לקראת הסלמה בעזה: הרמטכ"ל כוכבי ביטל את נסיעתו לארה"ב. רוה"מ נתניהו כינס את הצמרת הביטחונית-מודיעינית לדיון חירום. איך ומדוע צה"ל שינה את קו הפעולה שלו?

עד שבת בצהרים 24.4, נקט צה"ל, ורוב הכתבים הצבאיים אחריו, בקו הסברה שאפשר להגדירו תמוהה בלשון המעטה לגבי אירועי הלילה בעוטף עזה, בהם שוגרו לעבר הישובים לפחות 36 טילים.
צה"ל אמר, כי האירועים בעזה קשורים לאירועים בירושלים ולבחירות הפלסטיניות המתקרבות, וכי ההערכה היא שהחמאס אינו מעוניין בהסלמה.
במילים אחרות, צה"ל נקט למעשה באותו קו בו החמאס והג'יהאד האיסלמי נקטו, כאשר הם הודיעו כי שיגור הטילים בא מאחר והאירועים בירושלים הם קו אדום עבורם.
אפילו אם עובדתית הנחה זו נכונה, ממתי צה"ל תומך בהודעות הארגונים הפלסטינים בעזה, ועוד מודיע בשמם כי הם אינם רוצים בהסלמה?
קו הסברה כזה הצביע על כך שצה"ל איננו רוצה בעימות חדש ברצועת עזה, והוא זורק את האחריות על המתרחש על אירועי ירושלים.
גם התגובה של צה"ל לירי הטילים הייתה במשך שעות רבות רכה ולא מובנת.
עצם העובדה שמיד לאחר התחלת ירי הטילים צה"ל הפעיל טנק אחד בלבד מול עמדה אחת של החמאס מצביעה על כך שמישהו במטכ"ל או בפיקוד דרום לא העריך נכון את העומד להתרחש.
טוב שמישהו בצמרת הצבאית והמדינית התעשת ברגע האחרון ובשבת בצהרים קו ההסברה הזה נעלם ובמקומו בא קו חדש, שבו היה צריך לנקוט מיד לאחר ירי הטילים הבלתי פוסק אל ישראל שנמשך 8 שעות החל משעה 22:40 ביום שישי בלילה ועד 05:40 לפנות בוקר בשבת.
הקו החדש אותת כי צה"ל לא יכול להרשות לעצמו כי הארגונים הפלסטינים יוכלו להשתמש בכל אירוע בישראל, ובמיוחד בירושלים, כדי להסלים את המצב בעזה.
לא הארגונים הפלסטינים יקבעו את רמת הביטחון לאורך גבולות ישראל אלא צה"ל!

הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי שכינס בשבת בבוקר ישיבה לא שגרתית של  פורום המטכ"ל, ביטל לאחריה את יציאתו במוצאי שבת לביקור בארצות הברית. הרמטכ"ל עמד להיפגש בוושינגטון עם ראש המטות המזוינים של ארה"ב הגנרל מארק מיילי, עם שר ההגנה לויד אוסטין, ועם היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'יק סאליבאן.
מיד לאחר ישיבת פורום המטכ"ל, כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו בשעה  15:00 אחה"צ ישיבה של הצמרת המדינית ביטחונית והמודיעינית הישראלית. בישיבה השתתפו שר הביטחון בני גנץ, השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה, הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, ראש השב"כ נדב ארגמן, היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, ומפכ"ל משטרת ישראל רב ניצב קובי שבתאי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מכינוס שני הפורמים עולה, כי ישראל, צה"ל ומערכת הביטחון נערכים להסלמה צבאית ביטחונית גם בירושלים וגם בעזה, וכי הקו שננקט עד שבת בצהרים  בשתי זירות אלה עומד להשתנות.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות