לפחות 11 הרוגים ו-15 פצועים לג'יהאד האיסלמי ולחמאס בפיצוץ מנהרת הטרור על ידי צה"ל. התקיפה הייתה יותר אקט מדיני מאשר צבאי

התקיפה של צה"ל, ביום ב' 30.10, של מנהרת הטרור, שהגיעה כבר למרחק של כמה עשרות מטרים בתוך ישראל באזור כיסופים מול חאן יונס ברצועה, הייתה יותר תקיפה בעלת אופי מדיני, מאשר צבאי.
אין ספק כי צה"ל ידע על קיומה של מנהרה זו כבר כמה שבועות ועקב בסבלנות אחר זחילתה לתוך שטח ישראל. אפשר וצריך להניח כי צה"ל ידע גם כי המדובר במנהרה של הג'יהאד האיסלמי ולא של החמאס.
השאלה מתי לפוצץ אותה הייתה מורכבת מארבעה אלמנטים:
1. מציאת הזמן המתאים מבחינה פוליטית. צה"ל חיכה לשמוע מכך מהדרג המדיני, שעד עתה התייחס בסובלנות רבה ומפתיעה לשני המהלכים העיקריים המתרחשים ברצועה.
א. ההתקרבות בין החמאס לרשות הפלסטינית בתיווכם של המצרים.
ב. הידוק והעמקת המעורבות הצבאית של איראן וחיזבאללה ברצועה ואצל החמאס.
עד עתה החמאס הצליח להפעיל שני ערוצים אלה במקביל, כאשר אחד איננו מפריע לשני, מבלי שישראל תתערב.
2. האלמנט השני, היה השיקול הצבאי איך לפגוע במנהרה. האם לפגוע בה כשהיא ריקה מאדם, או לבחור את ההזדמנות בה אפשר יהיה לפגוע גם במפקדים בכירים של הג'יהאד האיסלמי- שפגיעה בהם מזווית הראייה של צה"ל כמוה כפגיעה של מטרה איראנית-חיזבאללה בסוריה.
ההזדמנות הזו התרחשה ביום ב' 30.10.
למנהרה נכנסה קבוצה של מפקדים בכירים של הג'יהאד,  ביניהם ערפאת אבו מרשד, מפקד חטיבות הג'יהאד באזור מרכז הרצועה, וסגנו חסן אבו חסנין. שניהם נהרגו ביחד עם עוד איש הג'יהאד  אחמד חליל אבו ערמאנה בן 25.  לפחות שמונה אנשי ג'יהאד נוספים נהרגו, ביניהם שני אנשי הקומנדו הימי של החמאס שחשו לעזרתם. ביחד לפחות 11 הרוגים. מספר הפצועים עומד על 15, חלקם במצב אנוש.3. השיקול השלישי קבע באיזה דרך להרוס את המנהרה.  לבסוף נתקבלה על ידי הדרג המדיני והצבאי ההחלטה להפציץ מהאוויר  את חלקה המזרחי של המנהרה שהיה בתחום ישראל, בהנחה שהפצצות הכבדות שיחדרו פנימה ימוטטו טת המנהרה כולה על כל חלקיה. 
זו פעם ראשונה שחיל האוויר תוקף מטרה של האויב בתוך שטח ישראל. 
החלטה זו נפלה למרות רגישותה הרבה בעיקר מפני שהדרג המדיני העדיף להראות לאמריקנים ולמצרים, כי ישראל מגנה על ריבונותה ואיננה תוקפת מטרות בעזה.
4. ביום ג' 31.10 עמד החמאס להעביר, לפחות מבחינה סמלית, את הפיקוח על מעברי הגבול של הרצועה לידי כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית.  לאחר שכוחות המשמר הנשיאותי של אבו מאזן יתפרסו, ישראל לא יכולה להרשות לעצמה לתקוף מטרות ברצועה משום שיאשימו אותה שהיא מנסה לחבל בתהליך העברת ביטחון הרצועה לידי הרשות הפלסטינית.     
המועד לתקיפה היה מתאים גם מבחינה מדינית.
האזור וישראל עמוסים בימים האחרונים באין סוף שליחים אמריקנים בכירים הנעים במהירות בין וואשינגטון, קהיר, ירושלים ורמאללה.
יועצו הבכיר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וחתנו, ג'אראד קושנר Jared Kushner, ערך בשבוע שעבר נסיעה סודית לערב הסעודית. קושנר הגיע לריאד בראשות משלחת אמריקנית בה השתתפו סגנית היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב דינה פאוול Dina Powell , ושליחו המיוחד של הנשיא למזרח התיכון ולנושאי השלום בין ישראל לפלסטינים ג'יסון גרינבלט  Jason Greenblatt.
המשלחת חזרה בשבת 28.10 לוושינגטון. דוברים אמריקנים לא ידעו למסור עם מי המשלחת נפגשה בריאד ועל מה בדיוק היא שוחחה.
השליח האמריקני ג'יסון גרינבלט  הגיע, בין שני 29.10 לישראל, כדי לדווח לראש הממשלה נתניהו על תוכן הפגישות האלה.
במקביל, ביקר בריאד גם שר האוצר האמריקני סטיבן מניוחין Steven Mnuchin. מניוחין הגיע ביום א' 29.10 לירושלים ונפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. לא מקורות אמריקנים ולא מקורות ישראליים לא פרסמו פרט אחד על תוכן השיחות האלה, אולם המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי האמריקנים רמזו לראש הממשלה נתניהו כי עליו לא רק להראות תמיכה ישראלית יותר פומבית בתהליך ההתפייסות בין החמאס והרשות הפלסטינית, אלא גם ליזום צעדים ישראליים בשטח שיפגינו זאת בפומבי.
אחת הדרכים של נתניהו להתחמק מלחץ אמריקני-מצרי-סעודי זה היה לחשוף בפניהם מה באמת מתרחש ברצועה. חפירת מנהרות טרור איננה מתיישבת בדיוק עם תהליכים של פיוס פלסטיני, אליו מובילים המצרים והסעודים.
ההערכה הצבאית שפיצוץ והשמדת המנהרה יכולות להביא להסלמה, כלומר לירי טילים מהרצועה  לא הרתיעה את נתניהו והוא בחר באפשרות הזו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי זו הפעם השנייה החודש שנתניהו בוחר ללכת בדרך זו.
ב-16 לאוקטובר, ביום בואו של שר ההגנה הרוסי הגנרל סרגיי שוייגו לביקור בישראל, שלח חיל האוויר הישראלי קבוצת מטוסי קרב-הפצצה ללבנון. טיסתם שם הוגדרה כטיסה 'למטרות צילום'.  מקורות מודיעין רוסיים אומרים השבוע, כי ישראל שלחה את המטוסים כאשר ידעה מראש כי סוללות הנ"מ הסוריות יתקפו אותם. ואכן הסורים שיגרו טיל SA-5 לעבר המטוסים הישראליים שהחטיא את מטרתו. בתגובה השמיד חיל האוויר את סוללת הטילים הסורית.
חילופי מהלומות צבאיות ישראליות-סוריות אלה נועדו רק למטרה אחת: לשכנע את שר ההגנה הרוסי כי ישראל לא תוותר על חופש הפעולה האווירי שלה בסוריה, וגם לא תהסס לפגוע במטרה רוסית-סורית למרות הנכוחות הצבאית הרוסית שם.
כמו בסוריה שם האיתות היה מכוון לרוסים, גם תקיפת מנהרת הטרור של הג'יהאד נועדה לאותת לאמריקנים, כי למרות מסע השכנוע שלהם ושל המצרים והסעודים, ישראל לא תוותר על האינטרסים שלה הביטחוניים שלה באזור עזה, גם אם הדבר יהיה כרוך בהסלמה.   

 

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות עבור “לפחות 11 הרוגים ו-15 פצועים לג'יהאד האיסלמי ולחמאס בפיצוץ מנהרת הטרור על ידי צה"ל. התקיפה הייתה יותר אקט מדיני מאשר צבאי

 • אוק 30, 2017 @ 22:37 at 22:37
  Permalink

  אהבתי את הכתבה

 • אוק 30, 2017 @ 22:53 at 22:53
  Permalink

  כל הכבוד למקבלי ההחלטות אצלינו וביחוד ראש הממשלה,
  חבל רק על ההתנצלות הרכרוכית של צה"ל שלא היתה כוונה לפגוע ב"בכירים".

 • אוק 31, 2017 @ 0:51 at 0:51
  Permalink

  לא אירע דבר, זה הכל בשטח ישראל.

 • אוק 31, 2017 @ 10:32 at 10:32
  Permalink

  "בסוף כל פיטפות מיותר יש מסר" של
  "מסר"
  הכתבה של וולה.
  הריח של האתר הזה מסריח מזמן.
  טוב לשב"כ..
  אולי.
  ההתפלספות" של האתר.
  "מסר"
  למי?
  ל"ידידים"שלנו?
  כוחי ועוצם ידי?
  ודאי ובואדי.
  בקיצור……
  אין כמו תיקדבקה……………
  שאלת תם:
  מאיפו לכם השמות של "השהידים הקדושים שהלכו "ככפרה " לע הפלסתיני?
  כך יו..ו כל אויבך……

 • אוק 31, 2017 @ 13:10 at 13:10
  Permalink

  אני גאה בראש הממשלה. עלה והצלח. הצלחה שלך היא הצלחה לעם היהודי כולו.

 • אוק 31, 2017 @ 14:45 at 14:45
  Permalink

  only

 • אוק 31, 2017 @ 16:37 at 16:37
  Permalink

  Excellent Article. Wish the rest of the world would pay attention.

 • אוק 31, 2017 @ 16:52 at 16:52
  Permalink

  go bibi go!!

 • נוב 3, 2017 @ 1:28 at 1:28
  Permalink

  Finally good news

 • נוב 3, 2017 @ 10:37 at 10:37
  Permalink

  לא היתה שום תגובה של צהל !!!המינוח הנכון הוא היתה מניעת כניסה של מחבלים בשטח ישראל.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות