונות כמעט את כל השגיאות הפוליטיות, הביטחוניות, והכלכליות, שמנהיג פוליטי במעמדו יכול להרשות לעצמו לעשות.
אין ספק כי ישראל נכנסת לתקופה פוליטית חדשה, בה מנהיגים ישראליים חדשים, רובם אלמונים יעלו למרכז הבימה הפוליטית, בעוד בנימין נתניהו ואנשיו נמצאים כבר בתהליך נסיגה ממנה.

קודם לכן דיווחו המקורות של תיקדבקה:
לפי המדגמים לבחירות לכנסת ה-19, מסתמן כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ו'לליכוד ביתנו' ספגו מכה קשה כאשר קבלו רק 31 מושבים. ההישג של מנהיג מפלגת 'יש עתיד' יאיר לפיד, מוגדר 'דרמטי', והמפלגה הופכת להיות השנייה בגדולה בישראל עם 19 מושבים. 'העבודה' בראשות שלי יחימוביץ' סופגת מכה קשה והופכת למפלגה השלישית בגודלה עם 17 מושבים. מפלגת 'הבית היהודי' בראשות נפתלי בנט מגיעה למקום הרביעי עם 12 מושבים בכנסת. מר''צ, ומפלגת 'התנועה' בראשות ליבני קבלו כל אחת בסביבות 7 מושבים. בכך נמוג הסיכוי שגוש המרכז והשמאל יקימו גוש חוסם לנתניהו.
זמן קצר לפני כן  פרסמו המקורות שלנו:
לקראת סיום הבדיקות של המדגמים לבחירות לכנסת ה-19 מסתמן, כי מפלגות המרכז והשמאל, ביחד עם המפלגות הערביות, עומדות על סף הקמת גוש חוסם למינויו של בנימין נתניהו לראשות הממשלה, אולם לא ברור באם בסופו של דבר ישיגו מטרה זו.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, על מכה המוגדרת 'קשה מאוד' לראש הממשלה בנימין נתניהו ו'לליכוד ביתנו'. ההישג של מנהיג מפלגת 'יש עתיד' יאיר לפיד, מוגדר 'דרמטי', והמפלגה הופכת להיות השנייה בגדולה בישראל. 'העבודה' בראשות שלי יחימוביץ' סופגת מכה קשה והופכת למפלגה השלישית בגודלה. מפלגת 'הבית היהודי' בראשות נפתלי בנט מגיעה למקום הרביעי. מר''צ כמעט משלשת את כוחה.
מוקדם יותר דיווחנו:
לאחר שאחוז המצביעים עבר כבר את ה-55 אחוז בשעות הערב, יום שני 22.1, ולמעלה מ-3.1 מליון אזרחי ישראל כבר הצביעו, החלו במטות המפלגות וכלי התקשרות המרכזיים לערוך את סיכום המדגמים.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי מהתמונה העולה ממדגמים אלה, שני הגופים הפוליטיים שספגו את המכה הקשה ביותר הם: 'הליכוד ביתנו' בהנהגתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ומפלגת 'התנועה' בהנהגתה של ציפי ליבני. ל'ליכוד ביתנו' יש הפסד גדול של מושבים בכנסת. 'התנועה', בשלב ראשוני זה של ספרית המדגמים, נראית כמפלגה קטנה יותר ממר''צ.
גם מפלגת 'העבודה' בראשות שלי יחימוביץ' ספגה מכה, והיא נאבקת שלא לרדת למקום השלישי בין המפלגות, כאשר מפלגת 'יש עתיד' בהנהגת יאיר לפיד הופכת, בשלב זה של המדגמים להיות המפלגה  שיש לה את הסיכויים הרבים יותר להיות השנייה בגודלה בישראל. בשעות האחרונות, מתפתח מאבק צמוד בין 'הבית היהודי' בהנהגת נפתלי בנט, שקיבל פחות קולות מיאיר לפיד, ובין 'העבודה'  מי תהייה המפלגה השלישית בגודלה בישראל, כאשר העדיפות היא ל'עבודה' על פני 'הבית היהודי'.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי ככל שמתקדמת מלאכת הספירה והכנת המדגמים, כך מתחזקת הנטייה הזו עלייה החליט הבוחר הישראלי. אחוז המצביעים הגבוה מאוד שינה גם את הערכות לגבי מספר הקולות הדרושים כדי לזכות במושב בכנסת. ביום ב' בערב התברר, כי דרושים למעלה מ-80,000 קולות של מצביעים עבור כל מושב בכנסת.  
ביום א' 21.1, דיווחו המקורות של תיקדבקה.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי עם התקרב מועד פתיחת הקלפיות בבחירות לכנסת ביום ג' 22.1, גובר החשש אצל 'הליכוד' וגם אצל המפלגות האחרות, כי המהפך בבחירות 2013 יתרחש, כאשר מפלגת 'הבית היהודי' בראשותו של נפתלי בנט, תהפוך למפלגה השנייה בגודלה בישראל. חשש זה התגבר ביום ב' 21.1 בלילה, כאשר התברר, כי צבורים רבים של צעירים, ואנשי מעמד הביניים בעלי מקצועות חופשיים, שפעם נחשבו תומכים של גושי המרכז והשמאל, החליטו להצביע הפעם עבור בנט.
חוגים פוליטיים המכירים ויודעים מה מתרחש בתוך מטות הבחירות אמרו, כי ביום ב' בלילה התברר, כי באזורי מרכז הארץ, מחיפה  ועד תל-אביב ומודיעין, יש נהירה גדולה מצביעים לכיוון 'הבית היהודי'.  משקיפים פוליטיים שביקשו להיות זהירים יותר, אמרו כי קיימת גם זרימה חזקה של מצביעים לכיוון רשימת 'יש עתיד' בראשות יאיר לפיד, וכי בכך נפתחה למעשה תחרות בין לפיד לבנט, מי יעמוד בראש המפלגה מס' 2 בישראל.  
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות