לקראת החמרה בצעדים במלחמה נגד התפשטות הקורונה. חובת בדיקה לכל הבאים לישראל. מספר החולים זינק ל-39

אם הממשלה תחליט רק ביום ב' 9.3 באם להטיל חובת בידוד על כל מי שמגיע לישראל מכל מקום בעולם ועל הגבלות חמורות יותר לאלה השבים ממדינות ניו יורק, קליפורניה וושינגטון בארצות הברית, מדוע היה צורך לערוך מסיבת עיתונאים ביום א' 8.3,  בהשתתפותם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הבריאות יעקב ליצמן?  
הסיבה היחידה לעריכת מסיבת עיתונאים כזו הייתה הכנה פסיכולוגית של דעת הקהל הישראלית לקראת החמרה משמעותית במצב התפשטות המגפה ובצעדים הננקטים לבלימתה. אבל  במצב בו עדיין לא נתקבלו החלטות, אפשר היה להמתין ולחכות עוד יום-יומיים.
מרמיזות שונות הולך ומתברר, כי ההחלטה לגבי נקיטת צעדים נוספים תלויה בעיקר מחששו של ראש הממשלה נתניהו וגם של ראשי משרד האוצר מהדרך והצורה בה תתקבלנה ההגבלות החדשות שיוטלו על כניסה לישראל בוושינגטון.
נתניהו שקיים ביום א' שיחות עם סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס, האיש המרכז בארה"ב את המלחמה נגד התפשטות המגפה, רוצה להבטיח ובצדק כי ממשל הנשיא טראמפ לא יראה בצעד ישראלי כזה צעד חד צדדי, דבר שיכול לפגוע במרקם העדין והמסובך של היחסים הכלכליים, הפיננסים והצבאים שבין שתי המדינות. נתניהו רוצה להבטיח שקווי האספקה האמריקנית לישראל יישארו פתוחים.
לשם כך נתניהו ויועציו, אנשי המועצה הלאומית לביטחון, מציעים שביחד עם הכרזת הגבלות הכניסה לישראל מארצות הברית תודיע ישראל על הגבלות דומות של כניסה לישראל ממדינות נוספות.
נתניהו רמז על כך, כאשר אמר כי אם יוחלט על עריכת בדיקות לכל הנכנסים לישראל הן תערכנה לכל מי הבאים מכל המדינות ולא רק מארצות הברית.  
גם נתניהו וגם ליצמן הודיעו כי ההחלטות תתקבלנה במשך יום א' בלילה ותפורסמנה ביום ב'.
שר הבריאות יעקב ליצמן אמר, כי אנחנו נמצאים כרגע במצב די עדין בכל מה שקשור לקורונה.
המדיניות של משרד הבריאות מההתחלה הייתה להחמיר. מה שעשינו כבר הציל הרבה אנשים מהקורונה. 'זאת אומרת שהמדיניות שעשינו היא נכונה. חשבו שאנחנו מגזימים, חשבנו שאנחנו משחקים פוליטיקה לבחירות, עובדה שצדקנו. עובדה שאנחנו במצב הרבה יותר מאשר במקומות אחרים. אנחנו לפני הרבה החלטות לא קלות. יש דברים שאנחנו צריכים להחליט ולשקול, כולל כלכלה. אבל כלכלה היא לא הנושא המכריע, אצלי מה שחשוב זה רק בריאות של אנשים. אני בטוח שכשנחליט על דברים ונפרסם אותם מחר – אנשים יקבלו את זה בהבנה'.
מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר, כי 'באירוע כל-כך גדול כמו זה, האירוע סוגר עלינו. אנחנו רואים עוד ועוד מדינות שהמספר בהן עולה ויש התחלה או המשך של אובדן שליטה על קצב ההדבקה, מה שיחייב אותנו לנקוט עוד צעדים'.
משרד הבריאות הודיע ביום א' בלילה, כי מספר הישראליים שחלו בקורונה זינק ביום א' ל-39.   
מבין המילים שנאמרו במסיבת העיתונאים ומסביבה אפשר היה לקלוט עד כמה רציני הוא הצפי להתפשטות הקורונה בישראל. מלבד ההערכות שחלקים גדולים באוכלוסייה יחלו במחלה, רובם במצב קל, נראה שקיימות תוכניות להטיל סגר על אזורים שונים בישראל ולאסור על קיום אירועים קהילתיים עד כדי איסור על עריכת תפילות בבתי הכנסת-כאשר הכול תלוי בקצב התפשטות המחלה.
ראש הממשלה נתניהו, כבר רמז על כך במוצאי שבת כאשר אמר, כי ייתכן ותישקל הארכת חופשת הקיץ בבתי הספר וגם שר הבריאות ליצמן רמז על כך ביום א'.
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות