לפני התרחבות ההתקפות הישראליות על מטרות איראניות מסוריה לעיראק

כאשר ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו אומר, ביום ב' 2.7, 'כי בקרוב ייחשפו עוד הוכחות שאיראן שיקרה כל הזמן לגבי התוכנית הגרעינית שלה', ומסיים את המשפט הזה באומרו 'ישראל לא תאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני', נשאלת מיד השאלה  מי יפריע לאיראן להמשיך לשקר, ובו בזמן לפתח נשק גרעיני?

כמה שעות לפני כן, שלח נתניהו את ראש המוסד יוסי כהן אשר קבע בהרצאה בתל-אביב, כי  'בשבועות האחרונים התחוללה שורה של התקפות על מתקני דלק, מכליות וכו'. הדיון בשאלה מי אחראי להתקפות הוא דיון חיוני, אבל אני אומר בוודאות כי איראן עומדת מאחורי התקפות אלו. הן אושרו על ידי ההנהגה האיראנית והוצאו לפועל על ידי משמרות המהפכה'.
ראש המוסד יוסי כהן אמר בצורה ברורה שאינה משתמעת לשתי פנים מה שלא נשיא ארצות דונלד טראמפ, ולא יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן, ולא יורש העצר של איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, השיח' מוחמד בין זיאד, אינם מוכנים לומר, והוא כי מי שפוגע במכליות ובצינורות הנפט שלהם-ומי שמפגיז את אזור שגרירות ארצות הברית בבגדאד היא איראן ומשמרות המהפכה.

ישראל ביצעה עוד צעד אחד נוסף כדי להדגיש את המסר שלה, ובלילה שבין יום ראשון לשני 1.2, היא תקפה את כל מערכת אספקת הטילים האיראניים בסוריה והשמידה אותה. זו הייתה התקיפה הישראלית הנרחבת ביותר על מטרות של משמרות המהפכה האיראניים בסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אין ספק שאיראן תגיב על התקפה זו ולא תשאיר אותה ללא תשובה- אולם השאלה היא מתי?

אפשר וצריך להניח, כי איראן תחליט שלא להגיב על התקפה זו מיד ולבצע פעולת תגמול נגד ישראל במועד מאוחר יותר, זאת  כדי שלא לאפשר לישראל לתפוס מקום מרכזי בעימות שהיא  יצרה במפרץ על מטרות אמריקניות ונפט.
כרגע אין לאיראן אינטרס לערב את ישראל במהלכיה במפרץ ולקדם שם את מעמדה המדיני-ביטחוני.

מצב זה מעלה את השאלה האם ההתקפות הישראליות החוזרות ונשנות כל פעם בסוריה מקדמות את המוטיב הישראלי המרכזי לפיו היא לא תאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני?  
התשובה היא לא!
ההתקפות הישראליות בסוריה פוגעות בתשתיות ובמערכות הנשק, בייחוד הטילים, שאיראן בונה בסוריה לקראת תקיפת מטרות בישראל, אבל כאן ישראל עוצרת.

הידיעות שפורסמו בשבוע שעבר בארצות הברית, כי  בהתקפה על מטרות הנפט שהותקפו בסעודיה ב-14 במאי, השתמשה איראן במלט"ים חמושים שהמריאו מדרום עיראק ולא מתימן כפי שסברו קודם לכן, מצביעה על כך, כי עכשיו משמרות המהפכה האיראניים הרחיבו את החזיתות שלהם מסוריה ותימן גם לעבר עיראק.
במילים אחרות, אפשר לצפות שזו רק שאלה של זמן, עד שגם ישראל תאלץ לנהוג כך ולהרחיב את זירת התקפותיה על איראן מסוריה לעיראק.

עצם העובדה, שלא ארצות הברית ולא ערב הסעודית, לא רק שלא פעלו נגד הבסיסים בעיראק מהם המל"טים החמושים המריאו, אלא גם לא אמרו דבר, או התייחסו למידע המודיעיני הזה, מצביע על הבעייתיות שבדבריהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש המוסד יוסי כהן.
כרגע, מלבד תמיכה מילולית אמריקנית, ותמיכה שבשתיקה של מדינות הנפט במפרץ, הם וישראל עומדים לבד במערכה מול איראן.
מאמציהם להגדיל את מספר המשתתפים במערכה זו ראויים להערכה,  אולם בינתיים אין סימנים כי הם מצליחים במהלך זה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות