לצה"ל ולמערכת הביטחון אין תשובה-בינתיים-להופעת אל קעידה ISIS וחיזבאללה בעזה ולירי הטילים שלהם על ישראל

אפשר והיה צריך לקוות כי מישהו במערכת הביטחון ובצה''ל יתעשת ויחליט ביום א' 7.6 לפנות בוקר, שלא להגיב במטבע השחוקה של הפצצה-בדרך כלל על מטרה ריקה ברצועה-על ירי הטיל במוצאי שבת מהרצועה למרחב אשקלון. הפעם נוספה לתקיפה גם סגירת מעברי כרם שלום וארז למעט למטרות הומניטאריות, כאשר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ממהר להוסיף, כי הם יחזרו וייפתחו בהתאם לשיקולי ביטחון-כאילו מהלך כזה יביא להפסקת ירי הטילים מעזה.
לא צריך להתאמץ, כדי להבחין בכך ששני הגופים האלה נמצאים עדיין בתקופה בו הם נפרדו מהמושג שאף פעם לא היה קיים במציאות 'הג'יהאד העולמי', ונמצאים בתקופה בה הם עוברים להשתמש במושג אחר שלא קיים בעולם הטרור הבינלאומי 'ארגונים סוררים'. הכול נעשה רק כדי שלא להשתמש במושג בו כל העולם משתמש 'ארגוני אל קעידה'.
לשיא הגיחוך הגיעו הדברים כאשר ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון אלוף (מיל׳) עמוס גלעד, הופיע במוצאי  שבת-זמן קצר מאוד לפני ירי הטיל- בתכנית 'פגוש את העיתונות'  ואמר  כי 'ההרתעה עובדת במלוא עוצמתה; חמאס מבינים את זה ועושים הכול כדי למנוע ירי'.
ייתכן מאוד שהחמאס מבין, אבל כמו צה''ל ומערכת הביטחון, גם לחמאס, ולמעשה לאף אחד במזרח התיכון וגם מחוצה לו, אין תשובה להופעת אל קעידה ISIS לא ברצועת עזה ולא בסוריה, עיראק ומצרים.
'פלוגות שייח' עמר חדאד', וכמוהו גם כל הארגונים הסלפיים ברצועה שייכים כבר כמה חודשיים לארגון 'אנסאר בית אל מקדיס' שלא רק הכריז על עצמו כעל 'מחוז אל קעידה ISIS בסיני' ונשבע אמונים למנהיג הארגון אבו באקר אל בגדאדי, אלא שקלט לתוך הדרגים הפיקודים שלו קצינים של ISIS שהגיעו לסיני דרך ירדן, שעכשיו חדרו גם לרצועת עזה.
אל קעידה ISIS הוא לא ארגון הטרור היחיד שהחדיר קציני מטה לרצועה. גם חיזבאללה עשה זאת. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי כמו בתימן ובעיראק, קציני חיזבאללה מקימים ארגון טרור  פלסטיני חדש-מליציה- מאלמנטים של הג'יהאד האיסלמי  הפועלים נגד ההנהגה הממוסדת של ארגון הטרור אשר נקלעה לסכסוך חמור עם טהרן.
ארגון-מליציה חדשה זו, היא ששיגרה את טיל 'הגראד' לעבר לגן יבנה ב-27.5. גורמי  אל קעידה ISIS, הם ששיגרו את הטילים ב-3.6 אל אזור נתיבות, וגם את הטיל אל אשקלון במוצאי שבת 6.6.
בשלב זה  רצועת עזה, היא פיסת האדמה היחידה במזרח התיכון, בה גורמי אל קעידה ISIS וחיזבאללה פועלים זה לצד זה, כשהם תוקפים שתי מטרות-מבחינתם זהות-את ישראל ואת החמאס.
גורלה של מציאות זו, לפי מה שמתרחש בימים אלה בעיראק, בסוריה ובלבנון, שהיא תשתנה ובמשך הזמן הם ילחמו אחד נגד השני על השליטה ברצועה. אבל התפתחות זו עדיין מחכה לא רק לישראל אלא גם למצרים. 
במילים אחרות, ישראל וצה''ל עומדים בפני מציאות חדשה ברצועת עזה, בה החמאס אשר בנה ויצר במשך שנים את התשתית בסיני שעליה אל קעידה ISIS השתלטו ב-2015, איננו שולט כבר בלעדית במתרחש בעזה. ארגוני טרור קיצונים יותר הם המכרסמים בסדר היום הביטחוני ברצועה, ולוקחים לידיהם את השליטה  על קצב ירי הטילים לישראל.
צה''ל ומערכת הביטחון יכולים להמשיך ולהשתמש כמה שהם רוצים במנטרה 'האחריות מוטלת על החמאס כמי ששולט בשטח', אולם זו לא תועיל להם. ירי הטילים מהרצועה יימשך.
לכל אלה שמסיבות פוליטיות ואישיות משמיעים בשעות האחרונות הצהרות ועצות לממשלה ולצה''ל להיכנס מיד לרצועה ולמגר את הירי צריך לומר, כי הם נתפסים בדיוק לאותה טעות בה נמצאים מערכת הביטחון וצה''ל.
מכה צבאית על החמאס לא תפתור את בעיית ירי הטילים של חיזבאללה ואל קעידה ISIS. מדובר בבעיה ובאיום שונים לחלוטין מזו של החמאס. לאיום חדש זה אין לממשלת נתניהו-יעלון, ולא לרמטכ''ל החדש רב אלוף גדי אייזנקוט-צריך לקוות בינתיים-תשובה!
כנראה בסופו של דבר לא תהייה לצה''ל ברירה אלא לייצר מודיעין טוב על ארגוני טרור חדשים אלה, ולחדור אליהם באמצעות כוחות מיוחדים שייכנסו לרצועה ויכו בהם נקודתית.  אבל לבנות תשתית מודיעינית ותשתית של כוחות מיוחדים כאלה היא שאלה של זמן, וכנראה לא זמן קצר. 
מדוע הממשלה וצה''ל לא נערכו למצב חדש זה? זו שאלה ראשונה שצריכה להישאל. 

שאלה רצינית נוספת צריכה להיות, מדוע מערכות טילי היירוט 'כיפת ברזל' שצה''ל הזדרז להכריז ביום ו' 5.6 על הצבתן 'בערי הדרום' לא פעלו?    
 

 

Print Friendly, PDF & Email