לפחות 89 חיילי כוחות מיוחדים אמריקנים נפצעו בפיגוע התאבדות ב-9/11 של הטאליבן באזור סעייד אבאד אפגניסטן

הטאליבן באפגניסטן, אשר נשבע לנקום את הריגתו של אובמה בין לאדן, פעל ביום שבת 10.9 אחה''צ, כאשר מחבל פוצץ מכונית ובה מטען ענק של חומר נפץ, של לפחות 9 טון, בפתח בסיס אמריקני במרכז אפגניסטן, 70 ק''מ מקבול הבירה. התפוצצות זו שכוונה לפגוע בחיילים אמריקניים אירעה בעוד בניו יורק ובוושינגטון נמשך מצב הכוננות לאור ההתרעה של פיצוץ מכוניות תופת, ועם פתיחת האירועים בארה''ב לציון 10 שנים לפיגועים במגדלי התאומים בניו יורק, ובפטנגון בוושינגטון.
המתאבד פוצץ את מכונית התופת בנקודת הביקור בכניסה למחנה 'עמדה קרבית סעייד אבאד" Combat Outpost Sayed Abad, במחוז וורדאק Wardak. כל החיילים המוצבים במחנה הם אנשי הכוחות המיוחדים האמריקנים. נאט''ו פרסם הודעה האומרת כי לפחות 89 חיילים של נאט''ו נפצעו. לא נמסרו הסברים מדוע הדיווח על הפיגוע התפרסם כמעט 24 שעות לאחר שבוצע. כן לא נמסרו כל פרטים על מצבם של הפצועים, מלבד שכולם טופלו, ולאף אחד מהם איננה נשקפת סכנת חיים.  בתחילה, שום הודעה על הפיגוע לא נמסרה בוושינגטון. מאוחר יותר ביום א', מסרו מקורות אמריקנים, כי 'הרבה יותר' ממחצית החיילים האמריקנים שהיו בבסיס נפגעו. מקור מערבי הגדיר את הפיגוע, כגדול ביותר מבחינת מספר הנפגעים שכוחות נאט''ו ספגו באפגניסטן בעשור האחרון. בפיגוע נהרגו גם חמישה אפגאנים, בהם קצין מודיעין, ושני שוטרים. ילדה בת שמונה שהייתה במרחק של 1,5 ק''מ ממקום ההתפוצצות נהרגה מעוצמת ההדף.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי אזור סעייד אבאד הוא האזור בו הצליח הטאליבן לשים מארב טילי נ''ט למסוקים אמריקנים ב-6 לאוגוסט, פגעו במסוק אחד וגרמו להריגתם של 30 חיילים אמריקנים, ביניהם, חיילי צוות מס' 6 של יחידת ה-Seal, שחיסלו את מנהיג אל קעידה אוסמה בן לאדן ב- 2 למאי בעיר הצבאית הפקיסטנית אבוטאבד. האמריקנים פרסמו כי ההרוגים 'אינם בהכרח' אנשי 'סילס' שהשתתפו בפעולה לחיסול בן לאדן, אבן הודו שהם מאותה יחידה.
הטאליבן פרסם הודעה האומרת, כי את הפיגוע ביצע תושב מחוז פקאטיה Paktia, וכי המתאבד פוצץ את המשאית שלו שהובילה עצי בעירה, ואשר הייתה טעונה ב-9 טון חומרים חומרי נפץ, כאשר המטרה היא בסיס אמריקני'. ציטוט המקור:attacker "blew up his truck stuffed with some 9,000 kg explosives" targeting the U.S. base. כמו כן הטאליבן טוען, כי לפחות 50 חיילים אמריקנים נהרגו או נפצעו קשה. הטאליבן מצטט בהודעתו עדי ראייה מקומיים שטוענים, כי מיד לאחר ההתפוצצות, נחתו במחנה לפחות 16 פעם מסוקים אמריקנים שפינו נפגעים, וכי הם ראו שהועלו עליהם גופות של הרוגים ופצועים קשה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה, מציינים כי הטאליבן שם לו למטרה את חיילי הכוחות המיוחדים האמריקנים, אשר עיקר נטל המלחמה באפגניסטן מוטל עליהם.
בוועידה שנערכה השבוע בוושינגטון על נושא הטרור לקראת העשור לפיגועי 9/11, אמר הנסיך טורקי בין פייסל Prince Turki al-Faisal, אחד הבולטים בנסיכי בית המלוכה הסעודי, ומי שהיה ראש המודיעין הסעודי עד זמן קצר לפני הפיגועים בארה''ב, כי ארצות הברית החמיצה הזדמנות לסיים את המלחמה במאי השנה, כאשר הכוחות המיוחדים שלה חיסלו את בין לאדן. הנסיך טורקי טען, כי מיד לאחר החיסול היה על וושינגטון להודיע כי החיסול סיים את המלחמה באל קעידה בניצחון אמריקני, Killing bin Laden would have been the perfect moment when your president can say we've done it , וכי הכוחות האמריקנים מוצאים מאפגניסטן מיד. הנסיך אמר, כי איננו מתכוון לכך כי ארצות הברית צריכה להוציא את השגרירות שלה ואת הגופים הכלכליים האמריקנים שפועלים באפגניסטן, אלא רק את כוחות הקרקע שלה 'שפעולתם אף פעם לא הייתה מוצלחת'. ציטוט המקור: I don't mean withdrawing your embassy, your economic aid or your other support, but having troops on the ground in Afghanistan has never succeeded. הנסיך טורקי הזהיר, כי המלחמה באפגניסטן איננה יותר מלחמה רק של הפשטונים, המהווים את רוב הלוחמים של הטאליבן הנלחם באמריקנים, אלא עתה מדובר כבר במלחמה אפגנית בעלת היקף לאומי , now it is gaining a nationwide complexion.
כאשר נשאל על ידי הנוכחים, מה הם הסיכויים של ארה''ב להגיע להסכם על סיום המלחמה עם מנהיג הטאליבן מולא עומר Mullah Omar, רמז למגעים שהאמריקנים מנסים לקיים עם 'מפקדים מתונים' של הטאליבן, אמר הנסיך טורקי, כי לפי המידע הנמצא בידיו מולא עומר בכלל איננו נמצא באפגניסטן, ובמצב שנותר היום בשטח הוא רק אחד ממנהיגים רבים, שעל האמריקנים לנהל מו''מ אתם כדי לסיים את המלחמה.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות