שני המחבלים מהפיגוע באלעד נתפסו. למשטרה, לשב"כ ולצה"ל אין דרך להפסיק את גל הטרור הנוכחי, מלבד חיסול ממוקד של ראשי החמאס והג'יהאד

לאחר ארבעה ימים של מצוד נתפסו, ביום א' בבוקר 8.5 שני המחבלים, אסעד אל-ריפאעי וסובחי אבו שקיר, שביצעו את טבח הגרזנים באלעד במוצאי יום העצמאות. בפיגוע בעיר החרדית נרצחו רצחו אורן בן יפתח, אלעד בועז גול ויונתן חבקוק. השניים נתפסו ביער נחשונים, שבין אלעד לראש העין. בהודעה משותפת של המשטרה, שב"כ וצה"ל נכתב כי 'שני המחבלים מהפיגוע באלעד נתפסו'.

מעדויות של כמה תושבים באלעד שנאספו, ביום שישי 6.6, עולה כי מבצעי פיגוע הגרזינים באלעד, נראו אסעד אל-ריפאעי בן 19 וסובחי אבו שקיר בן 20- פלסטינים תושבי הכפר רומאנה שבאזור ג'נין, מסתובבבים עם מכוניתם בעיר כנראה כדי לקבוע את נקודת הפיגוע.
לפחות במקום אחד הם נראו נכנסים לבניין כשהם צועקים 'אללה אכבאר'. דיווח נמסר למשטרה ביום ה' בצהרים, אולם זו לא הגיעה.
לכן זה כבר לא כך משנה באם לאחר הפיגוע ניידות המשטרה הגיעו תוך חמש דקות אל זירת הפיגוע.  אם הניידות היו מגיעות שמונה שעות קודם לכן אולי הן יכלו למנוע את הפיגוע.
השאלה היא מדוע המשטרה לא נענתה לדיווח הזה היא לא היחידה. שאלה נוספת היא כיצד שני מחבלים מצוידים בגרזינים, כאשר אין בידיהם רישיונות שהייה ועבודה מסתובבים, כנראה במשך תקופה ארוכה, ואלי אפילו מספר ימים בעיר, מבלי שאיש בדק או חקר אותם.
פיגוע הגרזינים באלעד הוא ללא ספק צומת דרכים מרכזית בגל הנוכחי של פיגועי הטרור שנמשך כבר חודש וחצי, ובו נרצחו 19 ישראליים.
הפיגוע מוכיח כי השב"כ וצה"ל עדיין לא הצליחו להפסיק את גל הרציחות, ואין להם מושג כיצד להפסיקו.
צריך לשים לב לנקודה ששני המחבלים באו מאזור ג'נין, אזור בו צה"ל, השב"כ, מג"ב, יממ"מ, ריכזו את פעולותיהם מאז גל הטרור החל. הפיגוע באלעד היא עדות לכך שפעולתם הנמרצת, כמעט היומיומית והלילית, של כוחות הביטחון, בוצעה על סמך מידע והערכות מודיעיניות קודמות ולא על סמך מידע חדש שכבר היה צריך להימצא בידיהם אחרי שהם חקרו עשרות ומאות של פלסטינים שעצרו.
הבעיה היא שבפיגועים בתל-אביב ובאלעד מתברר, כי לרוצחים הייתה סביבה רחבה תומכת שהתבססה על משפחותיהם.  במילים אחרות, זו חלק מההסבר החלקי  מדוע עד כה לא הגיע לידי השב"כ שום מידע מוקדם על הפיגועים המתוכננים.
המצב הזה אינו משאיר בפני הצמרות המדיניות והצבאיות הישראליות דרכים רבות כיצד להעניש את המחבלים, מלבד לתפוס אותם או לחסלם.
כדי להביא להפסקת גל הטרור נשארה דרך אחת והיא: לפגוע במנהיגי הטרור- ראשי החמאס והג'יהאד האיסלמי בגדה, ברצועת עזה, ואולי אפילו בלבנון ובסוריה.
חיסול ממוקד זה יכול להביא להתלקחות ברצועת עזה, ואולי לירי טילים מלבנון, אבל הוא לפחות יתחיל להרתיע.
ביום ו' 6.6, הציף צה"ל את רחובות ערי התפר בישראל במאות רבות של חיילים בניסיון למנוע פיגוע נוסף. תושבים הסתגרו בבתיהם. הפריסה של צה"ל היא רחבה והיא מגיעה עד לראש העין ולכפר סבא.
הארכת הסגר על יהודה ושומרון ועזה ביומיים נוספים עד מוצאי שבת 7.5, לא תתריע את הפיגוע הבא!  


Print Friendly, PDF & Email