לקראת הסיבוב השני עם החמאס. האם צה"ל יצליח למנוע את התפשטות המהומות מהרצועה ליהודה ושומרון?

ברור כי מה שהתרחש ביום שישי 30.3, ובימים האחרונים, לאורך גדר המערכת ברצועת עזה והסתיים בכך שצה"ל הצליח לחסום את גבול הרצועה, מבלי שאף פלסטיני לא הצליח לחצות אותו, היה רק סיבוב ראשון בהתנגשות הצפויה הקרובה בין ישראל לפלסטינים.
הפלסטינים שילמו ב-15 הרוגים ובמאות פצועים, אבל דבר זה לא ירתיע אותם. להיפך הדבר הזה יעודד אותם להקריב קורבנות נוספים בתקווה שאם ינסו לחזור על אירועים אלה עוד פעם ועוד פעם, לבסוף הם ימצאו סדק בצה"ל העומד מולם, ואז הקהילות הערבית והבינלאומית יבואו לעזרתם.
זה בינתיים לא קרה, ומלבד קולו של נשיא טורקיה המתוסכל ראסיפ טאייפ ארדואן, שבעקבות ווטו שהאמריקנים הטילו על תזוזה נוספת של כוחות הצבא הטורקיים בסוריה ובעיראק, מצא דרך להסיח את דעת הקהל הטורקית מהמתרחש בסוריה, אל המתרחש ברצועת עזה,  פרקטיקה רגילה אצלו, לא שמענו עד עתה שום קול של שליט ערבי חשוב שיגנה את האירועים האלה.
שתי בעיות מרכזיות עומדות עתה בפני צה"ל.
1. כיצד לעצור את התפשטות ההתקפות הפלסטיניות מרצועת עזה ליהודה ושומרון.
2. איך ובאיזה אמצעים להוציא מידי החמאס את הצלחתו להדליק את האש בעזה.
נקודת המבחן הבאה, תהייה כנראה הרבה יותר קרובה מאשר הצפי הישראלי- שהוא ה-17 באפריל-יום האסיר הפלסטיני, והיא תתרחש ביום שישי ה-6 באפריל, יום החג השביעי של פסח.
צריך להניח, כי החמאס, המעודד ממה שנראה לו כשורה של הישגים, מכין לסוף השבוע ( מיום חמישי ערב החג 5.4, ועד השבת 7.4), שורה של הסתערויות נוספות על גדרות התיל ועל גדר המערכת ברצועה, ושורה של הפגנות ומהומות ביהודה ושומרון, שילוו בניסיונות פיגועים כי שהתרחשו ברצועה בסוף שבוע שעבר.
עד עכשיו נקט צה"ל, בהסכמה שבשתיקה מצד הדרג המדיני, בשיטה של איומים מוסווים, לפיהם באם הפלסטינים יצליחו לפרוץ את גדר הביטחון ולשטוף את אחד המוצבים, או היישוביים הישראליים בעוטף עזה,  יתקוף צה"ל מטרות מרכזיות, כולל מטרות של הנהגה החמאס, בעומק שטח הרצועה. זו היא למעשה הדוקטרינה של ישראל מול חיזבאללה האומרת, כי אם חיזבאללה יתקוף מטרות בעומק השטח הישראלי, התגובה הישראלית תהייה בעומק השטח הלבנוני, גם נגד מטרות תשתית אסטרטגיות לבנוניות.
רק מעטים בישראל שמו לב לכך, כי באירועים מסביב לרצועת עזה, הפעיל צה"ל את דוקטרינת המלחמה הכללית שלו.
במלים אחרות, מהטלת הגבלות על פתיחה באש מול מחבלים, עברנו בבת אחת למצב קיצוני של פתיחת מערכה צבאית כוללת בעומק שטח האויב.
לפתע פתאום נמחקו כל הדיבורים אותם שמענו במשך כל החודשים האחרונים לפיהם 'לא צה"ל ולא החמאס רוצים בהסלמה'. המנטרה שיצרה כאילו שוויון בכוחות ובמטרות, הפכה בבת אחת להערכה לפיה החמאס כן רוצה בעימות וצה"ל מוכן להרים את הכפפה שנזרקה לעברו מעבר לגדר המערכת ברצועה.
למרות התערבותן השקטה של ארצות הברית, סעודיה, מצרים וירדן, בניסיון להרגיע את הרוחות, הרי מעמדו המעורער של יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, גם מבחינה פוליטית וגם מבחינה בריאותית, משאיר מעט מאוד מקום לתקוות, כי החמאס יסתפק  בהישגיו בעזה, ולא ינסה להעביר את פעולותיו ליהוד ולשומרון.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות עבור “לקראת הסיבוב השני עם החמאס. האם צה"ל יצליח למנוע את התפשטות המהומות מהרצועה ליהודה ושומרון?

 • אפר 2, 2018 @ 13:07 at 13:07
  Permalink

  לפי דעתי צה"ל לא יצליח ועשרות אלפי ערבים יכנסו לארץ כי השמאל הישראלי והמחוקק איתם ביחד נגד מדינת ישראל, עם ישראל וצה"ל ביחד!!!
  ואם צה"ל ירצה לעצור אותם זה יכול לגרום לאלפי הרוגים וזה יהיה סיבה טובה לניתוק קשרים עם טורקיה ( דבר רצוי מאוד) ואפילו צבאות זרות ירצו להכנס לעזה בשביל להגן על החמאס!!! הכל מתוכנן ושום דבר שקורה לא מקרי!!!
  לדעתי במצב הנתון אין שום ברירה אחרת וישראל צריכה לפתוח במלחמת בזק בכל הכוח ולהשמיד את כל הנהגת חמאס ולתת להם מכה חזקה ללא כפפות משי!!!
  אלוהי ישראל שישמור על עם ישראל מדינת ישראל וחיילי צבא הגנה לישראל!!!
  אמן כן יהי רצון!!!

  • אפר 2, 2018 @ 18:48 at 18:48
   Permalink

   תוסיף עוד סימני קריאה, לדעתי לא שמת מספיק.

  • אפר 2, 2018 @ 20:06 at 20:06
   Permalink

   חבל על המילים ,,,,
   הניתוח שלך לא בוגר ולא רציני !

 • אפר 2, 2018 @ 14:22 at 14:22
  Permalink

  זמן טוב לאב מאזאן ללכת לעבר האור ולשכב עם אבותיו

 • אפר 2, 2018 @ 19:54 at 19:54
  Permalink

  חוסר היוזמה הישראלית גורמת לצד האחר ליזום ביתר שאת. התוצאות מגיעות ואף יסלימו במידה ולא נראה שינוי מדיניות של ממש – לא זכור לי בתקופת רפול או שרון חוסר יוזמה שכזו מצידנו. פשוט עסוקים פה בעסקנות וסופרלטיווים כמה שיותר ולביתם. בקיצור דרושה הנהגה של ממש לפני שמאבדיפ פה הכל

 • אפר 2, 2018 @ 20:04 at 20:04
  Permalink

  הירי והפגיעה במסיטים מנע ירי הרבה יותר מאסיבי והרג של עשרות ואולי מאד
  אילו היו פורצים לתחומי ישראל.
  צהל פעל נכון ולמעשה הציל חיים של מאת פלשתינים
  אילו רבין וברק היו נוהגים כך בזמנו – היו מונעים את שתי האינתיפדות !!!

 • אפר 2, 2018 @ 20:06 at 20:06
  Permalink

  16 הרוגים ליום מהומות זה המון. גם אם הרוב פעילי טרור מדובר על כמות עצומה בהתחשב שהירי בוצע לא על מנת להרוג.
  מדווח על מעל 700 נפגעי ירי. עושה רושם שחוקי הפתיחה באש השתנו, אם פעם חייל היה רשאי לפתוח באש בסכנת חיים בלבד, עכשיו זה שונה ופותחים באש על כל התקרבות לגדר.
  אם הניסיון של חמאס לשלוח ילדים ולייצר פרובוקציות אין שום סיכוי לדעת לאן זה הולך. במציאות של היום מספיק ילד או ילדה הרוגים כדי להדליק מהומות אפילו בירדן ובישראל.
  השליטה של חמאס, אבו מאזן ושאר מנהיגי ערב היא חלשה.

 • אפר 2, 2018 @ 23:31 at 23:31
  Permalink

  הזדמנות פז להשמיד את מערך המנהרות!

  לא סוד שהחמאס מסתתר מתחת לבתים של אזרחים וכד';

  אם אכן מאות אלפים ינהרו לגדרות- אפשר להשמיד את כל המנהרות התת -קרקעיות מבלי לפגוע באזרחים…

  ואולי כדאי – שצה"ל יממן בעצמו את ההסעות לגדר, תוך כדי "העדפה מתקנת", כלומר, מחיר מוזל, לשכונות שמתחתם יש "אוצרות" של החמאס…

  חג שמח!

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות